Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

    handelsbetingelser

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • FV26
    • Iran
    • Cuba
    • Palæstina
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

FOTO: Aage Christensen

FOTO: Aage Christensen

Godt at regeringen kommer med hjemløseudspil, men der er en række problemer

Der er mange gode intentioner i regeringens hjemløseudspil, men jeg savner initiativer, der sikrer hjemløses retssikkerhed, og initiativer, der fremmer den hjemløses deltagelse i udformningen af ”den rigtige” løsning.
0 kommentarer
0
| Populær
|Print artikel|

Antallet af hjemløse stiger støt og har gjort det længe. Derfor er det på høje tid og glædeligt, at regeringen nu kommer med et hjemløseudspil, som har et mål om at få flere hjemløse i egen lejlighed.

Det er ikke noget nyt, at den siddende regering laver planer for hjemløseområdet. Men det er nyt, at man denne gang kæder den sociale indsats sammen med en boligindsats.

Mai Mercado (KF) forsøgte under den forrige regering, da hun var socialminister, forgæves at få boligminister Ole Birk Olesen (LA) til at lave tiltag, der kunne give flere billige boliger, hjemløse kunne få råd til at bo i. 

Nu hvor ministrene er fra samme parti, går det straks lettere med samarbejdet.

Billige boliger til hjemløse

Planen er, at der skal tilvejebringes 2900 boliger til hjemløse. De 1200 af dem er nemme. De er allerede bygget, men er for dyre til, at hjemløse kan bo i dem. Ved at give kommuner, der visiterer borgere til lejlighederne, et økonomisk tilskud kan hjemløse får råd til at flytte ind i dem. Men det er kun i to år, staten betaler tilskuddet, så glæden kan vare kort. 

Der skal også bygges 1700 nye lejligheder. Med støtte fra Nybyggerifonden, som lejere i den almene sektor betaler til, skal disse boliger have en permanent kunstig lav husleje og bygges frem til 2026. 

Der er fare for, at endnu flere hjemløse vil blive henvist til at leve på gaden med endnu mindre kontakt til det system, der er sat i verden for at hjælpe dem.

Der mangler altså stadigvæk en plan for, hvordan vi som samfund sikrer, at der bygges små og billige lejligheder, hver gang der bygges store og dyre, så vi kan få en blandet befolkningssammensætning i fremtidens boligkvarterer.

Vi kan ikke forlange, at det altid er de almene boligorganisationer og dens beboere, der skal løfte og løse de sociale problemer, vi som samfund producerer, fordi vi insisterer på, at der er visse grupper, der skal have så lav en ydelse, at de ikke har mulighed for at bosætte sig i de større byer. 

Bostøtte er vigtig

I SAND siger vi altid, at en bolig ikke er nok, men det er en rigtig god start.

Jeg og mange andre hjemløse har aldrig lært, hvordan man får gjort en bolig til et hjem; hvordan man får lyst til at være i sin lejlighed, hvordan man finder ro i den, hvad man gør, når man får gæster, og alle de praktiske ting, man skal have styr på, når man får eget tag over hovedet. For dig kan det være ganske simpelt, men for os er det svært.

Heldigvis lægger udspillet op til, at alle hjemløse, der anvises en lejlighed af kommunen, også skal have en handleplan og tilbud om bostøtte. Bostøtte er social støtte og hjælp til at klare alle de ting, som man aldrig har lært.

Handleplanen skal sikre, at eventuel misbrugsbehandling, psykiatrisk og somatisk behandling, gældsrådgivning, og hvad den hjemløse ellers måtte have brug for, er der, når den hjemløse har brug for det, at indsatserne koordineres og justeres løbende i forhold til det behov, den hjemløse har.

Jeg oplever alt for ofte, at hjemløse får bevilget alt for få bostøttetimer, og at bostøttemedarbejderen ikke har den faglighed, den hjemløse har brug for. Ved kun at give statsrefusion på bostøttemetoderne efter Housing First-tilgangen og stille krav om en handleplan er der håb om, at det i langt højere grad vil lykkes at få den rette bostøtte til hjemløse, der flytter i egen lejlighed. 

Skærer på tid på herberg

Som antydet lægges der op til, at staten vil refundere noget af udgiften til bostøtten. Men da staten jo ikke ønsker at give flere midler til området som sådan, skal pengene komme, ved at opholdstiden på herbergerne skal ned. Ved at begrænse statsrefusionen til 90 dage regner regeringen med, at kommunerne hurtigere får hjemløse over i et mere permanent tilbud, for eksempel egen lejlighed med bostøtte.

