ROSKILDE: Det besatte Palæstina
Gaza og Vestbredden har nu været ulovligt besat i 58 år. Lige nu er vi alle optaget af den forfærdelige situation i Gaza. I skyggen af den krig har Israel forstærket undertrykkelsen på Vestbredden og har samtidig igen og igen understreget, at der aldrig vil komme en palæstinensisk stat.
Palæstinagruppen i Roskilde sætter derfor fokus på Vestbredden ved et møde mandag den 6. oktober. Mødet finder sted i Den Gamle Rådhussal i Byens Hus klokken 19 til 21.
Per Kristensen besøgte i 2018 Vestbredden og tog en række billeder, som han viser nogle af. Han vil sammen med debattørerne Asmaa Abdol-Hamid og Tamara Holkenov drøfte forholdene i Palæstina, som i dag er væsentlig værre end i 2018. Deltagerne i mødet er inviteret til at indgå i debatten om forholdene i Palæstina, og hvad der kan og skal gøres.
Baggrunden er blandt andet, at udbygning og oprettelse af ulovlige bosættelser forstærkes. Forskelsbehandlingen af palæstinensere og israelere bliver værre og værre, drab og fordrivelse af palæstinensere finder sted, uden at de israelske myndigheder blander sig.