Folkets Konference om Palæstina i København gav mod og viden
Palæstina-gruppen i Internationalt Forum havde de store linjer fremme, da de i weekenden den 7. og 8. december holdt to dages konference i København på de to lokationer Folkets Hus på Nørrebro og Byens Lys på Christiania. Arbejderen var med.
Konferencen åbnede med den palæstinensiske historiker Hazem Jamjoum, bosat i Storbritannien. Han stod for en medrivende gennemgang af zionismens historie og dens konsekvenser for Mellemøsten.
FOTO: Henning Husum
FOTO: Henning Husum
Konferencen åbnede med den palæstinensiske historiker Hazem Jamjoum, bosat i Storbritannien. Han stod for en medrivende gennemgang af zionismens historie og dens konsekvenser for Mellemøsten.
Internationalt Forum Palæstina inviterede til Folkets Konference om Palæstina i weekenden den 7. og 8. december. Op mod 200 mennesker deltog over de to dage. En gruppe aktivister sørgede for mad, kage og drikke til de fremmødte, og der var styr på både rengøring og en kammeratlig atmosfære.
Aktivister forbereder en opbyggelig velkomst lørdag morgen. Foto: Henning HusumHazem Jamjoun fremsætter sin vigtige pointe om, at zionisme i sig selv har et anti-semitisk element. Kan man være jøde og bo i Storbritannien, hvis zionismen siger, at alle jøder skal samles i Israel, spurgte han blandt andet. Foto: Henning HusumFolkets Konference holdt en pause lørdag eftermiddag. Efter aftale med “Alle på gaden for et frit Palæstina-initiativet” startede – og sluttede – ugens demonstration tæt ved Folkets Hus, så deltagerne kunne gå med. Foto: Henning HusumAktivister fra gruppen “Drummers against Genocide” sørger for taktfast baggrund til de mange råb om våbenhvile og nødhjælp i de københavnske gader. Foto: Henning HusumKonferencen startede med tre workshops kort inden demonstrationen. Arrangørerne fik besøg af Jeanine fra den britiske del af den internationale kampagne “Mask off Maersk. Lånte lokaler i Solidaritetshuset i Griffenfeldsgade på Nørrebro lagde rammerne til en gang grundig viden om den danske rederigigant og deres lyssky sejladser af våben til Israel. Foto: Henning HusumRepræsentanter fra “Worker’s Movement in Palestine” fortæller på dagens anden workshop. De tre workshops fandt sted på samme tid lørdag eftermiddag. Foto: Henning HusumDen tredje workshop havde fokus på undertrykkelsen af solidaritetsbevægelsen med Palæstina i Tyskland. En tysk aktivist fortalte om forbud, politivold og vilkårlige arrestationer, og en dansk aktivist gennemgik perspektiverne for udviklingen i Danmark med blik på implementeringen af den såkaldte lov mod anti-semitisme, der er planlagt til at blive vedtaget i februar. Foto: Henning HusumInden aftensmaden lørdag blev erfaringerne fra den pro-palæstinensiske bevægelse i Europa sat til debat. Foto: Henning HusumOm søndagen flyttede konferencen til Byens Lys på Christiania. Her gennemgik panelet virkeligheden bag de mange kampråb, der er fælles til demonstrationerne fra by til by verden over. Foto: Henning HusumKonferencen sluttede af med en debat om medier. En sen søndag eftermiddag på Christiania satte punktum for en stærk og vellykket konference. Foto: Henning Husum
Kan du lide, hvad du læser?
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund
med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp
Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød
journalistik:
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Du kan være med til at sikre, at Arbejderen fortsat kan udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.
Bliv abonnent eller overfør et støttebeløb.