KØBENHAVN: OK23-startskud – klap forhandlerne ind!
Kom og støt vores forhandlere!
Den 12. januar starter overenskomstforhandlingerne på 3F’s byggeområde. Det er her, fagbevægelsen skal lægge arm med arbejdsgiverne om vores løn- og arbejdsforhold i de kommende år.
Når overenskomstforhandlingerne starter, er det vigtigt, vi støtter op om vores forhandlere.
For første gang skal vi forhandle med Dansk Industri, og det er derfor ekstra vigtigt, at vi lægger pres på arbejdsgiverne, så vi sikrer en overenskomst, vi kan leve af i de kommende år.
Stigende priser i samfundet, stagnerede lønninger og massiv social dumping er noget, der rammer hele byggebranchen, og som vi alle mærker.
Det er nu, at der skal kæmpes for at sikre en branche, vi kan og vil arbejde i, også i fremtiden. Overskuddet hos mestrene og entreprenørerne har været stødt stigende i de sidste mange år, lønningerne har ikke fuldt med. Vi ved ikke, hvad fremtiden bringer i byggebranchen. Derfor er det nu, DI skal til lommerne og betale os, der rent faktisk skaber overskuddet.
Derfor opfordrer 3F-fagforeninger fra hele landet til, at alle bygningsarbejdere møder op foran DI den 12. januar for at klappe vores forhandlere ind til deres første forhandling.
Vi ser frem til en festdag, hvor vi i fællesskab vil gå på barrikaderne for en god overenskomst.
Programmet vil byde på god musik, dejlig mad, sjove indslag og et par gode faglige taler.
Detaljeret program vil blive offentliggjort løbende.
Vi ses til et brag af en kampdag!
Kontakt din lokale 3F-fagforening for at tilmelde dig fællestransport til København.


