Tirsdag d. 28. februar tredjebehandler Folketinget SVM-regeringens lovforslag om at afskaffe store bededag. De tre regeringspartier har flertal til at gennemføre den upopulære beslutning og står fast på at gøre det på trods af massive protester.
Og protesterne fortsætter til det sidste. En række københavnske fagforeninger opfordrer nu til en fælles protest, som skal foregå på de sociale medier dagen før tredjebehandlingen.
Protesten foregår på den måde, at man den 27. februar kl. 12 tager et billede med sine kolleger, der protesterer mod bededagstyveriet – for eksempel ved at holde et papirskilt med teksten #bevarstorebededag – og deler billedet på de sociale medier med #bevarstorebededag.
Den nye SVM-regering med Mette Frederiksen i spidsen mener, vi skal arbejde mere og længere. Det er den helt forkerte vej at gå.
3F Aalborg.
Fagforeningerne opfordrer også til, at der den 27. februar i tidsrummet 16.30-17.15 bliver gennemført protester rundt om i landets kommuner. I København bliver der således en faglig markering ved Rigsdagsgården ved Christiansborg med taler af: Walter Markusen, faglig sekretær 3F BJMF, Jakob Nerup, bestyrelsesmedlem HK Privat og Natascha Steen, områdeformand for dagplejen i LFS.
Siden regeringen præsenterede sit lovforslag, er der blevet gennemført et utal af aktiviteter. Fagbevægelsens Hovedorganisation samler underskrifter ind for kravet om at bevare store bededag. Underskriftsindsamlingen har rundet 475.00 underskrifter, og man kan stadig skrive under her.
Søndag den 5. februar deltog 50.000 mennesker i en landsdækkende demonstration på Christiansborg Slotsplads. Faglige brancheklubber i Nordjylland har begravet Socialdemokratiet som arbejderparti, og da Folketinget torsdag den 23. februar 2. behandlede forslaget om at gøre store bededag til en almindelig arbejdsdag havde en række fagforeninger indkaldt til demo i Aalborg mod bededagstyveri og andre af regeringens planer.

“Den nye SVM-regering med Mette Frederiksen i spidsen mener, vi skal arbejde mere og længere. De stemte sidste år for forhøjelse af pensionsalderen, og i år stjæler de så en helligdag. Det er den helt forkerte vej at gå, og da de samtidig forringer muligheden for de nedslidte ved at stjæle 3 års pension, og 4000 om måneden i ydelse, så må tiden være til, vi siger stop og viser regeringen, at vi kræver retten til et liv, også efter arbejdslivet,” lød det fra 3F Aalborg forud for demoen.
I København stod københavnske fagforeninger klar, da politikerne mødte ind på Christiansborg til 2. behandling af forslaget. Blandt andet stod ‘sjakket’ klar til at feje regeringens dårlige ideer ind under gulvtæppet.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.