Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • KV25
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • KV25
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • KV25
    • Palæstina
    • EU-formandskab 2025
    • USA-baser
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

FOTO: Socialdemokratiet

FOTO: Socialdemokratiet

Vi skal have gjort op med partnervold

Ingen kvinde eller mand skal leve i et utrygt og voldeligt forhold. Det sætter ar på krop og sjæl. Desværre er der hvert år tusindvis af mennesker i Danmark, der udsættes for partnervold. Det skal vi have gjort op med.
3 kommentarer
3
| Populær
|Print artikel|

Der er ingen situationer, personlige egenskaber eller hændelser, der kan retfærdiggøre, at man udøver vold mod sin partner eller nogen anden. Alligevel er der desværre alt for mange danskere, der hvert år udsættes for partnervold. De seneste undersøgelser viser, at omkring 38.000 kvinder og 19.000 mænd årligt udsættes for fysisk partnervold. 

De triste statistikker afspejler, at man i mange år har nedprioriteret voldsområdet, hvorfor der ikke har været fokus på tiltag til at forbygge og nedbringe omfanget af partnervold i Danmark. 

Det vil Socialdemokratiet gøre op med, og derfor har vi siden, vi kom i regeringen, arbejdet for en styrket indsats på området. For eksempel gav vi med finansloven for 2020 voldsområdet et tiltrængt og historisk løft, hvor der blev afsat 48 millioner kroner til ambulant behandling. Yderligere har vi med aftalen om reserven for 2021-2024 forlænget den nationale enhed “Lev Uden Vold” til midt i 2024. 

Voldens mange ansigter

 Når vi tænker på vold, tænker vi ofte på vold i form af slag, spark, kvælningsforsøg og så videre. Men vold er ikke kun den tydelige fysiske vold. Den kan i mange tilfælde have en psykisk karakter, hvor volden kommer til udtryk gennem verbale krænkelser, indespærring samt trusler på livet.

Faktisk viser undersøgelser, at psykisk vold er den mest udbredte form for partnervold, og det skønnes, at 3,9 procent af kvinder og 1,2 procent af mænd har været udsat for psykisk partnervold. 

Vi kommer ikke udenom, at partnervold har en kønsmæssig slagside, hvor det er kvinderne, der er hårdest ramt.

Alle former for vold har dybtliggende og alvorlige konsekvenser for den voldsudsatte. Ud over fysiske skader er psykiske lidelser som posttraumatisk stress, depression og angst udbredte konsekvenser.

Det er vigtigt at sikre, at voldsudsatte får behandlet disse lidelser, så de har mulighed for at komme videre i deres liv. Et vigtigt tiltag på området har derfor været de 55 millioner kroner, der i finansloven 2020 blev sat af til flere pladser på krisecentre og psykologhjælp.   

En kønnet problematik

Når vi snakker om partnervold, er det vigtigt at forholde sig til den kendsgerning, at uanset hvilken form for vold, vi taler om, så er kvinderne overrepræsenteret i statistikkerne.

Undersøgelser viser også, at det er kvinderne, der oplever de groveste former for vold. I nogle tilfælde er volden så grov, at det har døden til følge, hvorfor kvinder også fylder langt mere i statistikkerne for partnerdrab.

Vi kommer altså ikke udenom, at partnervold har en kønsmæssig slagside, hvor det er kvinderne, der er hårdest ramt. Derfor har det også været Socialdemokratiets prioritering at starte her. 

Men selvom kvinderne fylder mest i statistikkerne, skal vi selvfølgelig anerkende, at også mænd udsættes for partnervold. Faktisk har der de seneste år været en stigning i antallet af mænd, der udsættes for fysisk partnervold. Dog er det svært at vurdere, om denne stigning er reel, eller om den skyldes en stigende åbenhed omkring partnervold mod mænd. For vold mod mænd i parforhold har heldigvis i de senere år fået meget mere bevågenhed. 

Derfor er voldsudsatte mænd heller ikke glemt i regeringens øvrige indsats på voldsområdet. Ud over initiativerne i finansloven for 2020 og reserven for 2021-2024 har regeringen i forbindelse med coronakrisen afsat midler til rådgivning og midlertidige nødpladser på mandekrisecentre.

Yderligere prioriterede regeringen at afsætte midler til i 2021 at gennemføre en undersøgelse af voldsudsatte mænd på mandekrisecentre. Undersøgelsen er utrolig vigtig i forhold til kommende indsatser på området, da vi i dag mangler detaljeret viden om omfanget og formerne for den vold, mænd oplever. 

