Indtil i dag torsdag har virksomheden Staler Industries ApS haft cirka 50 ansatte på Hallas Allé i Kalundborg, hvor Novo Nordisk bygger en ny stor fabrik, der skal øge deres produktionskapacitet.
En faglig aktion med 400-500 deltagere foran byggepladsen har fået Novo til at meddele virksomheden, at de først får lov at udføre arbejde for Novo Nordisk igen, hvis de tegner overenskomst med 3F.
Det fortæller Jan Husted Kjeldgaard, næstformand i 3F Slagelse, til Arbejderen.
– De ansatte er sendt hjem med løn og Novo siger, at virksomheden ikke skal lave noget for dem igen, før der er kommet styr på tingene. Det er efter vores opfattelse, at der bliver tegnet en overenskomst, uddyber næstformanden.
I forbindelse med dagens faglige aktion er der blevet nævnt endnu en underleverandør uden overenskomst, Pro-Grex Cleanroom Installation.
De ansatte er sendt hjem med løn og Novo siger, at virksomheden ikke skal lave noget for dem igen, før der er kommet styr på tingene.
Jan Husted Kjeldgaard, næstformand 3F Slagelse.
– Vi fik oplyst i dag, at de ikke for nuværende har noget arbejde på Novo. Det kan meget vel være, men vi vil holde et skarpt øje med, om de dukker op igen. Så skal de selvfølgelig også tegne overenskomst, og det har vi en klar forventning om, at Novo får styr på, lyder det fra Jan Husted Kjeldgaard.
3F Slagelse henvendte sig i januar 2025 for første gang til Staler Industries med krav om en tiltrædelsesoverenskomst. Siden har der været holdt enkelte møder, men selv om fagforeningen har rykket virksomheden og Novo for en løsning, er der intet sket.
Strejke og fagligt sammenhold gjorde udslaget
Løsningen og en reaktion fra Novo er først kommet med 3F Slagelses beslutning om at varsle og iværksætte konflikt, der gjorde det muligt at trække deres medlemmer ud i strejke med virkning fra i dag.
– Vi har fået den sejr, vi gik efter. Vi har været i Kalundborg i dag for at bakke op om sympatikonflikten og de strejkende, der ikke vil finde sig i social dumping og i at arbejde side om side med kolleger, der bliver underbetalt, siger Peter Christensen fra Murer og Murerarbejdsmændenes faglige klub i København til Arbejderen.
Flere hundrede bygningsarbejdere fra København og resten af Sjælland havde taget turen til København i bus eller personbiler. Der kom også enkelte fra Fyn, en del lokale håndværkere og en masse, som til dagligt arbejder på Novo Nordisks byggeplads.
– Vi fik vist at gennem sammenhold og handling, så opnår vi konkrete resultater. Nu skal de to overenskomster underskrives, og så skal vi holde øje med, at Novo ikke fremover tager nye firmaer uden overenskomster ind. Derfor fortsætter kampen også for at få Novo til at ændre praksis, så fagforeningerne kan få adgang til byggepladsen, til at organisere og snakke med de ansatte om deres rettigheder, siger Peter Christensen.
Artiklen fortsætter under linket……
Læs også
Faglig aktion mod Novo: “Fagforeninger skal have adgang til deres byggepladser”
Brian Pagels Kristensen er VVS’er og med i Aktionsgruppen mod social dumping. Han deltog sammen med mange kolleger i dagens aktion og holdt tale til de mange fremmødte.
Han fortæller til Arbejderen, at der går flere virksomheder uden overenskomst på Novo-byggeriet.
I 2024 udgav Aktionsgruppen mod social dumping, Rør- & Blikkenslagernes Fagforening Kreds København og Kreds Sjælland-Bornholm en rapport. Den afslørede, at der på et tidspunkt i 2024 var hele 853 underentreprenører på Novo’s byggerier, og langt de fleste havde ingen overenskomst.
Det var også i 2024, at der mindst to gange blev opdaget illegale håndværkere på byggeriet.
Social dumping truer byggebranchen
Brian Pagels Kristensen har et nyere og helt konkret eksempel indenfor hans eget fag. Virksomheden Bilfinger vil ikke tegne overenskomst med fagforeningen og den sag er nu endt i Arbejdsretten.
– Vi er flere fag, der er stærkt truet på grund af den sociale dumping, der foregår på de danske byggepladser. Derfor er det nødvendigt, at vi står sammen og handler i flok. Og gør vi det, så opnår vi også resultater, som vi har set i Kalundborg i dag, siger han.
Den sjællandske VVS’er slutter med følgende opfordring til Novo:
– Hvis I vil tage et ansvar og ændre noget, bør i tage imod vores fagforeningers hjælp, meget mere end i gør, lade dem komme ind på jeres byggerier og sørge for ordentlige forhold.
Spørger man Stine Gry Roland, der er Project Vice President i Novo Nordisk, så har Novo i flere år har haft et “virkelig godt samarbejde og en god dialog” med fagbevægelsen og 3F om at sikre sunde arbejdsforhold og stærke kontrolfunktioner. Hun ser derfor ingen grund til at ændre på den nuværende praksis, siger hun til TV2 ØST.
Stine Gry Roland glæder sig over den aftale, som førte til opløsning af torsdagens store faglige demonstration.
Spot på Novo
Novo Nordisk har før været i vælten på grund af misbrug og grov underbetaling af udenlandske arbejdere, dårligt arbejdsmiljø, bortvisning af tillidsvalgte o.lign.
Fagbladet3F har netop bragt en artikel om to arbejdere fra Peru, der blev ansat som isolatører på Novo i Kalundborg. De arbejdede op til 60 timer om ugen for en ussel løn og blev indkvarteret under kummerlige forhold.
Den artikel har en af deltagerne ved dagens aktion læst og hans reaktion lyder:
– Novo investerer i omegnen af 42 milliarder kroner i nye produktionsfaciliteter, så kan det sgu ikke passe, at de ikke kan sørge for at folk, der bygger for dem, får en ordentlig løn
Han ønsker at være anonym, men Arbejderne er bekendt med hans navn.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.

