Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

    handelsbetingelser

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

FOTO: Lizette Kabré

FOTO: Lizette Kabré

Nordisk venstrefløj i fælles solidaritet med Ukraine

Fem nordiske venstrefløjspartier er blevet enige om en fælles udtalelse til støtte for Ukraine. Det skriver Trine Pertou Mach om i denne blog.
6 kommentarer
6
| Populær
|Print artikel|

I begyndelsen af juni deltog jeg i et arrangement i Malmö sammen med Nordisk Grønne Venstre Alliance, en samarbejdsplatform for venstrefløjspartier i Norden.

Med vores forskellige historier, landenes forskellige placering og alliancepolitikker, nationale politiske kontekster og hvad dertil hører, diskuterede og drøftede vi sikkerhedspolitik, samarbejde og internationale alliancer. 

Det kommer jeg til at blogge meget mere om i det kommende år, men da vi på seminaret udformede en fælles udtalelse til støtte for Ukraine, vil jeg i denne måned overlade spalten til at kunne dele denne fælles udtalelse med Arbejderens læsere. Den er underskrevet af Vänsterpartiet (Sverige), Sosialistisk Venstreparti (Norge), Vasemmistoliitto (Finland), Rødt (Norge), og Enhedslisten (Danmark). 

Risiko for atomkrig

”Vi, undertegnede repræsentanter for den nordiske grønne venstrefløj, erklærer vores solidaritet med det ukrainske folks retmæssige modstand og understreger det russiske regimes eneansvar for at indlede denne ulovlige invasion, eskalering af den til et punkt med risiko for atomkrig og fremprovokeren af global oprustning.

Vi fordømmer dybt krænkelser af international lov og ulovlige besættelser, uanset hvis imperialistiske ambitioner de tjener.

Vi erkender, at våbenstøtte er nødvendig for at give Ukraine evnen til at forsvare sig selv. Da krige ikke slutter på slagmarken, er diplomatiske bestræbelser lige så vigtige.

For at afslutte krigen kræver vi en fuldstændig og øjeblikkelig tilbagetrækning af de russiske væbnede styrker fra hele ukrainsk territorium. Vi hilser krigsmodstand og demokratisk opposition i Rusland og Belarus velkommen som integrerede elementer i kampen for fred i regionen.

Vi erkender, at våbenstøtte er nødvendig for at give Ukraine evnen til at forsvare sig selv. Da krige ikke slutter på slagmarken, er diplomatiske bestræbelser lige så vigtige.

Vi mener, at varig og retfærdig fred må være baseret på respekt for international lov, menneskerettigheder og suverænitet inden for internationalt anerkendte grænser.

Desuden anerkender vi, at det er befolkningen i Ukraine, der skal beslutte, hvornår de vil opfordre til en våbenhvile, og om de vil acceptere en våbenhvile, og under hvilke betingelser.

Angreb på arbejderrettigheder

Vi udtrykker vores bekymring over vedvarende angreb på arbejdstagerrettigheder og fagforeninger fra den ukrainske regerings side, som klart overtræder ILO-konventionerne og associeringsaftalen med EU.

Vi er også opmærksomme på farerne ved at pålægge neoliberale politikker med besparelser og privatisering i vestlig eller indenlandsk kapitals interesser under genopbygningen af ​​Ukraine efter krigen.

Derfor lover vi vores støtte til den ukrainske arbejderbevægelse, Sotsialnyi Rukh og andre progressive kræfter, der kæmper for en retfærdig fremtid og en stærk social velfærdsstat.

Vi opfordrer til annullering af Ukraines udenlandske gæld og fælles internationale genopbygningsbestræbelser med betingelserne for gennemsigtighed, ansvarlighed, inddragende beslutningstagning og god praksis for socialt partnerskab.

Vi opfordrer indtrængende til at styrke arbejdet hen imod en mere demokratisk verdensorden og appellerer til den globale venstrefløj om at stå sammen med os i dag på disse principper side om side med de undertrykte, sådan som venstrefløjen altid har gjort.”

Rigtig god sommer – og husk: Solidaritetsarbejdet holder aldrig helt fri. 

Dette er en blog. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.

Tak for støtten i 2025 - støt også Arbejderen i 2026

14% af 750.000 DKK
101.869 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Trine Pertou Mach

27. juni 2023 | 09:03

Medlem af Folketinget for Enhedslisten


Om Forfatteren ↓

Ordfører for finans, udvikling, udenrigs, forsvar, skat, Grønland og Arktis. Tidligere forkvinde for Mellemfolkeligt Samvirke og for det Danske Hus i Palæstina.

Om Forfatteren

Ordfører for finans, udvikling, udenrigs, forsvar, skat, Grønland og Arktis. Tidligere forkvinde for Mellemfolkeligt Samvirke og for det Danske Hus i Palæstina.