Endnu ikke i mål

Voldsområdet har i alt for mange år været forsømt og nedprioriteret, hvilket har resulteret i, at alt for mange danskere hvert år udsættes for partnervold.

Derfor er det også Socialdemokratiet helt klare ambition, at vi nu endelig styrker voldsområdet, og vi har som nævnt allerede igangsat flere initiativer.

Vi er dermed i fuld gang, men det er også vigtigt at sige, at vi stadig ikke er i mål. Vi skal fortsat styrke indsatsen mod partnervold. For vi kan og vil som samfund ikke acceptere, at så mange mennesker i dag bliver udsat for partnervold. 

Hjælp med til at finansiere Arbejderen

73% af 750.000 DKK
549.026 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Camilla Fabricius

11. maj 2021 | 08:58

Medlem af Folketinget for Socialdemokratiet


Om Forfatteren ↓

Social- og familieordfører. Valgt ind i Folketinget i 2019. Tidligere medlem af Aarhus Byråd fra 2008-2019. Er uddannet lærer.

Om Forfatteren

Social- og familieordfører. Valgt ind i Folketinget i 2019. Tidligere medlem af Aarhus Byråd fra 2008-2019. Er uddannet lærer.


Tidligere indlæg ↓

  • Endometriose – den skjulte kvindesygdom
  • Aftale skal sikre tryg fødsel
  • Kvindekamp på ledelsesniveau
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Endometriose – den skjulte kvindesygdom
  • Aftale skal sikre tryg fødsel
  • Kvindekamp på ledelsesniveau
Vis alle

REKLAME

Relateret

Fagligt
Afslørende medlemsundersøgelser

Vold og trusler på jobbet er alarmerende højt for ansatte i velfærdsfagene

0 kommentarer

3 kommentarer

  • maj 11, 2021 at 13:13
    15124 says:

    jannfp
    I stedet for at symptombehandle partnervold med psykologiske “tilbud”, skulle I socialdemokrater i stedet hellere finde årsagerne i samfundet til partnervold, og se at få det elimineret, så ingen skal trues hverken i sine forhold eller fra det samfundssystem, kaldet demokrati, som I selv for tiden sidder i regeringen af. I skal komme ud af den eufemistiske vildfarelse, som partiet altid har väret i. Det begyndte i 1970erne med sociale institutioner, der blev så belastede i offentligheden, at Ebberödgård kom til at hedde Svaneparken. Sådan har skönhedslakeringen i partiet gået lige siden. vhjannfp

    Log ind for at svare
  • juni 5, 2021 at 10:42
    15124 says:

    I 2019 kom der en socialdemokratisk regering til, der ikke skulle have set dagens lys på dansk grund. Den for tiden värende regering kommer ikke til at stille op efter det kommende valg. Den midlertidige Antisociale Skindemokratiske “regering” sidder på et på et statskriminelt, på forhånd aftalt mandat med “Nato” (Nsa), som katastrofalt fik deres (FKO, FE, PET, FMN, FAK, SOK, “Nato”) budgetter forhöjede med finansloven 2017-2018. Den kriminelle og på forhånd aftalte studehandel med og gennem “Nato””Nsa”-agenter ligger blandt andet i, at hele den fascistiske (kaldt nyliberale) omorganisering i staten (Hvor stats – og landemorderen HeroinNazisten-Fogh fyrede 5000 statsansatte i 2001) og i ministerierne, der blandt andet foregik under Thorning-Smidt, Corydon-“regeringen”, har uhindret kunnet fortsätte under Helle Frederiksen! Det er det statskriminelle. Regiet er det samme, kun protagonisterne er skiftet ud. Og nu skal den siddende regering helt elimineres frem til og efter näste valg. De skal skiftes helt ud på alle pladser, så de ikke kommer på taburetter igen. Hvis socialdemokratiet vil noget med magt, bliver det på danske og på danskernes prämisser, ikke på en udenlandsk magts betingelser, som Helle Frederiksen og den nuvärende ledelse i socialdemokratiet har accepteret. Hele ledelsesstukturen i socialdemokratiet skal fjernes. Alle partimedlemmer skal stille med en gennemgribende blodanalyse for al narko og krigsgasser i blodet, inden de kan godtages til opstilling til folketinget. Dette antinarkoprincip gälder alle, der stiller op til folketingsvalg og til kommende kommunevalg i november.

    Lad mig nävne et par eksempler på, hvad heroinregeringen har tilladt. I Moskva og särligt ved Moskvas lufthavne og store hoteller har Nsa-Pentagon-SEia-oligark-mafiaen Yandex i tusindvis af gule taxaer, som alle er mafiaorganiserede af Helle Frederiksens Nsa-hemmelige aftalevenner, der sidder indenfor i staten. For godt en måned siden informerede tass (https://tass.com/economy/1285581) om, at Yandex (Yango) var på vej til at etablere sig i de tre nordiske hovedstäder Oslo, Stockholm og Köbenhavn. De er for nuvärende i Helsingfors udenfor den Russiske Föderation.

    I Moskva körer Yandex-mafia-taxa-konglomeratet også rundt i hele byen til priser, der er det dobbelte af, hvad lokale taxaer tager for ture. Dette forsög på Helle Frederiksen-mafia-organisering er meddelt til de störste taxa-operatörer i Köbenhavn og omegn. Konsekvenserne vil bliver, hvis de ikke stoppes, at hele hotelmafiaen på Amager, inklusive Radisson, bliver hängepladser for den bebudede Yandex-taxa organisering på krigsgasser. Både Danmark, FKO-Sydamager, Karup, Skrydstrup, Oxie (Mailmö), Guam, Okinawa med flere, er styringssteder nanoelektronisk af informationsaktiviteter via satellit, som videregives til relevante “samarbejdspartnere”. Dantaxa har väret med i denne af FE, Sydamager, Fko, FAK, FMN-styrede tortur og spionageaktivitet i mange år. På präcist samme måde opererer regeringen Thorning_Smidth-Helle Frederiksen-Bramsen på informationer, som de daglig gives af Nsa og deres agenter. Derfor skal den nuvärende regering fjernes.

    Log ind for at svare
  • juni 12, 2021 at 14:42
    15124 says:

    Den 5. juni 2019 kom der en såkaldt socialdemokratisk regering til, der ikke skulle have set dagens lys på dansk grund. Den for tiden värende regering kommer ikke til at stille op efter det kommende valg! Den midlertidige Antisociale Skindemokratiske “regering” sidder på et på et statskriminelt, på forhånd aftalt mandat med “Nato” (Nsa), som katastrofalt fik deres (FKO, FE, PET, FMN, FAK, SOK, “Nato”) budgetter forhöjede med finansloven 2017-2018. Den kriminelle og på forhånd aftalte studehandel med og gennem “Nato””Nsa”-agenter ligger blandt andet i, at hele den fascistiske (kaldt nyliberale) omorganisering i staten (Hvor stats – og landemorderen HeroinNazisten-Fogh fyrede 5000 statsansatte i 2001) og i ministerierne, der blandt andet foregik under Thorning-Smidt, Corydon-“regeringen”, har uhindret kunnet fortsätte under Helle Frederiksen! Det er det statskriminelle. Regiet er det samme, kun protagonisterne er skiftet ud. Og nu skal den siddende regering helt elimineres frem til og efter näste valg. De skal skiftes helt ud på alle pladser, så de ikke kommer på taburetter igen. Hvis socialdemokratiet vil noget med magt, bliver det på danske og på danskernes prämisser, ikke på en udenlandsk magts betingelser, som Helle Frederiksen og den nuvärende ledelse i socialdemokratiet har accepteret. Hele ledelsesstukturen i socialdemokratiet skal fjernes. Alle partimedlemmer skal stille med en gennemgribende blodanalyse for al narko og krigsgasser i blodet, inden de kan godtages til opstilling til folketinget. Dette antinarkoprincip gälder alle, der stiller op til folketingsvalg og til kommende kommunevalg i november.
    Lad mig nävne et par eksempler på, hvad heroinregeringen har tilladt. I Moskva og särligt ved Moskvas lufthavne og store hoteller har Nsa-Pentagon-SEia-oligark-mafiaen Yandex i tusindvis af gule taxaer, som alle er mafiaorganiserede af Helle Frederiksens Nsa-hemmelige aftalevenner, der sidder indenfor i staten. For godt en måned siden informerede tass (https://tass.com/economy/1285581) om, at Yandex (Yango) var på vej til at etablere sig i de tre nordiske hovedstäder Oslo, Stockholm og Köbenhavn. De er for nuvärende i Helsingfors udenfor den Russiske Föderation.
    I Moskva körer Yandex-mafia-taxa-konglomeratet også rundt i hele byen til priser, der er det dobbelte af, hvad lokale taxaer tager for ture. Dette forsög på Helle Frederiksen-mafia-organisering er meddelt til de störste taxa-operatörer i Köbenhavn og omegn. Konsekvenserne vil bliver, hvis de ikke stoppes, at hele hotelmafiaen på Amager, inklusive Radisson, bliver hängepladser for den bebudede Yandex-taxa organisering på krigsgasser. Både Danmark, FKO-Sydamager, Karup, Skrydstrup, Oxie (Mailmö), Guam, Okinawa med flere, er styringssteder nanoelektronisk af informationsaktiviteter via satellit, som videregives til relevante “samarbejdspartnere”. Dantaxa har väret med i denne af FE, Sydamager, Fko, FAK, FMN-styrede tortur og spionageaktivitet i mange år. På präcist samme måde opererer regeringen Thorning_Smidth-Helle Frederiksen-Bramsen på informationer, som de daglig gives af Nsa og deres agenter. Derfor skal den nuvärende regering fjernes.

