Facebookgruppen “Svenskar som stödjer Israel” (Svenskere som støtter Israel) beskriver sig selv som en gruppe, der “diskuterer Israel ud fra perspektiver og fakta, der ellers ikke kommer frem i medierne” – og i beskrivelsen står der specifikt, at “generaliserende udtryk om etniske grupper, religioner” ikke er tilladt.
På trods af dette er gruppen gennemsyret af had, racistiske indlæg og hyldest til terror. Arabere, muslimer og palæstinensere portrætteres som “dyr”, “aber” og andre dyr, der bør “deporteres”, og Palæstina bør »udslette«.
Nu kan Proletären afsløre, at mindst 98 svenske politikere er med i hadgruppen på Facebook.
Bland disse politikere er blandt andet en minister i den svenske regering, 17 riksdagsmedlemmer og en række bestyrelsesmedlemmer i forskellige kommunal- og regionsråd rundt om i landet fra Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna og Sverigedemokraterna.
– Den racistiske logik er næsten altid den samme: at dehumanisere, dæmonisere og opildne til had ved hjælp af memes og nedsættende kommentarer… Det materiale, som I har fundet, er dog bemærkelsesværdigt i sin grovhed og mængde, siger Morgan Finnsiö, forsker og underviser hos Expo, til Proletären.
Ofte er det den mest aktive administrator, der er ophavsmand til den hadefulde og racistiske stemning i gruppen.
Facebookgruppen “Svenskar som stödjer Israel” blev oprettet i 2013 og har i dag over 16.000 medlemmer. Der offentliggøres dagligt en stor mængde indlæg, hovedsageligt af en af gruppens administratorer. Ifølge sin egen beskrivelse er gruppen oprettet for venner af Israel og for at diskutere Israel, men en stor del af indlæggene handler i stedet om at opildne til had mod politiske modstandere, sprede racistiske karikaturer – og direkte hyldest til terror.
Hadefulde og terrorforherligende indlæg
Ingen af gruppens administratorer fjerner indlæg med tydelige racistiske beskrivelser eller hyldest til terror – heller ikke når enkelte brugere reagerer på indholdet. Tværtimod: Ofte er det den mest aktive administrator, der er ophavsmand til den hadefulde og racistiske stemning i gruppen.
Proletären har i løbet af undersøgelsen indsamlet hundredvis af hadefulde, racistiske, terrorforherligende og voldspåvirkende indlæg og kommentarer. Nedenfor viser vi et udvalg af disse indlæg.
Den 26. maj 2025 blev der for eksempel lavet et indlæg fra en bruger om en artikel i Aftonbladet, hvor mødre i Gaza beder om at få lov til at leve et værdigt liv. Kommentarerne lod ikke vente på sig:
”Kvinderne i Gaza?! Fedtede, grimme. Uuddannede. Masser af unger, der ›sulter‹! Søerne (deres mødre) må spise al maden!!! Et relevant spørgsmål er!! Hvordan fanden blev de gravide?? Og med hvem?”, skriver en bruger efterfulgt af et billede af en pistol rettet mod en kvinde i niqab og en gris.
Et andet gruppemedlem skriver: “Unødvendige ord, hvor er det, at Europa er blevet erobret af barbarer”, efterfulgt af et billede af indvandrere på et torv.
Et af gruppens mest populære indlæg nogensinde blev offentliggjort samme dag som angrebet den 7. oktober 2023: “Tid til at gøre Gaza til en parkeringsplads. Det skulle have været gjort for længe siden”, skriver et medlem af gruppen og får følgende kommentar:
“Helt rigtigt og klogt”. Andre gange hyldes også den amerikanske terrorstemplede bevægelse Jewish Defense League (JDL) og dens leder, rabbiner Meir Kahane, der indtil sin død blev betragtet som terrorist af både Israel, USA og Canada.
Kahane omtales i gruppen som “den retfærdige rabbiner”, mens JDL siges at være “et godt initiativ”. En del af Kahanes tilhængere sidder nu i Israels regering gennem partiet Otzma Yehudit (Jødisk Kraft).
“Helt rigtigt, send de gamle aber [sic] derhen, hvor de hører hjemme.”
Går efter både private og folkevalgte
I flere indlæg fra både medlemmer og administratorer af gruppen tegnes der også racistiske karikaturer af mennesker fra Mellemøsten, arabere og palæstinensere. Disse betegnes eller portrætteres som udyr, aber, padder, hekse, æsler og rotter.
Had mod indvandrere er et tilbagevendende tema i gruppen. I flere indlæg betegnes indvandrede arabere og muslimer i Sverige som ”importerede udyr”, ”importerede barbarer”, ”importerede mordere” eller ”jihadister”. Disse udtalelser kommer især fra en af gruppens administratorer.
Ofte følger kommentarer fra gruppens medlemmer om, at disse mennesker skal “ud af Sverige” eller “massedeporteres”.
Hadet i gruppen er også rettet mod folkevalgte repræsentanter i Sverige, der på den ene eller anden måde har kritiseret Israel. Flere ledende politikere fra Moderaterna, Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet og Vänsterpartiet udsættes for særlig stor had og kaldes blandt andet for “ludere”, “antisemitter”, “folkemordsprofitører”, “diktaturrøvslikkere” og “nazister”.
På det seneste har Greta Thunberg været udsat for massiv had i gruppen. Der offentliggøres AI-genererede billeder og film, hvor Greta Thunberg gør ting, der ikke er sket i virkeligheden. Hun kaldes ofte “nazist”.
Da Israel angreb Iran natten til den 13. juni, blev gruppen fyldt med rosende ord om Israel og støtte til angrebet, der dræbte flere hundrede civile i Iran. “Hele den race med alle de langskæggede aber skal udryddes”, kommenterede en bruger i gruppen.
Selvom gruppens had mest er rettet mod offentlige personer, bliver også privatpersoner, der har vist deres støtte til Palæstina, udstillet.
I et indlæg den 20. maj 2024 fra samme gruppemedlem, der kaldte terroristen Meir Kahane for “den retfærdige rabbiner”, blev en dreng med indvandrerbaggrund udstillet med billede i gruppen. Drengen havde solgt jordbær på et torv og havde ifølge gruppemedlemmet taget stilling for Palæstina.
“… tænkte, at han sikkert gerne ville være med på billedet”, skrev brugeren og fik 371 likes og 160 kommentarer:
“Man skal nok ikke forvente mere af analfabeter fra den anatolske højslette. De er bedst til at piske tæpper og vogte geder”, skrev et medlem af gruppen og fik mange likes fra andre brugere.
Da et andet medlem spurgte, om ophavsmanden havde fået drengens samtykke til at offentliggøre billedet i hadegruppen, fik han følgende svar:
“Han [teenageren] havde ikke mit samtykke til at udslette Israel.”
De indlæg og kommentarer, som Proletären gengiver her, er kun en lille del af det had, der flyder i gruppen, og ved offentliggørelsen af denne artikel fortsætter nye hadefulde indlæg med at blive offentliggjort.
Når et medlem offentliggør en filmklip, der viser, hvordan Israel bomber den statslige tv-station i Iran – en åbenlys krigsforbrydelse – og en kvindelig nyhedsvært tvinges til at flygte for livet, bliver kvinden hånet af medlemmer af gruppen. “Heksen har skidt i bukserne”, skriver en. »Meget tilfredsstillende«, skriver en anden.
En kommentar fik flere likes end nogen anden: “Måske skulle man tipse om, hvor SVT ligger.”
Følg Proletärens rapportering om Israel-tilhængernes had for flere afsløringer.
Mellemoverskrifterne er indsat af redaktionen
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.