Tidligere indlæg ↓

  • Præstestyret har for længst underskrevet sit afskedsbrev
  • Trumps fredsplan er blot en skrøbelig våbenhvile
  • Socialdemokraternes forklaringsproblem er også vigtigt i kommunalvalgkampen 
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Præstestyret har for længst underskrevet sit afskedsbrev
  • Trumps fredsplan er blot en skrøbelig våbenhvile
  • Socialdemokraternes forklaringsproblem er også vigtigt i kommunalvalgkampen 
Vis alle

REKLAME

Relateret

Arbejderen mener

Von der Leyen vil have en EU-supermagt i verden, som ikke bekymrer sig om international lov

0 kommentarer
Indland
Sprængninger på dansk grund

Var Danmark advaret om sabotagen af Nord Stream i 2022?

0 kommentarer
Debat
Åbent brev

Nu bør EU tale om fred i Ukraine

0 kommentarer

6 kommentarer

  • juni 27, 2023 at 16:51
    Kai Jensen says:

    Boligaktionen/ GO globaloffice Politics
    Revisionisterne
    – Tillykke til Venstrepartierne! – I har taget partisk stilling for den ene part i krigen og har dermed sat jeres objektive habilitet overstyr i forholdet til at kunne mægle i denne konflikt. Vi anser jer end ikke længere for at repræsentere os eller venstrefløjen, men blot en ensidig liberal borgerlig Ukraine agenda.
    Rul nu fredsplanerne ud; – modparten kommer aldrig til at lytte til jer på den præmis.
    Kun vestens ultra-liberale borgerskab klapper i deres fede bløde børnehænder.
    Fredsbevægelsen har i intimideret totalt.

    Log ind for at svare
  • juni 27, 2023 at 19:53
    Lars Ulrik Thomsen says:

    Arbejderbevægelsen er af natur international, men som det er nu, fungerer den kun som et løst samarbejde mellem K-partierne i verden.
    Samarbejdet er uden bindende virkning for partierne og det skaber stor usikkerhed, ikke bare mellem K-partierne, men også mellem venstrekræfterne og andre progressive kræfter generelt.
    Vi ser det i forhold til krigen i Ukraine, hvor der ikke er en samlet og fælles analyse af krigens karakter.
    Det smitter af på alle de mennesker der brændende ønsker fred, og en styrkelse af fredskræfterne i alle lande. Imperialismen kan fortsætte sin destruktive politik, uden nogen reel modstand.
    Derfor har vi brug for en ny Internationale, med et fælles og bindende program for partierne, som vedtages på Internationalens kongresser af de delegerede fra K-partierne.
    Det vil styrke kampen mod imperialismen og sætte arbejderbevægelsen i stand til at vende udviklingen, og gå fra en defensiv til en offensiv politik.
    Kampen for freden må forenes med kampen for socialismen, der overvinder kriser, krige og faren for atomudslettelse!

    Log ind for at svare
  • juni 28, 2023 at 10:36
    11458 says:

    Ja, hvad skal vi overhovedet bruge liste Ø til?
    Peter Blondin.

    Log ind for at svare
  • juni 28, 2023 at 12:48
    jan fritsbøger says:

    jeg forstår det ganske enkelt ikke, hvordan er det lykkedes at føre alle politiske partier bag lyset, og få dem alle til at acceptere vestens propaganda som virkelighed,
    har alle fortrængt at der var krig i Ukraine i 8 år imod de lokale russere i donbass, har alle fortrængt at USA har været til stede i Ukraine siden 2008 med det specifikke formål at få landet med i NATO, at Zelenskiy er en slags USA stråmand som Pinochet var det i Chile,
    jeg tror ikke på at det Ukrainske folk inden 2008 ønskede en konfrontation med Rusland, og heller ikke at de ønsker den krig der nu hærger landet,
    jeg er ganske sikker på at deres højeste ønske er fred snarere end en militær løsning, (selv om ingen tør sige det)
    og at de med begejstring ville byde en forhandlet løsning velkommen, den løsning skulle selvfølgelig indeholde en total russisk tilbagetrækning, men også en garanti imod at krigen imod Donbass fortsætter, og dermed også sikkerhedsgarantier for de russisktalende ukrainere,
    om Donbass skal bevare sin selvstændige status er faktisk mindre vigtigt, for selvstændigheden var jo et modtræk imod fjendtligheder fra det Ukrainske yderste højre (asov brigaden med flere som jo siden 2008 havde fået “rådgivning”, militær træning, og våben af de “rådgivere” USA havde/har? i Ukraine (hvilket jeg fortolker som et ønske fra USAs side om at skabe en Ukrainsk konflikt med Rusland hvilket jo også er det konkrete resultat af “hjælpen))
    USA kunne ikke acceptere Janukowich netop fordi han ønskede et fredeligt Ukraine som kunne handle og samarbejde med både Rusland og vesten, han var med andre ord en forhindring for USAs ambitioner om en krig imod Rusland,
    med de seneste begivenheder i mente bliver det meget nemmere at forstå hvorfor vi de sidste mindst 30 år har oplevet stigende propaganda imod Rusland/Putin, for propagandaen kan jo ikke forklares alene med Putins eller Ruslands handlinger, i så fald burde vi jo også se tilsvarende propaganda imod andre lande som opfører sig grimt, men en del af disse lande er jo USAs venner,
    man kunne nævne Israel, visse arabiske lande mfl. og man kan vel heller ikke ligefrem påstå at USA selv har rent mel i posen, med alle de militære overfald de har lavet siden anden verdenskrig,
    og deres indblanding i andre landes indre anliggender, Chile under Allende, og andre lande som var lidt for socialistiske efter USAs smag, og jeg mener faktisk at USA støtter mange landes højrefløje i det skjulte, om ikke andet så med propaganda, (for militarismen, for pengemagten, imod solidaritet med de “svage” og fattige), her i Danmark har alle borgerlige politikere travlt med at amerikanisere samfundet, med omfattende privatiseringer af det som før var samfundsopgaver, og fjernelse af progressionen i skatten,
    jeg er sikker på at USA bakkede særdeles aktivt op om indførelsen af privathospitaler her i DK,
    så for mig er der nærmest ingen tvivl om at USA er verdens suverænt mest skadelige land for verdenssamfundet, men jeg anser ikke USAs befolkning som mine fjender, er der en fjende er det pengemagten og især militarismen,
    håber verden en dag indser at grådighed og egoisme er en styg cocktail, og at den deraf følgende konkurrence er skadelig, jeg ønsker en verden med en kultur baseret på samarbejde, og med nøjsomhed og empati som værd at stræbe efter, vi skal lære at være mere ydmyge og mindre fokuseret på at “få råd til mere”
    at ville have endnu mere overforbrug og eje mere er noget af det mest stupide og ødelæggende, tænk hvis vi indså at vi har mere end nok. (for den grådige er nok nærmest en umulig tanke!)