    På denne adresse i Istanbul, Koca Mustafapaşa Kuvayı Milliye Caddesi, ligger et Carrefour supermarked. Det ligger for enden af buslinie 35D, som körer dertil fra Balat, hvor Troya Hotel ligger. Det er tidligere nävnt som et af heroinhandler-”Nato”s, G4S´s store heroineksportsteder for Afganistan-råopium-heroin, amfetamin med videre til transport op til landene i Europa. Det har tyrkisk politi i mellemtiden fra sidste forår og til november sidste år fået bragt under kontrol.
    Udenfor Carrefour på Koca Mustafapaşa Kuvayı Milliye Caddesi, stod der sidste gang, en her var på stedet to ikke-tyrkiske unge på 22-23 år udenfor Carrefour ”supermarked” og groft generede alle unge og äldre tyrkiske kvinder, der passerede på fortovet forbi Carrefours indgang. De var kun ansat til groft at genere tyrkiske kvinder! Det gentog sig dag efter dag, at de to unge krigsofre fra Syrienskrigen på narkotiske stoffer og krigsgasser generede särligt unge kvinder, når de passerede. Ikke-danske ISS har også deres gang i kvarteret omkring Carrefour.

    Et andet Carrefour ”supermarked” lå (og ligger) på et af de sidste sidegader på höjre side fra Taksim ned mod havnen (når man kommer oppe fra Taksimpladsen). Der ligger små hoteller på begge sider af den smalle gade, som frekventeres af heroinhandler-”Nato”-syriens-agenter og massemordere, der kommer på de små hoteller på orlov fra krigen i Syrien. Områdets hoteller er alle ejet af heroinhandler”Nato”s heroinhandelsmafia konglommerat, der omsätter penge tjent på heroinhandel til Europas unge – til hotelejerskaber i Istanbul og i Tyrkiet. Rundt regnet 9 ud af 10 hotelller i Istanbul ejes af heroinhandler”Nato”-Nsa-G4S-konglomerater. Lige rundt om hjörnet nedenfor Carrefour ”supermarked” kan man finde endnu et ”Troya Hotel”, hvor der livligt handles med heroin med videre. Lige inden det ligger et stort bygninskompleks, hvor internationale ”forretningsmänd” tropper op i store dyre biler med privatchaufförer og bliver indlogeret for kortere tid. Udenfor står der Securitas vagter, som alle har nordiske uddannelser. Dem udvekslede en flere gange särdeles venlige ord med, da de ikke havde problemer med at lade en forstå, at der var tale om en nordisk organiseret mafia. De kunne simpelhen ikke lide stedet eller dem, der kom der! På den anden side var de sikret mod fyring, da de jo opfyldte deres vagtrolle fornuftigt! Priserne på hotelvärelser ligger i ”Carrefour-handelsområdet” på omkring 100 kr. Alle der står i hotelreceptionerne er krigsskadede folk fra Syrienskrigen og krigen i Afganistan. De har mange mord på samvittigheden, ellers var de ikke blevet ansat. Fuldständig metalt ödelagte krigsofre fra heroinhand-ler”Nato”s krige präger alle deres hotelreceptionister. Krigen mod muslimer föres overalt i Tyrkiet, men tyrkerne kan de ikke overvinde, heller ikke på den måde. Men mange falder fra den muslimske religiösitet, men aldrig fra tyrkisk kultur – som er historisk muslimsk.

    Et tredje Carrefour ”supermarked” ligger i udkanten af Tunis, som en residerede i passende afstand fra i to uger for 4 år siden. Carrefour ”supermarked” ligger ikke langt fra Sheraton heroinHotel i Tunis, hvor nästen alle, der har med krigen i Libyen at göre, kommer. Der kommer massemordersoldater, der kommer större heroinmellemhandlere og der kommer gamle tyske nazister på hotellet. Carrefour ligger i et område i gåafstand derfra. Jeg kom der ind, da jeg trängte til europäiske dagligvarer, men hylderne var nästen tomme, da ingen lokale handlede der. Den blev ikke holdt åbent for at tjene penge. Tunesisk politi havde en stor trafikpost få hundrede meter fra Carrefour ”supermarkedet”. Dem konverserede en så ofte som muligt og spurgte til kriminalitet og sikkerhed i området. Ligeledes fortalte jeg dem, hvor jeg boede, så de var informerede om ens eksistens. Fra rundkörselen med politiet og lidt op ad bakken til Carrefour ”supermarked” blev der pludselig rejst en mängde små teltboder, nästen alle handlede med grönsager. En her passerede på den anden side af vejen fra da af. Carrefour-mafiaen arbejdede sammen med den sicilianske Camorra mafia! Fra rundkörselen var der omkring 600 meter til ens lejede lejlighed, hvor der også foregik hård nanoelektronisk tortur i samtlige 14 dage og nätter. Indköb af mad foregik i et område på den anden side af motorvejen, hvortil man kom over en gangbro. På den anden side var der et samlet område af små butikker, hvor ikke alle var ejet af Carrefour-mafiaen. Der var alt i god kvalitet fra lokale leverandörer. De fleste i boderne var muslimer med udmärket Halal-köd, friske fisk, bröd også videre. Men de sammenhängende små bygninger var alle ejet af Carrefour-mafiaen, som de små forretninger lejede sig ind hos. Uden om forretningsbygningerne var der boligområder med mange mindre boliger, hvor der boede mange afrikanere, der var flygtet fra krig andre steder i Afrika. Mange var Sahara normader, der var flygtet fra krig. Om lördagen gik der to heroin-krigsvrag rundt i forretningsområdet og delte Carrefour tilbudsreklamer rundt til alle postkasser, som var man i en forstad til Paris! De havde begge et overdimensioneret stort trecifret nummer på ryggen, så der kunne holdes styr på de ”ansatte”.

    Velkommen til COOP.dk, COOP.se, men ikke COOP Norge. Ens medlemkort er permannet fjernet fra Nsa-COOP.dk på Roskildevej i Albertslund. Jeg vil opfordre alle til at opsige medlemskabet i COOP.dk.

    Et nyt COOP skal organiseres lokalt og egnslokalt i Danmark uden stor central transport.

    Syd for den dansk-tyske gränse i Harrislee liger der et Fakta supermarked. Folk körer dertil helt fra Aalborg-Svenstrup området. Kommer man ind fra parkeringspladsen sydfra, er detr förste man möder på höjre side en ”Subway” burger bar. Dem der står i burgerbaren er heroin-krystalamfetamin-påvirket af de samme agenter, som Helle Frederiksen omgiver sig med, og som fortäller hende, hvad hun skal sige offentligt. Det kan hun ikke selv, for hun har overtaget andres koncept for politik på betingelse af, at udenlandske Nsa-heroin-krystalamfetamin-agenter kunne komme ind i COOP og i Fakta syd for gränsen. Der er intet af det, hun foretager sig, der er dansk, eller danskvendt; det kommer alt sammen fra udlandet. Går man videre ind i Fakta-butikken og har spörgsmål til varer, får man smidt et hoven og beskidt svar i hovedet, for at have den fräkhed overhovedet at have spurgt! Fakta-butiksbestyreren den dag var en mörkhåret hurtigsnakker, der rablede noget af sig og gik ind på sit kontor og smäkkede dören. På hylderne er der et fint udvalg af ökologiske varer til heroinistiske kunder, der kommer helt fra Nordjylland for at få et skud heroin på sindet i Fakta-butikken. Det har intet med COOP at göre; det har intet med det danske at göre. De der kender Schleswig-Holstein vil vide, at der findes mange, der er mere danske og dansksindede; end danskerne selv. Men ikke i Fakta i Harrislee. Må den blive lukket omgående!
    En del af den handel, som ledende medlemmer af socialdemokratiet har indgået med Nsa-DHA24, FKO, PET, Fet , Fak, Fak-Guam-Okinawa er, at de kan komme ind i COOPs ledelse og styre og bestemme inden for visse rammer. De rammer bestemmer socialdemokratiets ledelse og Heroin-regeringen pludselig ikke mere. De bliver overtaget dag for dag. Det gälder ikke kun i COOP, men i den socialdemokratisk styrede del af fagbevägelsen, fx FHO, 3f, Metal, HK, Jernbanearbejdernes fagforening, med flere. Arbejdernes Landsbank er med på en del af aftalen, indgået med Nsa, heroinhandlerNato, EU med flere. Subway, McDonalds, KFC, Burger King er alle indvolveret i heroinhandel i den Russiske Föderation, i Tyrkiet, i Syrien, i Tunesien, i Libyen med flere. Dansk registrerede selskaber, der samarbejder med ovenstående om heroinhandel er Märsk, ECCO Sko, LEGO, Falck, Pumpefabrikken, Bjerringbro (som har dämpet profilen offentligt i dansk presse).

    Går man videre, var det på et tidspunkt passende at sende Irak-”soldater” videre til Quwait. Ikke kun fordi Q8/OK har et stort svensk samarbejde om et par tusinde bensinstationer over hele Sverige sammen med Nsa-heroinhandler”Nato” (de står sammen med McDonald, Burger King m. fl.); men fordi den ”Quwaitiske” bank Tyrk-Quwait bank i Tyrkiet, en bank der i Tyrkiet er opstået efter Qwait-krigen i begyndelsen af 1990erne, hvor en Swartskopf tronede på TV og en Bergstein tronede med på TV for at forklare danske seere, hvad der foregik, når Saddam Husseins soldater blev massakrerede i titusindvis i en örkenkrig. Tyrk-Quwait bank er en heroinhandlerbank med mange pengeudtag rundt i Istanbul. Der sidder altid et par overvågningskameraer inde, hvor folk skal indläse bankkort for at få taget penge ud. Dem der lurer på folk gennem kameraerne, er alle indvolveret i krigsmyrderier i Syrien, i Libyen, i Afganistan eller på Guam! Tyrk-Quwait bank er også bank for det kommunale transportselskab IETT og Metroselskabet, hvor Nsa-heroinhandler”Nato” begge steder har en dominerende rolle. De sätter ruterne for de utallige busser og bestemmer hvilke reklamer, der sättes op i metrostationer og på tramvai`ens mange stationer. I november 2020 havde de over hele byen eksponeret en heroinjunkie, hvilket jeg begyndte at berette om på stationerne. Få dage efter var alle skilte af narkomanen pillet ned over hele Istanbul! Garanti bank er en anden Helle Frederiksen-bank (hun er med i det!). De er nyligt kommet på markedet i Tyrkiet og har nu nästen en pengeautomat stående på hvert gadehjörne i Sydtyrkiet og i lufthavnen i Antalya. Den brugte de mange Securitas-ansatte (!) i lufthavnen (alle ansatte udefra med relationer til krig), indtil en her forklarede dem, hvad det var for en bank, de handlede med. Så takkede de og skiftede bank. Sådan omsättes penge fra heroinhandler”Nato” i hvidvaskemaskinebanker til en del af den ”legale” ökonomi. Det betegnes herfra som en national heroin-ökonomi, da det er den type ökonomi, som sikrer den danske krone mod andre valutaer. Eksempel: I 2018 fik man for 100 danske kroner 60 tyrkiske lire. I 2020 fik man det dobbelte, 120 tyrkiske lirer. Så i 2018 havde den socialdemokratiske hemmelige aftale med heroinhandler”Nato”-Nsa endnu ikke slået igennem. Den danske krone står stärkt på grund af heroinhandel!

    Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Kultur
Anmeldelse

Larissa Sansour på Charlottenborg med aktuel udstilling

0 kommentarer
Indland
Reportage

Demonstranter: Stop Lynetteholm!

0 kommentarer
Kultur
MAD & KULTUR

Græskarzalabiya fra Nablus til din valgnat

0 kommentarer
Fagligt
EU-strid afgjort

Danmark taber i EU-strid om mindstelønsdirektiv

0 kommentarer
Udland
Kommentar

Ukrainske fascister i Azov er blevet Vestens våbenbrødre

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • KV25
  • Palæstina
  • EU-formandskab 2025
  • USA-baser
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Ansvarshavende redaktør:
Marc B. Sanganee
mbs@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop