For en måned siden stod Hamdan Ballal i Los Angeles i USA, hvor han sammen med blandt andre den israelske filminstruktør Yuval Abraham modtog en Oscarstatuette for bedste dokumentarfilm.
I går blev han overfaldet af ulovlige israelske bosættere i en landsby lidt syd for Hebron på den besatte Vestbred i Palæstina. Han blev overdraget til det israelske militær efter angrebet, hvor han blev anholdt og kørt væk.
Det israelske militær bekræfter hændelsen og begrunder anholdelsen med, at en gruppe palæstinensiske “terrorister” angiveligt har kastet sten mod israelere, skriver The Guardian. De oplyser ikke, om der konkret er tale om Hamdan Ballal.
Angreb fra maskerede bosættere
Ballal, som selv er palæstinenser, havde sammen med andre israelske og palæstinensiske filmskabere lavet filmen “No Other Land”, som viste hverdagen og apartheidsystemet på netop den besatte Vestbred i Palæstina.
Ifølge The Guardian fandt angrebet sted i nærheden af Ballals hus. Her ankom en gruppe maskerede bosættere, som begyndte at kaste sten mod huset. De ødelagde også en vandtank, før de gik ind i huset, hvor blandt andre Ballal og hans syvårige søn befandt sig.
Hamdan forsøgte at forsvare sin familie, og bosætterne angreb ham. Soldaterne begyndte at skyde op i luften for at forhindre nogen i at hjælpe Hamdan. Han skreg på hjælp. De (det israelske militær red.) lod bosætterne angribe ham, og derefter kidnappede de ham.
Basel Adra, palæstinensisk filminstruktør
En gruppe jødiske fredsaktivister var til stede under angrebet og filmede episoden. De fortæller til The Guardian, at alle vinduer var ødelagte, samt at der inde i huset var blod, som de mener stammer fra Hamdan Ballals hoved, da bosætterne slog ham under angrebet.
Ifølge Yuval Abraham, den israelske medinstruktør på No Other Land, ankom militæret og trængte ind i den ambulance, som var blevet tilkaldt efter angrebet. De tog Hamdan Ballal og en anden palæstinensisk mand med, og i følge Abraham har der ikke været spor af dem begge siden.
Reaktion på films popularitet
Som sagt fortæller det israelske militær til The Guardian, at de ankom til en hændelse, hvor palæstinensiske “terrorister” havde kastet sten mod israelere. De bekræfter ikke, at sagen konkret omhandler Hamdan Ballal, eller hvor de har taget ham hen efter anholdelsen.
Basel Adra, en palæstinensisk medinstruktør på No Other Land, fortæller til The Guardian, at de israelske bosættere, som angreb Ballal, ankom sammen med det israelske militær. De var der altså, før angrebet begyndte, ikke bagefter, som de selv forklarede.
– Hamdan forsøgte at forsvare sin familie, og bosætterne angreb ham. Soldaterne begyndte at skyde op i luften for at forhindre nogen i at hjælpe Hamdan. Han skreg på hjælp. De (det israelske militær red.) lod bosætterne angribe ham, og derefter kidnappede de ham, siger han.
Han fortæller også, at angreb fra bosætterne er eskaleret den sidste måned. Han mener, at det er på grund af No Other Lands popularitet og anerkendelse internationalt.
Israels kulturminister har også udtalt, at filmens sejr ved Oscaruddellingen var “et sørgeligt øjeblik for den internationale filmbranche”.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.