Helsingør, 19. december 2023. Til Folketingets Forsvarsudvalg og de politiske partiers forsvarsordførere.
Der er nu forhandlet en forsvarsaftale mellem Danmark og USA (DCA – Defence Cooperation Agreement). Det vil give USA adgang til flere militærbaser i Danmark. Tilsvarende aftaler er indgået med Norge, Finland og Sverige.
Det danske Folketing skal godkende aftalen og tage stilling til de nødvendige lovændringer. Der skal fremsættes et forslag til behandling i Folketinget.
Regeringen har forhandlet med USA uden offentlig debat om indholdet, og hvad det betyder.
I baserne vil der være områder, der kun er åbne for USA. Amerikansk lov vil råde der. Dette indbefatter tortur og dødsstraf. Der kan holdes fanger. Danmark vil ikke have inspektionsrettigheder.
NATO-medlemskab blev heller ikke taget op til debat, før der blev truffet afgørelse om ansøgningen. Det er på høje tid, at det danske folk sætter sig ind i, hvad den ændrede udenrigs- og forsvarspolitik vil betyde. Hvordan forholder aftalen sig til NATO-medlemskab, og hvorfor ønsker USA at indgå bilaterale aftaler?
Hvorfor er NATO-medlemskab ikke nok?
DCA involverer multi-size opbevaring af kampudstyr, våben og ammunition, køretøjer, butikker, bygninger og tillader stationering af udenlandsk militær og fysiske troppestyrker. Det handler om forberedelse til krig.
Hvad vil blive transporteret på vores veje?
USA’s politik er aldrig at besvare spørgsmål om medførende kernevåben. (USA har over 800 baser i 80 lande.)
For Rusland er selve mistanken om kernevåben alvorlig nok, ikke mindst i en anspændt situation.
Fredsbevægelsen tror ikke på doktrinen om afskrækkelse med kernevåben. Krige udkæmpes på trods af eller nogle gange på grund af eksistensen af kernevåben. Man kan ikke stole på doktrinen om afskrækkelse fra brugen af kernevåben. Ikke mindst under Cubakrisen i 1962, hvor USA følte sig truet af russiske kernevåben på Cuba, var en kernevåbenkrig yderst nærværende. En hel række af hændelser og endda ulykker med kernevåben er sket. Indtil videre har vi været heldige.
Den næste kernevåbenkrig kan blive afslutningen på vores civilisation. Det er på tide at minde os selv om, hvad “Doctors Against Nuclear Weapons” informerer os om: Selv en “mindre” udveksling af kernevåben kan betyde, at støv fra brændende byer lukker sollys ude med medfølgende hungersnødkatastrofe i et par år eller mere. En til to milliarder døde.
Kernevåbenkrig skal forhindres.
Rusland er allerede hårdt presset af Vesten og bekymrer sig om, at kernevåben nær dets grænser ikke vil nå at kunne blive afværget. Ruslands forsøg på at holde NATO på afstand af sine grænser med en bufferzone har ført til det modsatte. Når Sverige og Finland giver USA adgang til militærbaser i vores nordiske lande, stiger risikoen for krig endnu mere.
USA har sagt, at de er klar til at bruge kernevåben først. Rusland har meddelt, at det kan bruge kernevåben, hvis dets eksistens er truet.
I baserne vil der være områder, der kun er åbne for USA. Amerikansk lov vil råde der. Dette indbefatter tortur og dødsstraf. Der kan holdes fanger. Danmark vil ikke have inspektionsrettigheder. Kommandoen er amerikansk. Hvem erklærer krig? Vil kampe finde sted uden en krigserklæring? Danmark er så meget mindre end USA. Hvordan kan vi hævde os selv? Aftalen er på 10 år.
Vi må anbefale, at Folketinget sætter en stopper for DCA-aftalen!
Vores suverænitet er truet.
DCA er ikke nødvendigt for at være medlem af NATO. Regler for udenlandske tropper er allerede eksisterende i tillægsaftalen SOFA. Hvem er egentlig interesseret i DCA – USA ønsker en koordinering af nordisk militær, operabilitet, i Arktis, Barentshavet og Østersøen. For USA er det en fordel at bruge de nordiske stridskræfter i sin magtkamp med Rusland og Kina uden en konsensusbeslutning i NATO.
Det er ikke i vores interesse.
Aftalen bliver en bindende international aftale, der påvirker Danmarks suverænitet både i fredstid og i krigssituationer. Med forsvarskontrakter vil USA potentielt få kontrol over hele Norden. Det vil være et samlet operationsområde for de amerikanske styrker. Baserne bruger enorme mængder brændstof, men rapporterer ikke deres emissioner.
Hvordan stemmer disse i forhold til Paris-aftalen?
Aftalen ville betyde omfattende miljøskader ved deponering af farligt affald.
Vi bliver ikke mere sikre ved at give USA adgang til baser i vores land. Tværtimod bliver de et mål. Vi er nødt til at bevare vores suverænitet og ikke blive trukket ind i en krig. Kernevåben skal holdes væk fra vores territorium; i Danmark og i Norden.
Vi må anbefale, at Folketinget sætter en stopper for DCA-aftalen!
Vi anser selv dette for at være et af de mest aktuelle emner i tiden, og at vi skal have øget offentligt og politisk fokus på disse DCA-aftaler og den aktuelle spændte situation og håber hermed, at vi kan appellere til dig, i det omfang det er muligt for os.
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.