Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
  • Webshop

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • OK23
    • Verden rundt
    • Om Arbejderen
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • OK23
    • Verden rundt
    • Om Arbejderen
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
    • Webshop
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 09:00 – 16:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:
    Tlf: 30 20 01 20
    abo@arbejderen.dk
    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • OK23
    • Verden rundt
    • Om Arbejderen
Abonner | Log ind

REKLAME

FOTO: William Vest-Lillesoe

FOTO: William Vest-Lillesoe

Vi har ikke tid til flere syltekrukker i sundhedsvæsnet

SVM-regeringen vil nedsætte en ny strukturkommission, der skal se på den manglende sammenhængskraft i sundhedsvæsnet. Men der er brug for handling nu og ikke flere syltekrukker, skriver Kirsten Normann Andersen i denne blog.
4 kommentarer
4
| Populær
|Print artikel|

Manglende sammenhængskraft i sundhedsvæsnet. Det var baggrunden for den strukturreform, hvor man nedlagde amterne og sammenlagde kommuner i 2007. Manglende sammenhængskraft i sundhedsvæsnet er også baggrunden for den kommission, som den nye SVM-regering vil nedsætte. Denne gang er det størrelsen på regionerne, som er i spil.

Når de større regioner og kommuner ikke løste problemet med manglende sammenhængskraft, så er det virkelig svært at forestille sig, at statshospitaler kan løse problemet. Faktisk tværtimod. 

Demokrati og politisk indflydelse er vigtig for legitimiteten i sundhedsvæsnet. Vi så det eksempelvis i den sidste valgperiode, hvor Sundhedsstyrelsen var i dialog med Rigshospitalet om centralisering af alle behandlinger på børnekræftområdet. Det ville betyde, at både Odense og Aarhus ville miste deres specialer. 

Ud over at der ikke var nogen saglige begrundelser for centraliseringen, så var forslaget også til stor gene for patienterne. Det var netop den demokratiske samtale og den politiske aktivitet, som var årsagen til, at forslaget blev taget af bordet. De muligheder mister vi, hvis vi centraliserer beslutninger i sundhedsvæsnet og ensidigt overlader styringen til professionelle. 

Hvad blev der af den seneste sundhedsaftale? 

Hvis problemet er mangel på sundhedspersonale, så nytter det ikke at bygge et nyt sygehus. Før valget indgik et bredt flertal i Folketinget en sundhedsaftale, som både havde fokus på det nære og det sammenhængende sundhedsvæsen og fokus på rekruttering og fastholdelse. 

Vi venter dog stadig på hvid røg fra den såkaldte Robusthedskommission, som har til formål at se på, hvordan andre faggrupper kan afhjælpe arbejdspresset på sygehusene.

Både lægesekretærer og social- og sundhedsassistenter har eksempelvis stået yderst på planken i årtiers besparelser. Men netop de to faggrupper kan være med til at aflaste travle sygeplejersker. Og erfarne sygeplejersker kan med fordel aflaste læger og sig selv, hvis de selvstændigt kunne bestille undersøgelser, prøver og/eller igangsætte visse behandlinger, som er gængs for et fagområde.

Men kommissionen skal også se på muligheden for, at eksempelvis farmakonomer i højere grad kan tage sig af medicindosering, som nogle sygehuse har gode erfaringer med. 

Sundhedsaftalen er ikke perfekt, men på en række områder er der fri bane til at sætte i gang med nødvendige indsatser, som med nålestikspræcision kan bidrage til at aflaste et rødglødende sundhedsvæsen. 

Men skal vi for alvor aflaste sygehusene, som grundet den demografisk udvikling kan se frem til flere og flere ældre medicinske patienter, så skal vi også fokusere på sundhedsindsatser uden for sygehusene. 

Visitation til plejehjem i tide kan give ældre en mere tryg sidste tid. Men også vigtig forebyggende fodpleje eller rehabilitering i form af træning og vedligeholdelse af ressourcer kan forebygge indlæggelser. Og man kan med fordel forbedre samarbejdet mellem specialisterne på sygehusene og det alment erfarne personale i kommunerne og i lægepraksis.

Især for patienter med kroniske sygdomme kan det give mening, at praktiserende læger og sundhedspersonalet i kommunerne har adgang til samarbejde med specialisterne på sygehusene. Og netop de patienter kunne med fordel være tilknyttet en stamafdeling på sygehusene, så de ikke skal igennem en akutafdeling, når der er behov for indlæggelse. 

Med sundhedsaftalen fik vi også afsat penge til indkøb af ny teknologi, som kan bruges i hjemmebehandling af visse kronikere og dermed aflaste sundhedsvæsnet. For eksempel kan hjemmemonitorering af KOL-patienter forebygge indlæggelser, og hjemmedialyse kan aflaste patienten og reducere behovet for kontakter til sygehusene. Men også ny teknologi til diabetespatienter kan forebygge følgevirkninger af sygdommen – hvis det altså tages i brug. 

Regeringen slipper ikke for at tale om løn

Vi venter stadig på lønkomitéen – som skal komme med bud på, hvordan vi løser ligelønsproblemerne for offentligt ansatte kvinder på velfærdsområderne. Men løn- og ansættelsesvilkår i sundhedssektoren er et element, hvis vi skal lykkes med at rekruttere flere medarbejdere til sundhedssektoren. 

