Afstemningen om årets overenskomstforlig på det private område begynder tirsdag den 25. marts. Fagligt organiserede landet over skal derfor beslutte, om de vil acceptere de nye overenskomster eller forkaste dem og gå i konflikt.
Arbejderen bringer her et delvist overblik over, hvilke fagforeninger og faglige klubber der anbefaler deres medlemmer at stemme nej.
Utilfredse byggearbejdere
Særligt byggebranchen har været kritiske over for deres forlig. Forliget blev også annonceret uden et pressemøde fra forhandlerne, som ellers er kutymen, når der indgås forlig.
Hovedforhandleren fra 3F’s byggegruppe udtalte også i forbindelse med forliget, at han var “skuffet over de manglende resultater på social dumping” i aftalen. Med det in mente har mange byggefagforeninger og klubber besluttet at anbefale deres medlemmer at stemme nej.
Blandt andre Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening (BJMF) i København. I en udtalelse skriver de, at de ikke har fået nok af deres krav igennem til, at de kan anbefale deres medlemmer andet end at stemme nej. Blandt andet deres to hovedkrav om nedsat arbejdstid og kædeansvar er blevet helt forbigået.
– Vi skal have brugbare værktøjer til kampen imod social dumping i vores overenskomster nu, hvis vi skal sikre vores løn- og arbejdsforhold i fremtiden. Økonomiske stigninger til dem, som allerede tjener mest, er ligegyldige, hvis vi ikke har adgang til vores arbejde, fordi arbejdsgiverne foretrækker billig, fleksibel, underbetalt udenlandsk arbejdskraft, skriver de i en udtalelse.
Selvom Industrien fik forhandlet en fornuftig ramme til den nuværende overenskomstforhandling, har mange af vores overenskomster haft svært ved at komme i mål. Her tænker vi særligt på byggeriet, hvor der ikke er kommet det ønskede kædeansvar til at beskytte vores overenskomster mod social dumping.
3F Kolding
Også murernes faglige klubber i København, Aarhus og Aalborg samt tømrer- og bygningssnedkernes brancheklubber i Aarhus, Aalborg og København anbefaler alle et nej. Det samme gør Rør og Blik, som er den københavnske afdeling af Blik- og Rørarbejdernes Forbund.
De påpeger, at der ikke er ordentlige værn mod social dumping, og at de økonomiske forbedringer er utilstrækkelige.
– Selv om der er forbedringer på frit valg, pension, tillæg, prislister og betaling for AMR, er forliget med arbejdsgiverne utilstrækkeligt, særligt med de gunstige økonomiske forhold for firmaerne, skriver Rør og Blik på deres facebookside.
Også nej-stemmer på tværs af brancher
Selv om de byggefaglige fagforeninger og klubber står i front for et nej til OK25, så er der også stemmer i andre faggrupper, der helst så forligene stemt ned. Det gælder blandt andre chaufførerne i København samt industrigruppen i 3F Esbjerg.
I deres begrundelse på Facebook skriver 3F Esbjergs industrigruppe, at også de savner flere tiltag mod social dumping. De påpeger også, at de gennem hele forhandlingsprocessen havde såkaldte medlemsgoder som hovedkrav, men at det ikke er blevet en del af de endelige forlig.
– Der er sat nogle få ører på fonden, men hvordan sikrer vi, at det kun kommer vores medlemmer til gode? Skriver de videre.
De kritiserer også, at de nye overenskomster først er gældende fra 1. maj, ikke 1. marts, som de normalt er. Det vil sige, at stigningerne i arbejdsgiverbetalt pension og fritvalgskontoen først får effekt der, hvilket gør det billigere indtil da for arbejdsgiverne.
- Landsklubben for Murer, Stenhugger og Stukkatørsvende
- Murerbranchens Klub KBH
- Rør og Blik (KBH Blik og Rør)
- BJMF
- 3F Esbjerg Industri
- Snedker-Tømrernes Brancheklub KBH
- Murerarbejdsmændene, Jord og Betonernes Klub Aalborg
- Tømrer- og Bygningssnedkernes Brancheklub Aarhus
- Murersvendenes Klub i Aarhus
- Murersvendenes Brancheklub Nordjylland
- Struktør og betonklubben København
- BJMF Ungdom
- 3F Københavns Chauffører & Vestegnen
- Murerklubben Randers
- Tømrer og bygningssnedkere brancheklub Aalborg
- 3F Kolding
- Den polske klub i BJMF
- Struktør- og betonklubben
- 3F Esbjergs byggegruppe
- 3F Esbjergs Grønnegruppe
Også 3F Kolding har som hel afdeling valgt at anbefale deres medlemmer et nej. De påpeger også, at medlemsfordele var et stort krav fra deres side, som ikke blev indfriet. De understreger også, at deres anbefaling skal ses som værende i solidaritet med byggeriet.
– Selv om Industrien fik forhandlet en fornuftig ramme til den nuværende overenskomstforhandling, har mange af vores overenskomster haft svært ved at komme i mål. Her tænker vi særligt på byggeriet, hvor der ikke er kommet det ønskede kædeansvar til at beskytte vores overenskomster mod social dumping, skriver de i en udtalelse.
Har din fagforening, faglige klub eller brancheklub en udtalelse med jeres holdning til OK25, så må du gerne sende den til debat@arbejderen.dk, hvis du vil have den bragt i Arbejderen.