Københavnske bygningsarbejdere er godt og grundigt trætte af Novo Nordisk, der har gang i flere store byggerier i Danmark, som beskæftiger tusindvis af bygningsarbejdere.
“Desværre ser vi gang på gang, at der er massive problemer med underbetaling, dårligt arbejdsmiljø, horrible arbejdstider, udskiftning af fastansatte med vikarer og pres på vores tillidsvalgte.”
Sådan lyder kritikken i en fælles udtalelse fra seks faggrupper i byggeriet, der stak hovederne sammen i sidste uge.
– Som om det ikke var nok, så nægter Novo Nordisk konsekvent fagforeningerne adgang til deres byggepladser, og så bliver det i praksis nærmest umuligt at kontrollere løn, arbejdstider og vilkår for dem, der arbejder der, siger Peter Christensen fra Murer og Murerarbejdsmændenes Faglige Klub København til Arbejderen.
Hvis Novo Nordisk har styr på forholdene, som de selv påstår, hvorfor må fagforeningerne så ikke komme ind på pladserne?
Bodil Signe Wedele, Fagligt aktive Snedker/Tømrere København
Bodil Signe Wedele, der er med i Fagligt aktive Snedker/Tømrere København, supplerer:
– Den kontrol bliver endnu vigtigere, fordi vi ved, at byggepladserne vrimler med udenlandske firmaer og udenlandske bygningsarbejdere, som sjældent kender til regler og rettigheder på det danske arbejdsmarked. Hvis Novo Nordisk har styr på forholdene, som de selv påstår, så forstår jeg faktisk ikke, hvorfor fagforeningerne ikke må komme ind på pladserne.
De fagligt aktive bygningsarbejdere undrer sig også over den kontrast, der er mellem forholdene på Novos byggepladser og forholdene for de ansatte i produktionen.
– I produktionen er der mig bekendt gode forhold, gode lønninger og de forskellige faggrupper har også tillidsvalgte. Men det står i skærende kontrast til den linje, som Novo praktiserer for bygningsarbejderne, siger Bodil Signe Wedele.
Tiltagende utilfredshed
Utilfredsheden med Novo Nordisks ageren har stået på længe. Nu sætter bygningsarbejderne på tværs af fag foden ned og stiller en række krav til medicinalkoncernen:
Novo Nordisk skal acceptere fagforeningernes tilstedeværelse på byggepladserne og sikre, at alle firmaer på deres byggepladser er dækket af en anerkendt overenskomst. Endelig skal Novo Nordisk indføre kædeansvar på alle deres byggepladser.
– Med et kædeansvar får Novo Nordisk som hovedentreprenør ansvaret for og hæfter for eventuelle brud på overenskomster og aftaler, uanset om fejlen ligger hos en underentreprenør. Det er det bedste værn mod underbetaling og social dumping, forklarer Peter Christensen.
Kædeansvar betyder, at hovedentreprenøren har ansvar for, at også underentreprenører (og underentreprenører til underentreprenører) overholder overenskomster, og at de ansatte har lovlig opholds- og arbejdstilladelse.
Det grundlæggende princip er, at hovedentreprenøren har ansvaret for og hæfter for eventuelle brud på overenskomster og aftaler, uanset om fejlen ligger hos en underentreprenør.
Kilde: Fagbladet 3F
Novo Nordisk har flere gange fået dårlig medieomtale på grund af forholdene på deres byggepladser, senest den 12. marts. Her protesterede 400-500 deltagere mod Novos brug af firmaer uden overenskomst. Den faglige aktion endte med, at et firma blev sendt på porten, og Novo Nordisk lovede at få styr på tingene.
Artiklen fortsætter efter linket ……
Læs også
Året før – i marts 2025 – var det en sag om tilbagebetaling af løn, der fyldte i medierne. Sagen handlede om en gruppe latinamerikanske arbejdere, der var blevet bedt om at betale næsten en tredjedel af deres løn tilbage til arbejdsgiver, efter at de havde modtaget den.
I december 2025 blev et vikarfirma på en Novo Nordisk-byggeplads i Kalundborg pålagt at betale en bod på 2,5 millioner kroner til Malerforbundet for systematisk underbetaling af udenlandske malervikarer.
Bryder sit eget Code of Conduct
Sagerne giver ridser i lakken hos en virksomhed, der ellers har nedskrevet et sæt etiske retningslinjer for, hvordan ansatte skal behandles og hvilke standarder for menneskerettigheder og arbejdsmiljø, der skal overholdes.
I medicinalkoncernens Labour Code of Conduct kan man læse følgende:
“Tredjepartsleverandører af arbejdskraft skal overholde alle gældende lovkrav og være behørigt godkendt eller certificeret af de relevante myndigheder i det land, hvor de opererer” ……. “Novo Nordisk forpligter sig til at forebygge, begrænse, afhjælpe og tage ansvar for negative menneskerettighedspåvirkninger i vores aktiviteter.”
En anden ting undrer de to fagligt aktive bygningsarbejdere: At Novo Nordisk, der igen i år kunne præsentere rekordoverskud, ikke sørger for at dem, der bygger, får en ordentlig løn.
På den årlige generalforsamling den 26. marts blev der fremlagt et regnskab for 2025, der viste en rekordomsætning på 309,1 milliarder kroner – en stigning for femte år i træk. Overskuddet satte også ny rekord med over 100 milliarder kroner efter skat, hvilket er mere end en fordobling siden 2021.
Novo Nordisk har da heller ingen problemer med at honorere aktionærerne med en udbetaling på 50,7 procent af overskuddet i udbytte, svarende til 53 milliarder kroner. På generalforsamlingen blev det lovet at videreføre den linje i 2026.
– Penge er der nok af. Det var på sin plads, at de blev brugt på at sikre dem i byggeriet ordentlige forhold, mener Peter Christensen.
Den fælles udtalelse blev vedtaget den 28. maj 2026 af Aktionsgruppen mod Social Dumping, El faglig Aktionsklub, Murer og Murerarbejdsmændenes Faglige Klub København, Fagligt aktive Snedker/Tømrere København, Fagligt aktive betonere København og Fagligt aktive polske bygningsarbejdere.
Sammen sender de et klart signal til medicinalkoncernen: “Vi tager kampen op og Novo Nordisk får ikke fred, før de ændrer kurs, og accepterer vores rettigheder, vores fagforeninger og Den Danske Model.”
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.