Stort arbejdspres og mangel på personale skal løses ved at ansætte og uddanne mere personale. Og ligeløn er et af elementerne. Men lønnen i sundhedssektoren er også presset af konkurrence fra den private del af sundhedssektoren.

De private sygehuse varetager primært de letteste opgaver, som er lette at planlægge, det gør det også lettere at sikre nogle mere forudsigelige arbejdsforhold med færre vagter og så videre.

Der er imidlertid også eksempler på, at den privatansatte sygeplejerske rekrutteres med tilbud om en væsentligt bedre løn. Det har desværre også som konsekvens, at de erfarne sygeplejersker og læger mangler på de offentlige sygehuse, hvor man stadig har ansvaret for de akutte patienter og for de mere komplekse patienter, som typisk fejler mere end en ting.

Og lige netop de patienter risikerer i dag at stå på en uendelig venteliste. De er nemlig for syge til, at de kan gøre brug af behandlingsgarantien, men for raske til, at de kan prioriteres før akutte patienter. 

Sundhedsaftalen er ikke perfekt, men på en række områder er der fri bane til at sætte i gang med nødvendige indsatser, som med nålestikspræcision kan bidrage til at aflaste et rødglødende sundhedsvæsen. 

Dette er en blog. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.

Hjælp Arbejderen med at komme i mål med indsamling 2023.

13% af 750.000 DKK
97.165 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Kirsten Normann Andersen

10. januar 2023 | 09:10

Medlem af Folketinget for SF


Om Forfatteren ↓

Ordfører for sundhed, ældre og afbureaukratisering. Tidligere formand for FOA Aarhus.

Om Forfatteren

Ordfører for sundhed, ældre og afbureaukratisering. Tidligere formand for FOA Aarhus.


Tidligere indlæg ↓

  • Hvis arbejde er så sundt, så giv det til de syge! 
  • Privat velfærd er ikke bedre end offentlig velfærd
  • Behov for prioritering i sundhedsvæsnet
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Hvis arbejde er så sundt, så giv det til de syge! 
  • Privat velfærd er ikke bedre end offentlig velfærd
  • Behov for prioritering i sundhedsvæsnet
Vis alle

REKLAME

Relateret

Fagligt
Kritik af byggeforlig

Boligtillæg udgør ikke et reelt værn mod social dumping – og reallønnen er ikke sikret

1 kommentar
Fagligt
Afskaffer store bededag

SVM-regeringen og de Radikale sender dig på arbejde en ekstra dag fra næste år

2 kommentarer
Fagligt
Sidste udkald

Fagforeninger opfordrer til protest mod bededagstyveri på de sociale medier

0 kommentarer

4 kommentarer

  • januar 11, 2023 at 16:50
    Lars Ulrik Thomsen says:

    Du har fuldstændig ret, der er ikke brug for flere syltekrukker. Problemet er vores medlemskab af EU, som bremser væksten i de offentlige udgifter og i lønnen til de ansatte. Forudsætningen for forbedringer af sundhedsvæsenet er derfor Danmarks udtræden af EU.
    Vi kan i år markere 50-året for vores medlemskab af EU, med en klar konstatering af det løgnagtige i tilhængernes påstande i 1972. Kan I huske annoncerne fra folkeafstemningen om konsekvenserne af et nej? Ja-partierne skal stilles til ansvar for deres løftebrud!

    Log ind for at svare
  • januar 11, 2023 at 20:42
    Lars Ulrik Thomsen says:

    Hvordan var det nu? Åh, jo SF skiftede også fra modstander af EU til tilhænger!

    Log ind for at svare
    • januar 12, 2023 at 07:18
      20489 says:

      Nemlig. Så ovenstående kronik er bare tomt hykleri.

      Log ind for at svare
      • januar 12, 2023 at 11:05
        Lars Ulrik Thomsen says:

        Ja, KIRSTEN NORMANN ANDERSEN har det til fælles med mange andre der skriver kritiske indlæg i Arbejderen, men som ikke ser den virkelige baggrund for den politik der føres!

        Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Kultur
Prisfest

Den gode lydbog blev hædret ved Mofibo Awards 2023

0 kommentarer
Udland
Verden rundt

Skrald, forarmet uran og føderationsmarch – Verden rundt på to minutter

0 kommentarer
Arbejderen mener

Lighedstegnet mellem Vesten og Verden viskes ud

1 kommentar
Fagligt
Mæglingsskitse klar

Mæglingsskitse samler 12.000 privatansatte op i en næsten tro kopi af forligene for industrien, transporten og byggeriet

0 kommentarer
Kultur
Portræt

Theophile Steinlen – en ukendt kunstner i Danmark

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
  • Webshop

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 09:00 – 16:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:
Tlf: 30 20 01 20
abo@arbejderen.dk
Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Anders Sørensen
as@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Ukraine
  • OK23
  • Verden rundt
  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
  • Webshop
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 09:00 – 16:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:
Tlf: 30 20 01 20
abo@arbejderen.dk
Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Anders Sørensen
as@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop