Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

FOTO: Danske Handicaporganisationer

FOTO: Danske Handicaporganisationer

Prøveballon i en agurketid

Hvis vi skal bevare den danske og nordiske velfærdsmodel, må vi sige klart nej tak til forslaget om selv at spare op til ældrepleje og anden støtte i alderdommen. Det er langt ude, at en socialdemokratisk politiker stiller forslag om at afmontere vores velfærdssystem.
0 kommentarer
0
| Populær
|Print artikel|

Sommeren er over os. Det betyder politisk dvale bortset fra de politiske prøveballoner, som er en fast bestanddel af en agurketid. Prøveballoner kendetegnes ved, at de er kontroversielle i forhold til det pågældende partis sædvanlige politik og dermed er et forsøg på at lodde, om en større eller mindre politisk kursændring kan bære i forhold til venner og fjender.

En af de mere kontroversielle prøveballoner denne sommer blev sendt op af Socialdemokratiets politiske ordfører Christian Rahbek Madsen. I et interview i Jyllands-Posten foreslog han, at befolkningen fremover skal spare op til alderdommen i en opsparing ved siden af skatten.

Forslaget minder en del om et forslag, som den nuværende formand for Moderaterne, dengang kronprins i Venstre, Lars Løkke Rasmussen fremlagde i 2007. Ideen er kort fortalt, at man med en ældreopsparing selv skal kunne betale for de ydelser, som for eksempel hjemmehjælp ældrebolig og andre ting, man får behov for, når man bliver ældre. 

Minder om arbejdsmarkedspensioner

Tankerne minder meget om de tanker, der ligger bag de arbejdsmarkedspensioner, som man opfandt med trepartsaftalerne i perioden 1989-1991. Her aftalte arbejdsmarkedets parter og staten, at en del af lønnen skal indbetales til en pensionsopsparing, som lønmodtageren får udbetalt, når vedkommende går på pension.

For lønmodtagere, der er kommet ind på arbejdsmarkedet efter 1991, vil denne arbejdsmarkedspension betyde en væsentlig forbedring af økonomien i alderdommen i forhold til de lønmodtagere, som kun har folkepensionen med tillæg at leve af.

For staten vil det betyde en væsentlig besparelse i udbetaling af folkepension, da de færreste (om nogen) lønmodtagere med arbejdsmarkedspension vil skulle have andre ydelser end folkepensionens grundbeløb, når de bliver pensioneret. Hvis altså folkepensionen findes, når disse lønmodtagere skal på pension… 

Vil øge ulighed

Men!

Fælles for det forslag, som Christian Rahbek-Madsen luftede, og arbejdsmarkedspensionerne er, at de er utroligt ulighedsskabende. Godt nok lovede man i 1989-1991, at man også skulle finde en pensionsløsning for borgere på overførselsindkomster. Og jeg vil tro, at det vil flyde over med løfter om det samme for en eventuel kommende aldersopsparing.

Men det er et faktum, at der kun i meget ringe grad er fundet en pensionsløsning, og at det heller ikke vil ske med aldersopsparingen.

Dertil kommer, at alle de pensionsordninger, der er opfundet siden 1991, har indbygget tillægsydelser som for eksempel sundhedsforsikringer og andre fordele, som skævvrider sundhedssystemet og gør, at borgere på overførselsindkomster bliver til andenrangsborgere, fordi pensionskasserne kan købe behandling til deres medlemmer, mens alle andre pænt må vente på, at det bliver deres tur på ventelisten.

Man burde i stedet gå den anden vej og sikre de universelle ydelser. Det kan man jo faktisk gøre med de udsigter, der er for fremtidens statsbudgetter. 

Jeg har hørt fagforeningsejede pensionskassers bosser sige, at det jo hjælper resten af befolkningen, at de giver deres medlemmer mulighed for sundhedsbehandling uden om det offentlige system. Dermed gives der flere ressourcer til dem, der har behov, men ikke en pensionsaftale. Jeg har endda hørt dem fremføre, at de skulle finde på endnu flere måder at “hjælpe samfundet” på ved at opfinde private løsninger. Det er altså ikke svært at se, hvor Socialdemokratiets politisk ordfører har ideerne fra.

Men sandheden er jo, at arbejdsmarkedspensionen ikke har ført til flere ressourcer til de mennesker, der ikke har en pensionsopsparing. Tværtimod. Arbejdsmarkedspensionerne har ført til et øget pres for skattelettelser, fordi lønmodtagerne jo i stigende grad vil være med til selv at betale for deres alderdom.

Vil øge pres for skattelettelser

Denne udvikling vil accelerere med en eventuel aldersopsparing, hvor de samme lønmodtagere, der er de eneste, der kan betale en sådan opsparing, vil ønske sig kompenseret ved, at de skal betale mindre i skat. 

