KØBENHAVN: Aldrig mere en Krystalnat!
86-året for Krystalnatten, 81-året for jøders, modstandsfolk og andre gruppers flugt til Sverige … og 31-året for Krystalnatsinitiativet.
At stå op for nutidens krigsramte og flygtninges liv og sikkerhed i dag, mener vi, er den rette måde at ære mindet om de forfulgte, som nazisternes Krystalnat i november 1938 blev startskuddet til og dermed den systematiske udryddelse af mange millioner af mennesker i Anden Verdenskrigs kz-lejre.
Kære venner
I år finder vi det særligt relevant at markere årsdagen, da vi sidste år måtte aflyse, fordi det netop på dette tidspunkt var svært ikke at italesætte den vanskelige situation mellem Israel og Hamas.
I år er der tillige også et øget fokus på islamofobi og antisemitisme i Danmark som følge af konflikten.
I år finder vi det igen både relevant og nødvendigt at markere årsdagen for Krystalnatten den 9. november 1938 med en fakkelmanifestation, som vi gennem mange år har haft tradition for at afholde, til minde om de ofre, som nazisternes overfald på jøder i Tyskland og Østrig skabte, og som samtidig også blev et startskud til en massiv optrapning med forfølgelser af politiske modstandere, homoseksuelle, romaer, handicappede; mindretal som ikke passede ind i det nazistiske tusindårsrige.
Vi forsøger med vores arrangement at skabe åbninger mellem mennesker og lys i mørket.
Klokken 17.30 indleder formand for Byggefagene Henrik Juul Rasmussen, Rør- & Blikkenslagernes Fagforening af 1873, og han fører os tillige gennem hele arrangementet.
Musik: Mizgin Band synger og spiller gennem hele arrangementet og slutter af med fællessangen af Nordal Grieg: Kringsatt av fiender …
Taler og musik
Cirka 17:40: Tale af journalist Abdel Aziz Mahmoud.
Cirka 17:50: Tale af freds- og konfliktforsker fra Lunds Universitet Isabel Bramsen.
Cirka 18:00: Musik ved Mizgin Band.
Cirka 18:10: Tale af minoritetsforsker og forfatter Helen Krag.
Cirka 18:20: Tale af overrabbiner Jair Melchior
Cirka 18:30: Digt af Dino Copelj: “Spat og Myrekryb”, oplæst af Marianne Olsen.
Cirka 18:40: Musik ved Mizgin Band med blandt andet Kringsatt av fiender …
Cirka 19:00: Afrunding af Henrik Juul Rasmussen.
Vi håber at se en masse “fredshungrende” mennesker til vores fakkelmanifestation, og fakler kan købes på stedet for 20 kroner.
Ingen flag, skilte og bannere, tak!! Og ingen partipolitiske taler eller taler om Mellemøst-konflikter!