Vi starter klokken 17 med at hilse på hinanden og drikke et glas bobler med snack. Herefter bliver der serveret marineret kalkunfilet med diverse salater efterfulgt af dessert og kaffe. Prisen for alt dette inklusiv et par genstand til maden er 150 kroner.
Per Aabel synger og spiller lidt. Og vi får besøg af Arbejderens redaktør Anders Sørensen, der holder festtalen.
Herudover er der god tid til hyggeligt samvær i den gode, lune augustaften i kolonihaven.
Deltagerne opfordres til at tage en lille gave med til lotteriet eller kurven.
Der sælges et lotteri og holdes auktion over en købmandskurv med diverse mad- og drikkevarer.
Tilmelding senest tirsdag den 8. august til Ingrid Seidenfaden:
ingrid.hardis.seidenfaden@gmail.com / 29 86 18 57
Kan du lide, hvad du læser?
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
MobilePay: 87278
Abonnér
Læser til læser
- “Læser til Læser” er en særlig funktion på Arbejderen, hvor betalende abonnenter kan skrive artikler, reportager, anmeldelser m.m.
- Til artiklen kan bringes foto, som skribenten har tilladelse til at bruge.
- Arbejderen er tilmeldt Pressenævnet og følger reglerne for god presseskik. Disse regler gælder også for Læser til Læser-indhold.
- Arbejderen godkender artiklen, inden den publiceres, men vi redigerer den ikke. Skribenten står selv til ansvar for hele artiklen.
Er du betalende abonnent? Opret indlæg her.
65% af 750.000 DKK
487.939 DKK nået totalt
STØT
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
MobilePay: 87278
Abonnér