Sæt ikke din lid til kommunalvalget: Bliv aktiv i organisering for forandring
Collective Resistance and Care (CRAC) har med en guide simplificeret vejen ind i organisering til to forskellige muligheder: Skab din egen gruppe eller tilslut dig en eksisterende.Det er valgtid, og man kan ikke cykle uden at få en valgplakat i hovedet. Det er fint at se de samme politikere love nye og gamle ting og mærke et sus af håb gå igennem kroppen: Måske bliver offentlig transport gratis! Måske afinvesterer København endeligt i Israel. Måske få vi endelig sparket lejehajerne ud af byen!
Ses på barrikaden, på gaden eller i folkekøkkenet!
Kommunalvalget får forhåbningerne op, og skuffelsen sætter ind kort efter. Forandring kommer ikke fra privilegerede og magttilvænnede politikere, men fra folkelig organisering fra bunden, hvor vi skaber den forandring, vi vil se, og presser for den forandring, vi ikke selv kan skabe.
Græsrodsbevægelserne vokser i København, andre steder i Danmark og over hele verden. Vi ser mere direkte aktion, mere protest, mere organisering. Magtens centrum bliver trukket ud af parlamenterne og bestyrelseslokalerne og ud på gaden. De mennesker der har skabt død, fattigdom og ødelæggelse bliver holdt ansvarlige.
Skal du ikke være med?
Guide: Sådan organiserer du dig i november 2025
Vær mere end blot en deltager til demonstrationer eller et kryds på en stemmeseddel – vær med til at skabe forandring, skabe fællesskaber og bygge verdener.
Vi har i Collective Resistance and Care (CRAC) simplificeret vejen ind i organisering til to forskellige muligheder: Skab din egen gruppe, eller tilslut dig en eksisterende.
Start en gruppe
Danmark har brug for flere politiske initiativer, store som små. De eksisterende grupper kan ikke stå alene eller absorbere alle de mennesker, der gerne vil med i kampen for retfærdighed. Vi har prøvet at lave en step by step-guide til dig:
1) Find 1-2 medsammensvorne. Det kan være en ven, du allerede har, en person, du møder til et folkekøkken, en bekendt, du støder ind i til en demo.
2) Find en dato, hvor I kan mødes og snakke om, hvad I vil gøre for at gøre verden til et bedre sted. I København kan I altid mødes i Folkets Hus. I Aarhus er der Café Mellemfolk, i Svendborg Lokalerne. Og selv hvis I ikke bor i en af storbyerne, findes der også steder, man kan sidde, diskutere og smede planer.
3) Find et fokus: Hvad skal jeres emne være? Vi har samlet lidt vigtige temaer, som vi håber at se mere organisering omkring:
– Hold virksomheder ansvarlige: Terma, Mærsk, Folmer, McDonalds, TOTAL og mange flere. Planlæg protester eller kampagner, der sætter dem i det varme sæde.
– Lejehajerne overtager vores by. Blackstone “Kereby”, City Apartment og alle de andre møder ikke nok modstand: Hvordan forhindrer vi, at gigavirksomheder kan ødelægge vores by uden konsekvenser?
– Fjendtlig arkitektur: Hjemløse skubbes ud af vores fællesskaber og væk fra vores blikke, af spidse pigge over varmeriste, armlæn, der gør, at man ikke kan ligge på bænke, skilte der siger, man ikke må sove. Måske burde vi gå ud og fjerne dem og indrette byen, så vi alle kan være der?
– Aktivismeinfrastruktur. Vil du hjælpe græsrodsgrupper med deres arbejde og er god til skrivebordsarbejde? Hvad med at starte en funding-hjælp, hvor I finder fonde og muligvis ansøger dem i samarbejde med de græsrødder, der har brug for penge, men ikke har tid, kræfter eller viden til at søge fonde. Det kunne bevægelsen godt bruge.
Skriv endelig til CRAC, hvis du har brug for hjælp og sparring til, hvordan I får jeres politiske arbejde op at køre. Vi vil gerne hjælpe!
Hvis du har brug for mere aktivisttræning i december og vil lære, hvordan man organiserer sig og planlægger protest, så følg dukop.dk, hvor man kan finde eventet.
Tilslut dig en gruppe
Der er politiske grupper, der laver vigtig organisering og kampagnearbejde, der kan bruge dine kræfter. Her er en ikke-udtømmende liste af grupper, som du kan joine:
1) Mask of Mærsk: en kampagnegruppe, der holder Mærsk ansvarlig for deres medvirken til folkemord. Find dem på instagram eller på maskoffmaersk_dk@proton.me
2) Den Grønne Ungdomsbevægelse: Intersektionel klimabevægelse, der arbejder for at holde danske virksomheder og politikere ansvarlige. Find dem på sociale medier og skriv til dem.
3) Internationalt Forum: En erfaren aktivistisk gruppe med flere arbejdsgrupper. Arbejder med international solidaritet og er især aktive omkring Palæstina: https://internationaltforum.dk/kontakt/
4) Socialistisk Ungdomsfront: hvis du er under 30 år og gerne vil med i en aktivistgruppe med spark i. Find mødetidspunkter og steder på deres hjemmeside: https://ungdomsfront.dk/
5) Kom med og driv aktivismeinfrastruktur! I København findes der for eksempel Folkets Hus, Ungdomshuset eller Bolsjefabrikken. Måske kender du lignende steder, der hvor du bor.
6) Vær med i et folkekøkken som eksempelvis folkekøkkenet i Lokalerne (Møllergade 87) i Svendborg om fredagen klokken 18:30.
Ses på barrikaden, på gaden eller i folkekøkkenet!
Dette er en blog. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.