En replik til Erik Voss’ indlæg jammer og ynk.
Enhedslisten kan vælge, som partiet har gjort, at være for EU og NATO, men det betyder ikke, at man som socialist skal følge med i en retning, der er udemokratisk, usolidarisk og krigerisk – og er et stort stort skridt mod højre.
At skrive, Enhedslisten vælger sine kampe med omhu, virker noget besynderligt, når man reelt set har opgivet kampen for et socialistisk samfund til fordel for EU, der varetager kapitalismens interesser, som har vist sig at have meget indvirkende og negativ betydning for vores velfærd, sociale sikkerhedsnet og indsnævring af den demokratiske frihed.
Kan du lide, hvad du læser?
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
MobilePay: 87278
Abonnér
Debat i Arbejderen
- Arbejderen bringer gerne læserbreve, kommentarer og kronikker samt udtalelser fra organisationer og fagforeninger.
- Indhold i læserbreve, kommentarer og kronikker udtrykker alene skribentens egen holdning – ikke Arbejderens.
- Et læserbrev kan være mellem 500 og 5000 anslag inklusive mellemrum. En kommentar må være på max. 7000 anslag og en kronik på 9000 anslag inklusive mellemrum.
- Hvis der i debatindlæg henvises til, hvad andre mener eller har sagt, opfordrer vi til at bringe et link som kildeangivelse.
- Redaktionen forbeholder sig ret til at forkorte og redigere i de indsendte tekster.
- Indlæg kan sendes til debat@arbejderen.dk. Husk at angive navn og adresse (by). Er du betalende abonnent, kan du selv uploade debatindlæg fra “Min konto”.
73% af 750.000 DKK
549.026 DKK nået totalt
STØT
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
MobilePay: 87278
Abonnér