Vi er vidner til en systematisk udslettelse af palæstinensiske liv. Rapporter indikerer, at store dele af Gaza er ubeboeligt, og civile palæstinensere udsættes for drab, sult og fordrivelse i et omfang, der har fået internationale instanser til at reagere kraftigt med anklager om folkedrab.
Den Internationale Domstol (ICJ) har i 2024 og 2025 udstedt foreløbige foranstaltninger, der pålægger Israel at forhindre folkedrabsagtige handlinger i Gaza, og en FN-udpeget kommission har tidligere konkluderet, at Israel har begået handlinger, der har karakter af folkedrab, herunder at forårsage alvorlig legemlig eller mental skade samt at påføre palæstinenserne livsbetingelser, der er beregnet til at bringe dem fysisk til ophør.
Det handler ikke kun om Palæstina. Det handler om os allesammen.
Udryddelsen af palæstinenserne fortsætter!
En af dimensionerne i folkedrabet er rapporter om Israels brug af kunstig intelligens (AI) til at identificere angrebsmål. Systemer som ‘Gospel’ og ‘Lavender’ har ifølge eksperter sat fart på krigsmaskinen og skabt frygt for, at AI udpeger uskyldige ofre. Amnesty International og andre organisationer dokumenterer, hvordan disse systemer er blevet brugt i det, de betegner som en “live-streamet grusomhed”.
I Danmark og internationalt er der bred kritik af den israelske regerings nødhjælpsmodel, som i 2025 blev kaldt “farlig” af Danmark og 24 andre lande. Nødhjælpen blev beskrevet “som en igangværende katastrofe”.
Vi kræver et øjeblikkelig stop af den zionistiske terrorstat Israels krig, vold og overgreb samt en permanent sikkerhed for palæstinenserne, genopbygning af Gaza og stop for bosættelser på Vestbredden.
Profit ikke kan retfærdiggøre medvirken til folkemord og brud på international lov. Prominente danske virksomheder og pensionskasser er med til at facilitere og profitere på våbenleverancer til Israel. Mærsk, Terma og ATP med direkte og indirekte støtte til en krigsførelse, der rammer civile palæstinensere med ufattelig hårdhed. De sidder med i maskinrummet og har en aktiv rolle i at opretholde Israels militære kapacitet.
Fragtbreve fra rederigiganten A.P. Møller har afsløret, at Mærsk-skibe har transporteret militært materiel, herunder dele til kampfly, fra USA til Israel. På trods af at Mærsk har meddelt et stop for transport til israelske bosættelser, fortsætter transporten af andet militært gods.
Den danske forsvarsvirksomhed Terma er centralt placeret i våbeneksporten til Israel. Terma leverer komponenter – specifikt bombe-pyloner – til F-35-kampfly, der benyttes af det israelske luftvåben i Gaza.
Det er veldokumenteret, at udstyret ender i israelske fly, der bomber civile mål. Leverancerne foregår via USA!
ATP, Danmarks største pensionskasse, har investeret milliarder i våbenvirksomheder, herunder en ejerandel på 10 procent i Terma, hvilket betyder, at millioner af danskere investerer ufrivilligt i den krigsmaskine, der hærger Gaza.
Kritikken er haglet ned over ATP fra Amnesty International og Oxfam Danmark, der kalder investeringerne uansvarlige og i strid med FN’s principper for ansvarlig investering (UNPRI).
Den svenske virksomhed Saab betragtes som en af hjørnestenene i Europa. Deres vækst er steget 1000 procent på fem år. Investeringerne relateret til Israel er præget af høj teknologisk udstyr. Det samme er gældende for Lockheed Martin, RTX Corp, Rheinmetall.
Det handler ikke kun om Palæstina. Det handler om os allesammen.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.


