I dag, den 9. august, udkommer FN’s klimapanel, IPCC, med deres statusrapport over klimaet. Kan den fortælle os noget, som vi ikke vidste i forvejen?
Den 29. juli kom den forventede klimarapporten om ‘klodens overforbrugsdag’, som viste, at vi på 7 måneder havde brugt Jordens resurser for 2021.
Ved samme lejlighed kom et nyt og interessant årstal frem, 1970. Dette årstal er sidste gang, at resurseforbruget skiftede på den 1. januar.
1970 var sidste gang, at Jorden havde brugt resurserne ved årsskiftet. I 1970 var Jordens befolkning på 4 milliarder. I dag, 50 år senere, er Jordens befolkning på 8 milliarder. Hvis vi går 50 år bagud fra 1970 og ned til 1920, så var Jordens befolkning på 2 milliarder. For hvert 50. år fordobles Jordens befolkning.
Jordens befolkning fordobles, hver gang der er gået 50 år.
Det interessante eller nærmere sørgelige er, at disse faktiske tal er ikke udgangspunktet for Jordens mest begavede art – de grønne, blå eller røde meningsdannere. De vælger at klare problemerne med grønne afgifter (mere skat), og at vi alle bør blive veganere. Begrundelsen er: En ko udleder 3.860 kilo CO2 iblandet mesan om året. Hvad de vælger at se bort fra er, at et menneske udleder 17 ton CO2 om året!
Jeg vil henvise til de faktiske tal. Jordens befolkning fordobles, hver gang der er gået 50 år. I 2070 vil befolkningen være på 16 milliarder!
Der er kloge hoveder, der forsøger at profetere med langt lavere tal, og at det ikke vil stige så hurtigt i Europa. Ifølge FN vil den afrikanske befolkning være fordoblet om 30 år, og Nigerias befolkning vil være større end den kinesiske.
Jeg synes, at regnskovenes nedfældning i Sydamerika, Afrika og Asien er forfærdelig, samtidigt med at min logiske forståelse siger: Hvad kan de store mængder af fattige mennesker gøre andet end at fremme den negative proces i deres forsøg på at overleve?
Der er kun én løsning: Erkendelse af at den globale opvarmning hænger nøje sammen med befolkningstilvæksten, og det entydige svar er global børnebegrænsning. Kina opfandt et-barns-politikken, det er den eneste løsning på klodens problem.
Kan verdens klogeste skabninger, mennesket, ifølge dem selv indfri en sådan ordning? Svaret er et klart NEJ!
En sådan ordning vil møde modstand i den rigere del af verden. Her mener man, at vi må og skal have vækst, og at vi vil mangle ung arbejdskraft i fremtiden, to ting der er i total modstrid med realiteterne. Er deres konklusion et bevis på, at de multinationale selskabers øgede fortjeneste går forud for Jordens liv?
I de mere ”primitive” dele af Asien, Sydamerika, Mellemamerika, Afrika vil Paven lyse alle i band, der blot tænker på børnebegrænsning. Selv oppe i vores ”civiliserede” Europa vil Polen, Irland, Portugal, Irland og de øvrige Syd- og Østeuropæiske lande gå grassat. Og i USA’s bibelbælte, der tilsyneladende består af halvdelen af befolkningen ifølge deres sidste valg, vil befolkningen gribe til våben, de har dem allerede. Og i Mellemøsten vil samtlige minerer skrige: Jihad!!!
Det vi ser af fældning og afbrænding af skov beklager vi, samtidig med at vi tænder op i vores træpillefyr. Vi og de fremmer processen af rejsende over Middelhavet og ved USA’s grænse mod Mexico. Det vi ser er kun en svag begyndelse, og vi gør intet. Ser I, hvad det vil medføre – det bliver ikke kønt!
Det koster penge at lave progressiv journalistik. Kun med din støtte kan Arbejderen fortsat udgive frit tilgængeligt journalistisk indhold af høj kvalitet.

