KØBENHAVN: Hør om kurderne i Rojava, Nordsyrien
Dialogmøde med Aysa Abdullah om situationen i Rojava, Nordsyrien, hvor kurdere sammen med andre demokratiske kræfter forsøger at opbygge en bæredygtig og repræsentativ samfundsmodel.
Aysa Abdullah er forkvinde for Democratic Union Party (PYD) og kommer til Danmark for at deltage i en række møder med repræsentanter fra politiske partier i Danmark.
Aysa Abdullah har været en af frontfigurerne i kampen mod Islamisk Stat og har siden arbejdet på at fortælle omverdenen, hvorfor den demokratiske samfundsmodel i Rojava skal støttes.
Aysa Abdullah kommer til København mandag d. 27. november og vil gerne orientere om den seneste udvikling i Syrien, herunder modstanden mod Assad-styret, mod jihadistgrupper samt Tyrkiets verserende militære aktiviteter i Nordøsyrien, hvor infrastrukturen og civile ofte bliver mål for luftbombardementer og droneangreb.
Samtidig ønsker hun at indlede en dialog med danske politikere og civilsamfundsorganisationer om, hvad der skal til for at fremme en fredelig og demokratisk udvikling i regionen.
MS Kurdergruppen inviterer derfor til et dialogmøde med Aysa Abdullah mandag d. 27. november kl. 19-21 på følgende adresse:
Fælledvej 12, 2200 København N
Opgang C – 1. sal, lokale 11, “Equality Room”