Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Soundcloud Abonner Log ind

Om Arbejderen
Sektioner
Soundcloud
Populære
Abonner
Log ind
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Log ind eller køb abonnement
  • Temaer
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
  • Sektioner
    • Arbejderen mener
    • Fagligt
    • Indland
    • Udland
    • Kultur
    • Kalender
    • Blogs
    • Debat
    • Læser til Læser
    • Navne
    • Historie
    • Teori
  • Kontakt
    • redaktion@arbejderen.dk
    • fagligt@arbejderen.dk
    • indland@arbejderen.dk
    • udland@arbejderen.dk
    • kultur@arbejderen.dk
    • debat@arbejderen.dk
    • kalender@arbejderen.dk
    • annoncer@arbejderen.dk
  • Redaktion

    Frederiksborgvej 11, 1. sal
    2400 København NV
    Hverdage 11:00 – 15:00

    Tlf: 30 20 55 20
    redaktion@arbejderen.dk

    ABONNEMENT:

    Tlf: 30 20 01 20

    abo@arbejderen.dk

    Mobilepay: 34045
    Reg.nr.: 8411
    Kontonr.:4074402

  • Arbejderens støttefond

    Reg.nr.: 5361
    Kontonr.: 249087
    Mobilepay: 87278

    Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

    SWIFT-BIC: ALBADKKK
    IBAN: DK0753610000249087

  • Om Arbejderen
Sektioner
  • Temaer:
    • Magasinet Arbejderen
    • Palæstina
    • EU
    • Ghettolov
    • Klima
    • Kina
    • Cuba
    • Ukraine
    • Om Arbejderen
    • Bliv aktiv
Abonner | Log ind

REKLAME

Hvad gør vi, når verden løber tør for ferskvand?

Klimaaktivisme handler ikke om at følge en bestemt politisk ideologi, have en bestemt livsstil eller stemme på et bestemt parti. Det handler om at reagere på den rationelle frygt, som vi alle burde føle, når vi langsomt er ved at ødelægge vores eget livsgrundlag.
16 kommentarer
16
| Populær
|Print artikel|

Klimaets alvorlige tilstand giver mange årsager til panik, men der er alligevel én problematik, som i mine øjne overskygger dem alle: Mange steder på kloden er vi ved at løbe tør for ferskvand.

97,5 procent af Jordens samlede vandmasse er saltvand, og derfor udgør ferskvand kun 2,5 procent. Heraf er kun en tredjedel (hvilket svarer til under 1 procent af Jordens samlede vandmasser) tilgængeligt for mennesker i form af floder, søer, is og underjordiske grundvandsreservoirer, og som er fundamentet for liv.

Disse vandreservoirer bliver lige nu udtømt i en alarmerende fart, fordi mennesket bruger vandet hurtigere, end naturen kan genopfylde disse vandreservoirer ved hjælp af regn og sne.

Lige nu oplever halvdelen af klodens befolkning ekstrem vandmangel mindst én måned om året, og 21 af verdens 37 største underjordiske vandreservoirer er på vej til at blive permanent udtømte.

I 2017 blev Sydafrikas hovedstad Cape Town den første storby, der var ved at løbe helt tør for vand som følge af mindre nedbør og varmere temperaturer i årene op til. Byområdets over fire millioner indbyggere har siden levet under strenge vandrestriktioner, som har kunnet holde katastrofen på afstand.

Lige nu er en lang række andre millionbyer såsom Beijing, Mexico City, Istanbul, Tokyo, Sao Paulo og London ligeledes i alvorlig risiko for at løbe tør for ferskvand.

Dette kan potentielt blive kilden til nogle af de værste humanitære såvel som miljømæssige katastrofer nogensinde.

Vandmanglen skyldes et voldsomt overforbrug af verdens dyrebare ferskvandsressourcer som følge af industri og overproduktion af materielle ting. Vandmanglen skyldes idéen om evig vækst og en idé om, at vi kan snyde naturens kræfter og få naturen til at indrette sig vores behov. Det kan ikke lade sig gøre.

Lige nu leger menneskets grådighed russisk roulette med vores livsgrundlag. Udtømningen af vandressourcer mange steder i verden er eksempler på, hvordan vores kapitalistiske system, hvor vi hele tiden vil producere mere og større, er ved at ødelægge vores vigtigste kilde til liv.

Eksempelvis er der enorme problemer med vandmangel (såvel som vandforurening) mange steder i Indien som følge af fast fashion-tøjproduktion og vores besættelse af nyt, billigt tøj i den vestlige verden.

Men det kommunistiske system har ligeledes bidraget til én af de største miljøkatastrofer i verdenshistorien. Indtil 1960’erne lå verdens fjerdestørste sø, Aralsøen, i Sovjetunionen, på grænsen mellem Kasakhstan og Usbekistan, som havde et areal 1,5 gang Danmarks størrelse. Aralsøen dannede livsgrundlaget for tusinder af mennesker, som blandt andet ernærede sig ved fiskeri.

Men den kommunistiske planøkonomi, vedtaget i Moskva, beordrede, at der i områderne omkring Aralsøen skulle dyrkes store mængder af bomuld (en plante med et meget højt vandforbrug), og der skulle derfor udgraves massevis af kanaler, som kunne forsyne bomuldsmarkerne med vand.

Aralsøen begyndte hurtigt at skrumpe i størrelse. I 1998 var 60 procent af søens overflade forsvundet, og i dag er søen ved at tørre ud og forsvinde for altid. De udtørrede områder indeholder store mængder gift fra blandt andet pesticider og våbenproduktion, som vinden nu har blæst ud over meget store områder, der i dag er ekstremt forurenede.

Klimaaktivisme handler ikke om at følge en bestemt politisk ideologi, have en bestemt livsstil eller stemme på et bestemt parti. Det handler om at reagere på den rationelle frygt, som vi alle burde føle, når vi langsomt er ved at ødelægge vores eget livsgrundlag. For hvad gør vi, når vi løber tør for ferskvand?

Der ligger ikke en løsning på vandkrisen i de eksisterende politiske systemer, så længe systemerne bygger på uendelig økonomisk vækst. Vi har brug for politiske ledere og ideologier, som kan gøre op med menneskets grådighed. Vi har brug for at gøre op med idéen om evig vækst, og vi har brug for, at der produceres mindre af alting.

Hvordan man vender skuden mod vores egen undergang, ved jeg ikke, men vi kunne starte med at lytte til Mahatma Gandhis kloge ord: “The world has enough for everyone’s need but not everyone’s greed”.

Hjælp med til at finansiere Arbejderen

23% af 750.000 DKK
170.281 DKK nået totalt
STØT

Det er ikke gratis at levere nyheder og baggrund med et klart, progressivt verdenssyn. Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen rød journalistik:

MobilePay: 87278

Abonnér

Maja Parsberg Madsen

10. december 2021 | 06:42

Uddannet læge fra Syddansk Universitet.


Om Forfatteren ↓

Aktivist i Extinction Rebellion Danmark siden februar 2019, hvor bevægelsen kom til Danmark.

Om Forfatteren

Aktivist i Extinction Rebellion Danmark siden februar 2019, hvor bevægelsen kom til Danmark.


Tidligere indlæg ↓

  • Udryd ekstrem rigdom
  • Hvis du kalder Extinction Rebellions aktioner for en god sag, men samtidig mener, at vores klistermærker er "hærværk", så stop dig selv
  • Er Jorden virkelig overbefolket?
Vis alle

Tidligere indlæg

  • Udryd ekstrem rigdom
  • Hvis du kalder Extinction Rebellions aktioner for en god sag, men samtidig mener, at vores klistermærker er "hærværk", så stop dig selv
  • Er Jorden virkelig overbefolket?
Vis alle

REKLAME

Relateret

Indland
Istedgade overgiver sig aldrig

80-året for befrielsen fra den nazistiske besættelse blev markeret med kamp mod krig, oprustning og folkemord

3 kommentarer
Indland
Historisk dom

Byret anerkender protest mod ødelæggelse af natur som nødret

0 kommentarer
Udland
Svensk bank bidrager til klimakrisen

Klimaaktivister afbrød generalforsamling: “Vi kræver, at SEB stopper alle investeringer i fossile industrier”

0 kommentarer

16 kommentarer

  • december 10, 2021 at 09:29
    15124 says:

    Undskyld. Men wikipedia er ikke trovärdig kilde på seriöse emner. Den er styret og fejlredigeret af efterretningstjenester med google som deres overvågningsapparat. Ellers ud märket.

    Log ind for at svare
    • december 10, 2021 at 12:48
      Maja Parsberg Madsen says:

      Jo, de engelsksprogede Wikipedia sider er meget troværdige, og bliver skrevet og faktatjekket af dygtige mennesker, der ved hvad de taler om.
      Du er velkommen til selv at finde de mange tusinde artikler der er skrevet hhv. Aralsøen og vandkrisen i Cape Town, hvis du ikke tror jeg har styr på mine fakta.

      Log ind for at svare
  • december 10, 2021 at 13:58
    15124 says:

    Pardom Madame. Du kan ikke stole på wikipedia nogen steder.Men undskyld for ens offensiv. Her er een, du kan stole på.
    https://tidsskriftet.no/en/2017/10/global-helse/vanishing-aral-sea-health-consequences-environmental-disasteryc

    Log ind for at svare
    • december 10, 2021 at 15:26
      Maja Parsberg Madsen says:

      Så kan man vel heller ikke stole på nyhedsmedier? De har en mindst ligeså stor risiko for bias fra skribenterne eller hacking eller lign.
      Jeg har flere gange oplevet universitetsprofessorer, som har anbefalet engelsksproget Wikipedia til at finde informationer, og i efteråret havde jeg et fag, hvor et par Wikipedia-sider var opgivet som pensum og supplerende litteratur.

      Log ind for at svare
      • december 10, 2021 at 19:57
        15124 says:

        Så hils professoren og sige, at det er ikke en seriös kilde at anvende. Brug kun akademisk sikre kilder af erfarne folk, der er har solid forskningserfaring i deres fagområder.

        Log ind for at svare
    • december 10, 2021 at 15:32
      Maja Parsberg Madsen says:

      Dit link ender i øvrigt på en side, der ikke fungerer

      Log ind for at svare
      • december 10, 2021 at 15:41
        15124 says:

        …den virker herfra og var läst herfra inden den kom på.

        Log ind for at svare
      • december 10, 2021 at 18:37
        15124 says:

        Det er en henvisning. Der kan ikke gås ind herfra.

        Log ind for at svare
  • december 11, 2021 at 12:32
    15124 says:

    Her er en henvisning til dit emne, hvad Aralsöen angår.
    https://hal-insu.archives-ouvertes.fr/insu-00683342

    Log ind for at svare
  • december 11, 2021 at 12:55
    15124 says:

    FICHIER
    pdf fil.

    Log ind for at svare
  • december 11, 2021 at 14:56
    15124 says:

    En introduktion til Sydafrikas drikkevandsresourcer: gwd.org.za, dwa.gov.za.groundwater.

    Log ind for at svare
  • december 11, 2021 at 17:44
    15124 says:

    En tilföjelse til Aralsöen: Vandmängden og vandspejlet er for opadgående på kurven, så tömningen af Aralsöen er stoppet og vendt den rigtige vej.

    Log ind for at svare
  • december 16, 2021 at 11:20
    15124 says:

    https://www.rt.com/russia/543319-water-mars-discovered-roscosmos-esa/

    Log ind for at svare
  • januar 5, 2022 at 11:47
    15124 says:

    https://www.rt.com/news/545061-nuclear-statement-atomic-war-race/

    Log ind for at svare
  • januar 5, 2022 at 11:48
    15124 says:

    https://www.rt.com/news/545090-france-nato-russia-melenchon/

    Log ind for at svare
  • januar 5, 2022 at 11:48
    15124 says:

    https://news.cgtn.com/news/2022-01-04/Xi-inspects-preparations-for-2022-Winter-Olympic-and-Paralympic-Games-16ywLoNNkmk/index.html

    Log ind for at svare

Skriv et svar Annuller svar

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

Du skal være betalende abonnent for at kommentere.

REKLAME

‌ .
Debat
Læserbrev

Frederiks Japan-besøg bør krones af dansk opbakning til forbud mod atomvåben

0 kommentarer
Debat
Læserbrev

Nej til Norden som NATO’s imperialistiske militærblok!

0 kommentarer
Kultur
anmeldelse

Kontroversiel DDR-roman nu på dansk

0 kommentarer
Indland
Frikendt i byretten – men politikere fortsætter jagten

Minister måtte se udvisningstruet efter Gaza-solidaritet i øjnene under samråd

0 kommentarer
Debat
Læserbrev

Anders Fogh glemmer sin største fejl

0 kommentarer
Arbejderens logo
Abonner
Om Arbejderen

Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori

Pressenævnets logo
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Konstitueret: Lucas Carn
lucas@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop
Følg arbejderen

MERE
Soundcloud | RSS FEEDS|||
Arbejderens logo
Temaer
  • Magasinet Arbejderen
  • Palæstina
  • EU
  • Ghettolov
  • Klima
  • Kina
  • Cuba
  • Ukraine
  • Om Arbejderen
  • Bliv aktiv
Sektioner
  • Arbejderen mener
  • Fagligt
  • Indland
  • Udland
  • Kultur
  • Kalender
  • Blogs
  • Debat
  • Læser til Læser
  • Navne
  • Historie
  • Teori
Kontakt
  • redaktion@arbejderen.dk
  • fagligt@arbejderen.dk
  • indland@arbejderen.dk
  • udland@arbejderen.dk
  • kultur@arbejderen.dk
  • debat@arbejderen.dk
  • kalender@arbejderen.dk
  • annoncer@arbejderen.dk
Redaktion

Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV
Hverdage 11:00 – 15:00

Tlf: 30 20 55 20
redaktion@arbejderen.dk

ABONNEMENT:

Tlf: 30 20 01 20

abo@arbejderen.dk

Mobilepay: 34045
Reg.nr.: 8411
Kontonr.:4074402

Arbejderens støttefond

Reg.nr.: 5361
Kontonr.: 249087
Mobilepay: 87278

Ved udenlandske overførsler oplys også disse koder / For transfers abroad also use the Swift/Iban numbers:

SWIFT-BIC: ALBADKKK
IBAN: DK0753610000249087

Ansvarshavende redaktør

Konstitueret: Lucas Carn
lucas@arbejderen.dk

Arbejderen udgives af:
Kommunistisk Parti
Frederiksborgvej 11, 1. sal
2400 København NV

info@kommunister.dk
www.kommunister.dk

Cookies


Om Arbejderen
Soundcloud
RSS FEEDS


Følg Arbejderen
| |

Pressenævnets logo

Copyright © 2020 All Rights Reserved - Dagbladet Arbejderen

Webdesign og daglig drift: tetrabit.coop