Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

Vi vil have lov til at møde ind på arbejde igen, når det er forsvarligt, og det er der mange gode grunde til.

FOTO: HK it, medie & industri Hovedstaden

FOTO: HK it, medie & industri Hovedstaden

Vi vil have lov til at møde ind på arbejde igen, når det er forsvarligt, og det er der mange gode grunde til.

Ude af øje…

Hvad vil prisen være i en verden med markant mere hjemmearbejde, end det hidtil har været kutyme? Og hvad vil det betyde for den faglige organisering og sammenholdet på en arbejdsplads? Det er nogle af de spørgsmål, vi stiller os selv, fordi flere arbejdspladser lægger op til mere hjemmearbejde – corona eller ej.
5 kommentarer
5
| Populær
|Print artikel|

Sidste år – det var sådan cirka midt under coronakrisen – skrev jeg et indlæg om hjemmearbejde. Det handlede kort fortalt om, at ganske vist kunne mange se fordele ved at arbejde mere hjemme, men inde i HK kunne vi også se nogle advarselslamper blinke i en ikke særlig fjern fremtid.

For hvad ville prisen være i en verden med markant mere hjemmearbejde, end det hidtil har været kutyme? Hvis den større indflydelse på arbejdsdagen og den bedre balance i arbejdslivet bliver erstattet af en virkelighed, hvor det hele bare flyder sammen, og hvor man primært bliver set af sin leder i forbindelse med onlinemøder?

Spørgsmålene er aktuelle lige nu, hvor vi i vores HK-afdeling faktisk oplever, at flere arbejdspladser i varierende grad lægger op til meget mere hjemmearbejde for deres ansatte fremover. Corona eller ej.

Virksomhederne kan spare dyre kvadratmeter på den måde. De kan også behændigt slippe for at kunne se, hvordan deres ansatte sådan går og har det. Der ligger en ansvarsfritagelse i på denne vis at vende et blindt øje til sine ansatte, og for den pressede medarbejder med voksende bunker på spisebordet og stressens jag i blikket betyder det et helt urimeligt ansvar for selv at erkende og håndtere sin situation.

Man kan også godt frygte for, at sammenholdet og organisering vil lide under det stigende hjemmearbejde.

På de fleste arbejdspladser har vi også dygtige tillidsvalgte til at tage hånd om deres kolleger og stå i spidsen for arbejdspladsens fællesskab, og de får selvsagt heller ikke bedre arbejdsvilkår – hverken over for den enkelte eller over for fællesskabet. Så man kan også godt frygte for, at sammenholdet og organisering vil lide under det stigende hjemmearbejde.

Samtidig kan jeg ikke lade være med at tænke på, hvordan fremtiden mon ser ud for bogholderen, som effektivt og billigere end førhen sidder og løser sine arbejdsopgaver hjemme i lejligheden. Kunne det tænkes, at vedkommendes arbejdsgiver en dag fik den idé at opfordre bogholderen til at få sig et cvr-nummer og indgå en kontrakt om køb af bogholderydelsen i stedet for den hidtidige fastansættelse med arbejdsgiverbetalt pension, løn under ferie og andre irritationsmomenter, en arbejdsgiver meget fint kan leve foruden?

Der er en rigtig god grund til, at vi i HK højlydt har problematiseret, at en million hjemmearbejdende danskere indtil videre er blevet fuldkommen ignoreret i alle regeringens meldinger om genåbning af samfundet. Der skal være balance i tingene, og det er der ikke lige nu. Vi vil have lov til at møde ind på arbejde igen, når det er forsvarligt, og det er der som anført ovenfor flere gode grunde til.

Lige nu er situationen nemlig præcis, som man kan frygte, når der går for meget hjemmearbejde i den: De hjemmearbejdende bliver ikke set.

Hjælp med til at finansiere Arbejderen

39% af 750.000 DKK
293.747 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Peter Jacques Jensen

10. maj 2021 | 06:00

Formand for HK it, medie & industri Hovedstaden


Om Forfatteren ↓

Født i 1971. Efter fire år i hæren bliver han i 1994 slagteriarbejder. 1999: Ungdomskonsulent i Fødevareforbundet NNF. 2001-2004: Sektorsekretær for de europæiske fødevarearbejdere i den europæiske industriføderation, EFFAT 2004-2010: Lærer på arbejderhøjskolen i Esbjerg - undervisning af tillidsvalgte. 2010-marts 2018: Organiser i HK it, medie & industri Hovedstaden. Faglig chef samme sted, og de sidste tre år inden formandsvalget faglig sekretær i HK/Privats organiseringsteam. Marts 2018: Formand for HK it, medie & industri Hovedstaden

Om Forfatteren

Født i 1971. Efter fire år i hæren bliver han i 1994 slagteriarbejder. 1999: Ungdomskonsulent i Fødevareforbundet NNF. 2001-2004: Sektorsekretær for de europæiske fødevarearbejdere i den europæiske industriføderation, EFFAT 2004-2010: Lærer på arbejderhøjskolen i Esbjerg - undervisning af tillidsvalgte. 2010-marts 2018: Organiser i HK it, medie & industri Hovedstaden. Faglig chef samme sted, og de sidste tre år inden formandsvalget faglig sekretær i HK/Privats organiseringsteam. Marts 2018: Formand for HK it, medie & industri Hovedstaden


Tidligere indlæg ↓

  • Tavshed og tabu om løn styrker kun arbejdsgiver
  • Ude af øje…
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Tavshed og tabu om løn styrker kun arbejdsgiver
  • Ude af øje…
Vis alle

REKLAME

Relateret

5 kommentarer

  • maj 10, 2021 at 12:47
    15124 says:

    Hej. Her gik man lige og troede, at en fagforenings hovedopgave var at organisere deres faglige medlemmer blandt virksomheders ansatte. Realiteterne ser åbenbart anderledes ud. Arbejdsgivere bruger alle bekendt enhver mulighed for at disciplinere ansatte, der er organiserede fagligt i en fagforening. Det har kampen på arbejdspladserne altid handlet om, så länge der har väret arbejdsgivere til. Derfor er det katastrofalt, at en fagforening som HK, handels – og kontorarbejdernes fagforening, nu også kaster håndklädet i ringen med beskeden til sine medlemmer om, at de skal passivt acceptere at få et arbejdsgivernummer, da de skal til at väre selvständige, lige som alle de polske og baltiske arbejdere, der turnerer som selvständige på danske arbejdssteder rundt i landet. Og det selv om de faktisk er ansatte gennem lejefirmaer, der oprettes til lejligheden, ofte uden om skatteväsenet. Men ikke uden om en velorganiseret fagforening, der ligeså faktisk er en fagforening! Så HK-militär-mandens blinde öjne må skiftes ud med folk, der ved hvordan man organiserer en arbejdsplads´ ansatte, uanset hvad arbejdsgivere måtte mene. Det, uanset deres organisationsformer. vhjannfp

    Log ind for at svare
  • maj 20, 2021 at 14:37
    15124 says:

    Endelig skal det skrives, at folk der har väret udsat for granatschock og nervegasser (egne krigserfaringer eller via andre fra krig) ikke skal tillades i fagbevägelsen, hverken som ansatte, tillidsfolk eller i ledelser. Deres fokus på opgaver vil altid väre afvikling. Fagbevägelsen har kun brug for folk med et normalt sindelag, så brandudsalget af medlemmernes rettigheder ved forhandlinger bliver vendt til sikker tilgang. Der skal reorganiseres med nye folk i ledelserne for blandt andet HK og Metal. Men også andre der kun malker kasserne for alt for höje lönninger og pensioner. Der skal kvalitativ fornyelse til på kommende generelle forsamlinger. mvhjannfp

    Log ind for at svare
  • maj 29, 2021 at 09:28
    15124 says:

    Så tager vi lige det; forsöget har handlet om i FKO i Hovedstaden HK:

    https://www.avisen.dk/lige-nu-bombetrusler-flere-steder-i-landet_411187.aspx
    https://www.avisen.dk/lige-nu-bombetrusler-flere-steder-i-landet_411187.aspx

    Log ind for at svare
  • juli 7, 2021 at 16:22
    15124 says:

    https://www.youtube.com/watch?v=gV8GLhJv6ck

    Log ind for at svare
  • juli 31, 2021 at 13:02
    15124 says:

    Så kom der et columbusäg: https://www.information.dk/debat/2021/07/sygeplejerskernes-loenkamp-intet-goere-koensdiskrimination
    Herefter skulle det ikke väre en större opgave, at ändre og justere til de gennemsnitsparametre, der giver ligelön.
    Et krav ved forhandlinger, politiske som fagpolitiske, og som genforhandlinger af den fejlforhandling og sammenkädningen i 1983, skal väre, at Social – og Sundhedsassistent uddannelsen kommer på samme tidslängde og får samme kvaliteter som sygeplejerskeuddannelsen. Samtidig skal der en langt mere kvalificeret ledelse til i Forbundet af Offentlige Ansatte. Professorrådene har jo väret der hele tiden; men er ikke blevet brugt.

    Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Udland
Kommentar

Trump hjælper BlackRock med at købe havne i Panamakanalen

0 kommentarer
Udland
Rundt om Palæstina

Israels planer om en “humanitær by” møder kritik i FN. USA indfører sanktioner mod Albanese. Stigende modstand mod Israels folkedrab.

0 kommentarer
Udland
Har interviewet 150 migranter, kystvagter og fiskere

Dansk forsker: EU’s milliarder finansierer overgreb på migranter

0 kommentarer
Udland
Analyse

Trumps toldtariffer og den globale økonomi

0 kommentarer
Debat
160 NGO'er i opråb:

Valget mellem sult eller kugleregn er ikke nødhjælp

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • Palæstina
  • EU-formandskab 2025
  • USA-baser
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop