Bir Lehlou, den 3. oktober 2025.
Ifølge en officiel meddelelse, der er offentliggjort i dag, har Rådet for Den Europæiske Union besluttet at underskrive – med midlertidig anvendelse – en ny aftale med Kongeriget Marokko om toldpræferencer for produkter med oprindelse i det besatte Vestsahara. Denne aftale skal erstatte aftalen fra 2018, som blev annulleret af EU-domstolen. Som den eneste legitime repræsentant for det sahrawiske folk afviser Polisario-fronten på det kraftigste denne nye aftale, der strider mod folkeretten og direkte tilsidesætter Domstolens afgørelser.
I sin dom af 21. december 2016 fastslog EU-domstolen, at Vestsahara udgør et separat og adskilt område fra Kongeriget Marokko, og at enhver aftale, der finder anvendelse på området, skal godkendes af det sahrawiske folk – uanset de eventuelle påståede fordele. I sine domme af 4. oktober 2024 bekræftede Domstolen endnu en gang, at samtykke fra det sahrawiske folk er den eneste betingelse for gyldigheden af enhver EU-retsakt, der berører Vestsahara. Denne gang anerkendte Domstolen udtrykkeligt Polisario-frontens ret til at anlægge sag med henblik på at forsvare det sahrawiske folks suveræne rettigheder over deres nationale territorium og naturressourcer – i overensstemmelse med folkeretten.
Indlægget fortsætter…
Læs også
I lyset af de principper, som Domstolen har fastlagt i sin retspraksis, er den nye aftales ulovlighed åbenlys. Aftalen blev forhandlet på plads på fem dage – uden det sahrawiske folks viden – og vedtaget med magt gennem en skriftlig procedure, der skulle tvinge medlemslandene til at gøre Europa-Parlamentet handlingslammet og præsentere det for et fait accompli (kendsgerning, der ikke står til at ændre, red.). I praksis har man valgt at ændre EU-lovgivningen for at tilpasse den til Marokkos ulovlige besættelse af Vestsahara. Dette har ført til opfindelsen af begrebet “oprindelsesregion” – et hidtil uset brud med det universelt anerkendte begreb “oprindelsesland” – samtidig med, at Kommissionen har forpligtet sig til at støtte den marokkanske agroindustri gennem direkte finansiering af afsaltningsanlæg i det besatte område. På kort sigt betyder dette ødelæggelse af europæiske landbrugssektorer, som allerede står over for store udfordringer på grund af den nuværende eksportmængde – en udvikling, som det sahrawiske folk altid har været imod. Med denne nye aftale giver EU den marokkanske besættelsesmagt midlerne til at opretholde sin ulovlige tilstedeværelse i det besatte område gennem undertrykkelse og systematiske krænkelser af grundlæggende rettigheder og dermed fortsætte sin koloniale krigsførelse mod det sahrawiske folk.
I stedet for at indlede direkte forhandlinger med Polisario-fronten – den eneste måde at sikre overholdelsen af Domstolens afgørelser – fortsætter Europa-Kommissionen med at handle i strid med loven og tvinger EU til at gentage fortidens fejl. Denne brutale fremgangsmåde er i virkeligheden et udtryk for stor svaghed over for den marokkanske besættelsesmagts voksende nervøsitet, der blot forsøger at vinde lidt mere tid – vel vidende, at EU’s involvering er en blindgyde, som Domstolens afgørelser allerede har afvist.
Konsolideret af 2024-dommene, der beskytter det sahrawiske folks adgang til europæisk retfærdighed, meddeler Polisario-fronten, at den med beslutsomhed og omtanke vil gøre brug af alle relevante juridiske midler. I erkendelse af de fremskridt, der er opnået siden 2012, går det sahrawiske folk ind i denne nye fase med den største ro. Mens ratifikationsprocessen indledes, opfordrer Polisario-fronten på det sahrawiske folks vegne indtrængende de europæiske myndigheder til at forkaste denne nye aftale, som krænker retten til selvbestemmelse og underminerer FN-processen ved at støtte den marokkanske besættelsesmagt i dens hensynsløse fremfærd.
I Vestsahara – som alle andre steder – kræver enhver varig fred respekt for FN-pagten og folkeretten.
Kontakt Polisario per mail: europe@fpolisario.eu
Dette er et debatindlæg. Indlægget er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Arbejderen skal overholde de presseetiske regler.
Læs også
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.