Problemet er, at det værste, du kan sige til en hjemløs, der kommer ind på et herberg, er, at du kun må være her 90 dage. For det er sådan, det vil blive tolket af kommunerne, som betaler herbergerne for hjemløses ophold, og derfor også af herbergerne.

Jeg er sikker på, at vi vil se kommunerne lave rigtig mange hurtige løsninger i deres iver efter at spare penge. Løsningen kan være meget langt fra den hjemløses ønsker og behov. Problemet er, at den hjemløse ikke kan sige nej til tilbuddet uden at risikere at miste sin plads på herberget. For som noget nyt giver man kommunen udskrivningsret, hvis kommunen mener, der er fundet en god løsning. Der er fare for, at endnu flere hjemløse vil blive henvist til at leve på gaden med endnu mindre kontakt til det system, der er sat i verden for at hjælpe dem. 

Hvis hjemløseudspillet virkelig skal gøre en forskel for hjemløse, bliver vi nødt til at sætte den hjemløse i centrum frem for at tro, at kommunerne vil vælge de rigtige løsninger, fordi man laver refusionsordningerne om.

Der er mange gode intentioner i hjemløseudspillet – tak for det – men jeg savner initiativer, der sikrer hjemløses retssikkerhed, og initiativer, der fremmer den hjemløses deltagelse i udformningen af ”den rigtige” løsning.

Læs også

Indland
Portræt af ny blogger

Christina er hjemløses stemme på Christiansborg og på rådhuset

Tak for støtten i 2025 - støt også Arbejderen i 2026

16% af 750.000 DKK
118.172 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Christina Strauss

12. november 2021 | 09:09

Gademedarbejder i Stenbroens Jurister


Om Forfatteren ↓

Medlem af Rådet for Socialt Udsatte og tidligere formand for SAND – De Hjemløses Landsorganisation.

Om Forfatteren

Medlem af Rådet for Socialt Udsatte og tidligere formand for SAND – De Hjemløses Landsorganisation.


Tidligere indlæg ↓

  • "Lighed" i sundhedsvæsenet 
  • Den gode løsladelse 
  • Lad os aktivt bekæmpe hjemløsheden 
Vis alle

Tidligere indlæg

  • "Lighed" i sundhedsvæsenet 
  • Den gode løsladelse 
  • Lad os aktivt bekæmpe hjemløsheden 
Vis alle

REKLAME

Relateret

Indland
Analyse

Efter lang tids pres lapper regeringen en lille bitte smule på kontanthjælpsreform

0 kommentarer
Kultur
Boganmeldelse

Sociale problemer og socialpolitik

0 kommentarer
Indland
Nyhedskommentar

Fem behandlingssteder til børn og unge er lukningstruede

0 kommentarer

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Arbejderen mener

Politisk billede fragmenteret efter valgkampen

0 kommentarer
Indland
Nyt studie

Profit på velfærd: Lavere kvalitet når omsorg bliver en forretning

0 kommentarer
Fagligt
Bærer drabeligt ansvar

Aktion ved Finansforbundet: Fagtoppen skal gå imod ATP’s investeringer i folkemord

0 kommentarer
Indland
Kan ikke stemme

De stramme regler for at få statsborgerskab svækker demokratiet

3 kommentarer
Kultur
Filmanmeldelse

Uønsket palæstinenser

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

handelsbetingelser

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • FV26
  • Iran
  • Cuba
  • Palæstina
  • USA-baser
  • Ghettolov
  • Klima
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

handelsbetingelser

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Cookieindstillinger

For at give dig den bedst mulige oplevelse bruger vi teknologier såsom cookies til at lagre og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Når du giver samtykke til disse teknologier, giver du os mulighed for at behandle data såsom din browseradfærd eller unikke ID’er på dette website. Hvis du ikke giver samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det påvirke visse funktioner og muligheder på hjemmesiden negativt.

Funktionelle Always active
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig for det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at gennemføre overførslen af en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnetværk.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
  • Manage options
  • Manage services
  • Manage {vendor_count} vendors
  • Read more about these purposes
Vis præferencer
  • {title}
  • {title}
  • {title}