    Log ind for at svare
  • juni 28, 2023 at 16:03
    7726 says:

    Er der to der står sammen i Ukraine så er det Enhedslisten og USA.
    Ovenstående udtalelse vil blive bifaldet i USA. Ingen analyse af det USA-iscenesatte Maidan-kup i 2014, ingen analyse af Minsk-aftalerne, ingen analyse af overgreb på den russiske befolkning i Ukraine før/under invasionen, ingen analyse af USA’s oprustning af Ukraine siden 2014, ingen analyse af Ukraine i forhold til Nato, ingen analyse af den massive amerikanske propaganda, ingen analyse af forbudte partier og forbudt presse i Ukraine, ingen analyse af effektiv fredsmægling, ingen analyse af Ukraine i USA’s geopolitiske strategi, ingen analyse af USA’s økonomiske og politiske motiver.
    Enhedslisten støtter derimod ubetingede våbenleverancer og selv-ødelæggende sanktioner side om side med USA, NATO og EU. Til lykke med Enhedslistens nye udenrigspolitik.

    Log ind for at svare
  • juni 28, 2023 at 17:01
    5056 says:

    USA-NATO-EU har en kriminel militærstyrke, som de seneste år har massakreret 4,5 millioner i lande, som især USA ikke bryder sig om.
    I årevis har USA brugt flere penge end det har råd til. Igen er landet løbet tør for penge. USA ser solnedgangen for sin stærke økonomiske og militære situation, som den har haft siden Anden Verdenskrig.
    Enhedslistens synsstyrke er nedsat og de følger blindt Socialdemokratiets højredrejning ud over kanten.

    Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Fagligt
Stop investeringer i våben

Palæstina-aktion ved Danmarks Lærerforening: En stolt tradition forpligter

1 kommentar
Arbejderen mener

Von der Leyen vil have en EU-supermagt i verden, som ikke bekymrer sig om international lov

0 kommentarer
Indland
Svinefabrikkerne skal stoppes

Grønne organisationer vil gøre den 24. marts til et svinevalg

0 kommentarer
Kultur
Med i nødhjælpskonvoj

Irsk oprør på vej til Havanna: Rapgruppen Kneecap trodser USA’s blokade af Cuba

0 kommentarer
Indland
Tavse krigspartier

Partier vil opruste for milliarder – men er tavse om finansieringen

1 kommentar
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

handelsbetingelser

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • FV26
  • Iran
  • Cuba
  • Palæstina
  • USA-baser
  • Ghettolov
  • Klima
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

handelsbetingelser

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Cookieindstillinger

For at give dig den bedst mulige oplevelse bruger vi teknologier såsom cookies til at lagre og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Når du giver samtykke til disse teknologier, giver du os mulighed for at behandle data såsom din browseradfærd eller unikke ID’er på dette website. Hvis du ikke giver samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det påvirke visse funktioner og muligheder på hjemmesiden negativt.

Funktionelle Always active
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig for det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at gennemføre overførslen af en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnetværk.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
  • Manage options
  • Manage services
  • Manage {vendor_count} vendors
  • Read more about these purposes
Vis præferencer
  • {title}
  • {title}
  • {title}