KØBENHAVN: Alle på gaden for et frit Palæstina
Den 17. juli markerer vi ét år siden, Den Internationale Domstol (ICJ) konkluderede, at Israels tilstedeværelse og bosættelsespolitik på de besatte palæstinensiske områder er ulovlig. Alligevel fortsætter overgrebene ufortrødent.
Vi samles i protest mod den igangværende etniske udrensning på Vestbredden og det brutale folkedrab i Gaza, som har kostet titusindvis af civile livet. Alle På Gaden For et Frit Palæstina!
– Hvad går vi på gaden for?
Vi kræver en øjeblikkelig og varig våbenhvile, ubegrænset adgang til nødhjælp, en ende på den ulovlige belejring af Gaza, frigivelse af de tusindvis af palæstinensiske gidsler i Israel mod frigivelsen af de resterende israelske gidsler i Gaza og at den danske regering indfører en våbenembargo mod Israel.
Demonstrationerne er organiseret af en række Palæstina-solidaritetsgrupper og aktivister, der går under den samlede betegnelse Alle På Gaden For et Frit Palæstina-initiativet. Kampen for et frit Palæstina er en kamp mod alle former for undertrykkelse.
Vi fordømmer og modsætter os alle former for racisme og diskrimination inklusiv antisemitisme, islamofobi, zionisme og homofobi.
Retningslinjer:
– Ingen andre flag end det palæstinensiske flag er tilladt.
– Ingen bannere, symboler, flag, flyers og så videre fra politiske partier eller religiøse organisationer.
– Ingen diskriminerende adfærd og råb.
For henvendelser og andet info, skriv til organisatorgruppen Alle på Gaden for Palæstina (APG) på info@allepaagaden.dk.
Har du mod på at holde en Palæstina-tale til en APG-demonstration, skriv dit forslag til en tale på taler@allepaagaden.dk.