KØBENHAVN: Demo: Genoptagelse af afviste iraneres asylsager nu!
Iran er ikke sikkert! Alligevel er der rigtig mange iranere, der sidder fast i de danske udrejsecentre, hvoraf størstedelen har boet der i mange år.
Flere politikere tager afstand til det undertrykkende regime i Iran og støtter op om den igangværende frihedskamp, men det klinger hult, når selvsamme politikere fører politik, der placerer iranere i udrejsecentre uden mulighed for at føre et almindeligt liv og i værste tilfælde forsøger dem tvangsudvist til et land, hvor de ikke er i sikkerhed.
De iranske beboere på udrejsecenter Avnstrup inviterer jer til demonstration lørdag den 5. november på Christiansborg Slotsplads, København, klokken 14-16 for sammen at protestere og kræve bedre muligheder for de mange iranere, der bor på danske udrejsecentre.
– Vi kræver, at de iranere, der bor i danske udrejsecentre, får deres asylsager genoptaget, og at de ikke skal underlægges udrejsesystemet!
– Vi anbefaler også, at udrejsecentrene udfases, og at alle afviste asylansøgere, der er udsendelseshindrede, får deres asylsager genoptaget!
Demonstrationen er arrangeret af de iranske beboere i udrejsecenter Avnstrup i samarbejde med:
- Hand By Hand
- Trampolinhuset – Københavns flygtningemedborgerhus
- No deportations
- Amnesty International Danmark
- Folkebevægelsen for asylbørns fremtid
- Stop Diskrimination
- Black Lives Matter Denmark
Demoen byder på taler af blandt andre:
- Reza Asoodeh (talsperson for de iranske beboere i udrejsecenter Avnstrup)
- Negin Gholami (kurdisk iransk studerende indkvarteret i udrejsecenter Avnstrup)
- Martin Lemberg-Pedersen (Amnesty International Danmark)
- Elise Bjerkrheim (Frie Grønne)
Krydret med fantastisk musik af forskellige DJ’s.