STEGE: Sæt ord på Palæstina – hos Øbageren i Stege
Cafédebat med forfatteren Frederik Schütt og Maher Khatib fra Det Palæstinensiske Kulturinstitut.
Selv om vi hver dag ser billeder af Israels fordrivelse af det palæstinensiske folk i Gaza, og hvad deraf følger i form af død, sult og sygdom, er der stadig mange, der har svært ved at sætte ord på, hvad de skal mene om konflikten.
Tirsdag 22. juli får Øbageren i Stege besøg af forfatteren Frederik Schütt fra Nykøbing og Maher Khatib, der er formand for Det Palæstinensiske Kulturinstitut.
Frederik Schütt står bag digtsamlingen Der var engang et land, og sammen har de sat sig for at skabe dialog for at sætte ord på konflikten i Palæstina.
– Digte kan give plads til nye tanker og til at mærke efter. Mere end en tredjedel af os ved ikke, hvad vi skal synes, eller er bekymrede for at tale om og spørge om, hvad der sker i Palæstina. Her får gæsterne plads til at tale om både bekymringer og undren, siger Frederik Schütt og tilføjer:
– Man er også velkommen til bare at komme og lytte.
Det er Palæstina-gruppen i Vordingborg, der afholder arrangementet hos Øbageren i Sukkerfabrikken, Kostervej 2E, Stege. Det foregår tirsdag 22. juli klokken 13.
Der er gratis adgang, alle er velkommen.