45 aktive EU-modstandere fra en række byer mødtes lørdag den 19. september i Aarhus for at stifte et nyt EU-modstandernetværk: Nej til EU.
Det nye netværk er vigtigt i en tid, hvor EU fortsætter med at udbygge sin magt og bliver mere og mere militariseret, forklarer en af initiativtagerne:
– EU forsøger at bruge den nuværende situation i verden – med Trump i USA og krigen i Ukraine – til at tiltage sig mere udenrigspolitisk og militær magt og til at sætte turbo på deregulering, det vil sige udvande og afskaffe arbejdsmiljø-lovgivning og klima- og miljøregler for at styrke de store virksomheders konkurrenceevne, fortæller Jakob Lindblom fra Aarhus til Arbejderen.
Han uddyber:
– I den situation er der brug for en tværpolitisk og demokratisk EU-modstand baseret på national selvbestemmelse, der kan vise, at der er en anden vej end EU. Ellers løber højrefløjen med danskernes EU-skepsis.
Nu går det nye netværk igang med at hverve medlemmer og sætte gang i folkeoplysningen om EU.
– Det er vigtigt, at vi har en tværpolitisk, organiseret EU-modstand herhjemme, der kan oplyse om EU med en kritisk vinkel. Især så vi er klar, hvis regeringen udskriver en folkeafstemning om euroen eller retsforbeholdet, eller hvis vi skal stemme om nye traktatændringer, fordi udviklingen i EU går så stærkt i øjeblikket, siger Jakob Lindblom.
Starter på en frisk – men kommer ikke ud af ingenting
De 45 fremmødte vedtog en politisk udtalelse, et fælles politisk grundlag og et sæt vedtægter samt valgte en koordinationsgruppe.
– Der er stor enighed om vores politiske grundlag. Det er tydeligt, at det her er noget vi vil sammen, lyder det fra Jakob Lindblom.
Han understreger, at det nye netværk ikke er en fortsættelse af Folkebevægelsen mod EU.
– Vi starter på en frisk. Men samtidig bygger vi jo på sejrene fra folkeafstemningerne i 1992 om Mastricht-traktaten og i år 2000 om euroen og i 2015 om retsforbeholdet. Vi kommer ikke ud af ingenting. Vi står på skuldrene af den enorme EU-modstand, der traditionelt har været i Danmark, forklarer Lindblom.
– Vi lægger op til at arbejde lokalt og samarbejde med andre gode kræfter. Det kan være med fredsbevægelsen om at gå mod EU’s oprustning og krigsforberedelser samt med fagbevægelsen og klima- og miljøbevægelsen mod EU’s deregulering, der forringer vores nuværende standarder. Det er nærliggende, at vi knytter os til alle kræfter, der vil kæmpe mod EU’s deregulering og oprustning. Vi står stærkere sammen, fortsætter han.
På det stiftende møde deltog også repræsentanter for EU-modstanden i Sverige og Norge: Helle Haugenau fra Nei til EU i Norge og Per Hernmar fra Nej till EU i Sverige, der begge overbragte hilsener.
Det nye netværk er foreløbig bygget op omkring hjemmesiden nejtileu.dk og et nyhedsbrev. Du kan tilmelde dig nyhedsbrevet på hjemmesiden og modtage masser af informationer om EU og den nye bevægelse i takt med, at den bliver opbygget.
Her kan du også finde det politiske grundlag og vedtægterne for Nej til EU.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.

