Så kender vi indholdet af finansloven for 2022. Når vi sammenligner med Enhedslistens udmeldinger tidligere i år, er der nogle markante forskelle. Den 20. maj 2021 skrev Jyllands-Posten:
“Enhedslisten truer med at udløse valg om fattigdom
Enhedslisten truer med at udløse et folketingsvalg, hvis regeringen laver et forlig om sociale ydelser med borgerlige partier, eller hvis der slet ikke bliver nogen aftale, som mindsker ulighed og børnefattigdom.
“Det vil være så eklatant et løftebrud fra regeringen, at den risikerer et valg”, siger politisk ordfører Mai Villadsen (EL) op til partiets årsmøde.”
I august lancerede Enhedslisten en kampagne for at hæve skatten for de rigeste.
Der står intet om en regulering af de sociale ydelser i finansloven for næste år. Den sænkning af dagpengesatsen, som gælder for unge nyuddannede, er heller ikke ændret. I august lancerede Enhedslisten en kampagne for at hæve skatten for de rigeste.
Den 6. december 2021 skrev Berlingske:
“Med drastisk plan vil Enhedslisten presse Mette Frederiksen: Nu skal de rige til lommerne
De rige skal betale langt mere i skat. Af deres løn, af deres aktier, af deres formuer. Alternativet? At en gruppe stikker af med fire biler i garagen og villa på Strandvejen, mens andre knap har råd til at tage bussen. Sådan lyder det fra Enhedslisten, der med ny plan lægger pres på statsminister Mette Frederiksen – og præsenterer hende for et vigtigt valg.”
Der står intet i finansloven om at hæve skatterne for de rigeste i samfundet. Både udmeldingen i foråret og i sensommeren var altså spil for galleriet. Når vi sammenholder med den manglende løsning af konflikten på sundhedsområdet, er det en mager omgang.
Der er ganske vist medregnet en milliard til regionerne som en buffer for at løse nogle af problemerne, men der er helt i overensstemmelse med Lizette Risgaards og FH’s krav om, at det skal være en præmie for ekstraarbejde og ikke en egentlig lønregulering.
På trods af alle løfter fortsætter Enhedslisten sit taskenspilleri, sådan som vi også så det under Helle Thorning-Schmidts regering.
Kan du lide, hvad du læser?
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
MobilePay: 87278
Abonnér