Socialdemokratiets forslag om aldersopsparing er dermed det seneste – og ikke det mindste – angreb på den samfundskontrakt, der er selve grundstenen i det velfærdssamfund, det samme parti bryster sig af at være mødre og fædre til efter Anden Verdenskrig.

Samfundskontrakten indebærer, at vi alle betaler en “forsikring” i form af skat, som giver os alle mulighed for at nyde universelle ydelser, uanset samfundsstatus, indtægter og sociale kår.

En eventuel aldersopsparing vil blive set som en ekstra skat på dem, der kan betale den, og dermed vil ræset mod endnu lavere skatter være i gang. Det vil gå ud over dem, der ikke kan betale en aldersopsparing, og det er tilfældigvis de samme, der i dag ikke kan betale til en arbejdsmarkedspension.

Resultatet af Socialdemokratiets afmontering af sit eget værk vil ikke være to typer af borgere i Danmark. Det vil medføre fire klasser af danskere. 

Der vil være den fremtidige overklasse, bestående af alle dem, der har et fast job med tilhørende pension, aldersopsparing, sundhedsforsikringer og så videre. De skal nok klare sig, som alle overklasser gør. 

Den næste klasse vil være dem, der har en delvis tilknytning til arbejdsmarkedet, enten som vikarer (daglejere), delvist ledige eller fleksjobbere med få antal timer og dermed en delvis tilknytning til arbejdsmarkedet. 

Så vil der være de mennesker, der i dag er på en overførselsindkomst. De har ingen sundhedsforsikringer, nærmest ingen pensionsopsparing (og i hvert fald ikke en med sundhedsforsikring og lignende) men de har dog et mindre livsgrundlag. Det vil være en underklasse under afvikling. 

For nederst vil være underklassen, der bliver større. Med skattelettelser vil der ikke være mulighed for at give overførselsindkomster fremover, og dermed vil andelen af mennesker uden særlig godt tag over hovedet, både fysisk og socialt, stige betragtelig.

Hvis det lyder bekendt, så behøver man bare se til USA, hvor en borger uden tilknytning til arbejdsmarkedet er meget ilde stedt. Ingen sundhedsforsikring, ingen pension og tre lavtlønnede job om dagen for at kunne overleve. 

Hvis vi skal bevare den danske og nordiske velfærdsmodel, er det klart, at vi må sige nej tak til Socialdemokratiets agurkesalat. En skattefinansieret samfundskontrakt vil fortsat være den bedste “forsikring” for alle borgere, rig som fattig.

Man burde i stedet gå den anden vej og sikre de universelle ydelser. Det kan man jo faktisk gøre med de udsigter, der er for fremtidens statsbudgetter.

Dette er en blog. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.

Hjælp med til at finansiere Arbejderen

39% af 750.000 DKK
293.747 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Thorkild Olesen

20. juli 2023 | 16:45

Formand for Danske Handicaporganisationer


Om Forfatteren ↓

Næstformand i Det Centrale Handicapråd. Cand.mag. i historie og religionsvidenskab fra Aarhus Universitet.

Om Forfatteren

Næstformand i Det Centrale Handicapråd. Cand.mag. i historie og religionsvidenskab fra Aarhus Universitet.


Tidligere indlæg ↓

  • Individualisering af velfærden
  • Tro kan ikke altid flytte bjerge
  • De politisk uønskede 
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Individualisering af velfærden
  • Tro kan ikke altid flytte bjerge
  • De politisk uønskede 
Vis alle

REKLAME

Relateret

Indland
Folkefest sætter anden dagsorden

Vil en anden vej end EU-toppen: Fred og velfærd frem for krig og EU-mindsteløn

0 kommentarer
Debat
Læserbrev

Vi beder pædagoger og SOSU’er bære velfærden – men de har ikke råd til at bo her

0 kommentarer
Indland
Fagforbund går i offensiven

58 milliarder kroner ekstra: Men til hvad?

2 kommentarer

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Udland
Rundt om Palæstina

Israels planer om en “humanitær by” møder kritik i FN. USA indfører sanktioner mod Albanese. Stigende modstand mod Israels folkedrab.

0 kommentarer
Udland
Har interviewet 150 migranter, kystvagter og fiskere

Dansk forsker: EU’s milliarder finansierer overgreb på migranter

0 kommentarer
Udland
Analyse

Trumps toldtariffer og den globale økonomi

0 kommentarer
Debat
160 NGO'er i opråb:

Valget mellem sult eller kugleregn er ikke nødhjælp

0 kommentarer
Udland
Fremkomsten af AI-krigsførelse

Sådan omformer autonome våben og kognitiv krigsførelse den globale militærstrategi

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • Palæstina
  • EU-formandskab 2025
  • USA-baser
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop