Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

Trine Pertou Mach er medlem af Folketinget for Enhedslisten.

FOTO: Lasse Son Nørby Olsen

FOTO: Lasse Son Nørby Olsen

Trine Pertou Mach er medlem af Folketinget for Enhedslisten.

International solidaritet, ikke udenrigspolitisk smørelse

Danmark står over for at skulle have en ny udviklingspolitisk strategi. Hvis ikke vi bidrager til bekæmpelse af fattigdom og ulighed og dermed støtter verdens fattigste lande og befolkninger i vejen til en bæredygtig udvikling, så fører det til flere, ikke færre konflikter og trusler, der også vil ramme Danmark, skriver Trine Pertou Mach i denne blog.
1 kommentar
1
| Populær
|Print artikel|

I dette forår skal vi i Folketinget forhandle en ny udviklingspolitisk strategi – altså den strategiske ramme om Danmarks udviklingsbistand og udviklingspolitiske virke.

Der er tradition for, at et bredt politisk flertal indgår aftale om rammerne for dansk udviklingsbistand, det har betydning for den langsigtede indsats og for Danmarks internationale rolle uanset regering.

Det har selvfølgelig også betydning for forankringen i befolkningen, at vi på tværs af politiske skel står bag aftalen om udviklingspolitik og prioriterer at bruge en lille del af vores rigdom til at ændre på levevilkår for mennesker i verdens fattige lande.

Jeg har netop været i Etiopien og Kenya med Udenrigsudvalget. At Danmark gør – og fortsat skal gøre – en forskel for verdens fattige med indsatser for styrkelse af civilsamfund, fremme af menneskerettigheder, bekæmpelse af fattigdom og kamp mod klimaforandringerne, er åbenlyst. Og det er åbenlyst, at Danmarks årtier lange virke som “udviklingspolitisk kæmpe” betyder noget.

At vi i 2025-26 også har plads i FN’s Sikkerhedsråd og dermed en helt central placering for verdens fred og sikkerhed gør kun vores ansvar og rolle endnu vigtigere.

Udviklingspolitik under pres

Det bliver ikke udviklingsarbejdet, som skaber store sociale omvæltninger. Alligevel er udviklingspolitikkens rolle under pres. Internationalt ser vi desværre en tendens til, at lande reducerer deres udviklingsbistand.

Trump-administrationens nedlukning af USAID, der har ansvaret for USA’s civile udviklingsbistand, er et helt enormt voldsomt tiltag, der kommer til at koste liv. Man kunne allerede nu helt konkret se det i Kenya med reducerede rationer i en stor flygtningelejr i nord, sundhedsklinikker, der ikke længere kunne få forsyninger af medicin og så videre. Men også europæiske lande har annonceret reduktioner i deres udviklingsbistand fremadrettet.

De røster findes også herhjemme på højrefløjen, der jævnligt ytrer, at udviklingsbistanden skal bruges til noget andet.

Udviklingsbistand har værdi i sig selv, fordi den bidrager til en bedre verden, og den skal handle om dét, ikke være et instrument, som vi bruger til at varetage snævre danske eller europæiske sikkerhedsinteresser.

Jeg roser almindeligvis ikke regeringen, men det er vigtigt, at udviklingsminister Løkke Rasmussen for nyligt klart annoncerede, at Danmark ikke kommer til at skære i dansk udviklingsbistand, men fastholder den på 0,7 procent af bruttonationalindkomsten, (at vi i Danmark historisk har haft tradition for en procent, og at vi burde tilbage på det niveau, er så en anden sag) og at de partier, der skal forhandle udviklingspolitisk strategi, skal forpligte sig til det. Det er en markant melding, som forhåbentlig også får andre lande til at tænke sig om en ekstra gang.

Mindre begejstrende er meldingen i et stort interview med udviklingsministeren, at “vi kommer til at dreje udviklingsbistanden”. Den skal ikke længere dreje sig om “fattigdomsbekæmpelse og idealisme og sådan noget”. Det er “luksus”, mener Lars Løkke.

Nej det er ikke!

Afgørende at bekæmpe fattigdom

Bekæmpelsen af fattigdom og ulighed og arbejdet for at fremme rettigheder, demokrati, stærke demokratiske institutioner og aktive civilsamfund er helt afgørende. Og det er helt afgørende at fastholde Ikke mindst i en tid, hvor vi står over for store sikkerhedspolitiske udfordringer: Klimaforandringer, stormagters territoriale krav, konflikter og blodige krige.

Der er brug for, at landene på det afrikanske kontinent gør fremskridt både i forhold til fattigdomsbekæmpelse og demokratifremme. Hvis ikke det lykkes, betaler både afrikanerne og vi andre en høj pris.

Udviklingsbistand har værdi i sig selv, fordi den bidrager til en bedre verden, og den skal handle om dét, ikke være et instrument, som vi bruger til at forsvare os selv og varetage snævre danske eller europæiske sikkerhedsinteresser. Det vil være kortsigtet og farligt. Og i øvrigt i strid med regeringens fine, nye Afrika-strategi, der taler om “ligeværdige partnerskaber” og “Afrikas århundrede”.

Hvis ikke vi bidrager til bekæmpelse af fattigdom og ulighed og dermed støtter verdens fattigste lande og befolkninger i vejen til en bæredygtig udvikling, så fører det til flere, ikke færre konflikter og trusler, der også vil ramme Danmark.

Udviklingsbistandens grundlæggende motiv bør være solidaritet og ansvar for andre. Danmarks årtier lange tradition for at levere høj kvalitet og værdi for partnere og mennesker andre steder i verden skal ikke ofres. Og hvis man endelig vil tale sikkerhedspolitik – så må man bare konstatere, at langsigtet, fattigdoms- og rettighedsorienteret bistand netop kan styrke menneskers sikkerhed, mere fredelige samfund og dermed også være i Danmarks sikkerhedspolitiske interesser.

Dette er en blog. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.

Hjælp med til at finansiere Arbejderen

23% af 750.000 DKK
170.281 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Trine Pertou Mach

18. marts 2025 | 09:33

Medlem af Folketinget for Enhedslisten


Om Forfatteren ↓

Ordfører for finans, udvikling, udenrigs, forsvar, skat, Grønland og Arktis. Tidligere forkvinde for Mellemfolkeligt Samvirke og for det Danske Hus i Palæstina.

Om Forfatteren

Ordfører for finans, udvikling, udenrigs, forsvar, skat, Grønland og Arktis. Tidligere forkvinde for Mellemfolkeligt Samvirke og for det Danske Hus i Palæstina.


Tidligere indlæg ↓

  • International solidaritet, ikke udenrigspolitisk smørelse
  • Ingen fred uden retfærdighed
  • Sæt kolonimagten stolen for døren
Vis alle

Tidligere indlæg

  • International solidaritet, ikke udenrigspolitisk smørelse
  • Ingen fred uden retfærdighed
  • Sæt kolonimagten stolen for døren
Vis alle

REKLAME

Relateret

Indland
Dansk selvbestemmelse på retur?

Overstatslig EU-udenrigspolitik kan indføres med et pennestrøg

0 kommentarer

1 kommentarer

  • marts 18, 2025 at 22:36
    Per Jensen says:

    Godt at Trump har lukket for USAID til Soro´s og NEDs korrupte regime-change NGO ér, eller rettere soft power lejetropper.

    Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Kultur
Kommentar til filmfestival

Hvad er det politiske ved CPH:DOX?

0 kommentarer
Indland
Kommentar - folkeskolen i krise

Vold mod lærere udnyttes til fremmedfjendsk retorik

0 kommentarer
Fagligt
Fyraftensmøde om EU-mindsteløn

Tyske Nonni: Når politikerne bestemmer lønnen, bliver der flere fattige

0 kommentarer
Indland
Koste og spande taget i brug

Aktivister gør hovedrent hos Mærsk

0 kommentarer
Indland
Børnene har ordet

Mere end 5000 gange hvert år bliver beboere på børne- og ungehjem udsat for magt

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Konstitueret: Lucas Carn
lucas@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • Palæstina
  • EU
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Konstitueret: Lucas Carn
lucas@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop