KØBENHAVN: Vi glemmer aldrig massakrene i Sabra og Shatila-flygtningelejrene i Beirut 1982
Vi viser videoklip fra de grusomme massakrer i flygtningelejrene Sabra og Shatila i Beirut 1982
Herefter viser vi videoklip fra de grusomme israelske massakrer (folkemord) på palæstinenserne i Gaza 2023-2024.
Efter spørgsmål og debat går vi med fakler og Boykot Israel-banner rundt på Nørrebro og uddeler flyers til caféer, restauranter og forbipasserende på gaderne.
Historisk baggrund:
Massakrerne på de palæstinensiske lejre i Libanon fandt sted midt under borgerkrigen i Libanon. Israel havde hele sommeren 1982 holdt Beirut under belejring og fordrevet PLO fra Libanon. Men der var stadig palæstinensiske fedayiner (guerillaer) tilbage i lejrene. Efter drab på en falangistleder midt i september 1982 gik de fascistiske libanesiske falangister i samarbejde med israelske tropper til angreb på flygtningelejrene Sabra og Shatila. Målet var at udrydde de tilbageblevne fedayiner. Der var tale om en ren nedslagtning af lejrenes palæstinensere! Mellem 1000 og 2000 palæstinensere blev dræbt.
Hvad vi ser i dag 2024 i form af Israels brutale folkemord i Gaza og på Vestbredden ligger i direkte forlængelse af Sabra og Shatila massakrerne 1982. De er en konsekvens af det zionistiske bosætterkoloniale projekt hvis mål er: kolonisering af hele det historiske Palæstina og etnisk udryddelse af det palæstinensiske folk.
Boykot Israel Kampagnen støtter den palæstinensiske modstandskamp!
BOYKOT ISRAEL – FRIT PALÆSTINA
From the river to the Sea – Palestine Will be free!
Arrangør: Boykotisrael.dk