KØBENHAVN: Flag for frihed
I anledning af at det palæstinensiske flag blev hejst foran FN-bygningen for første gang den 30. september 2015, inviterer de palæstinensiske foreninger til hejsning af et kæmpemæssigt palæstinensisk flag:
Søndag den 19. september klokken 13:00 på Christiansborg Slotsplads, København
Der vil være taler, palæstinensisk musik og oplæsning af digte.
Talere: Walid Zaher, formand for Det Palæstinensiske Forum i Danmark (Multaqa)
Manuel Hassassian, den palæstinensiske ambassadør i Danmark
Sikandar Siddique, politisk leder af Frie Grønne
Ole Olsen, Palæstina Orientering
Mens hele verdenssamfundets krise ser ud til at blive løst med covid-19-vaccinen, så er der desværre stadig ingen håb for palæstinensernes stor krise, som har varet over 70 år. Tværtimod bliver håbet for palæstinenserne mindre og mindre med en besættelsesmagt, der dag for dag æder de sidste rester af en kommende palæstinensisk stat.
Vi har netop set, med det seneste eksempel fra Østjerusalem, hvor endnu 1500 palæstinensere står til at miste deres hjem, at Israel kun er optaget af at ændre demografien, udøve etnisk udrensning og ødelægge ethvert håb for en to-statsløsning. Verdenssamfundet kan ikke blive ved med at se tavs på Israels overgreb og brud på palæstinensernes mest basale rettigheder.
Palæstinenserne har ret til frihed og selvstændighed. De har ret til at blive behandlet som mennesker og ikke som besættelsesmagtens undersåtter. Palæstinas børn har krav på tryghed, uddannelse og frihed til at bevæge sig frit og uden dagligt at blive chikaneret og ydmyget ved de mange checkpoints. De har krav på ikke at blive fængslet og endda uden retfærdig retssag, men administrativt af militæret. De palæstinensiske arbejdere har ret til at passe deres arbejde uden hver dag at blive stoppet, ydmyget og udsat for andre overgreb til og fra deres arbejde.
De der siger, at Palæstina-konflikten er kompliceret, tager fejl. Palæstina-problemet kan løses meget enkelt. Israel skal opfylde FN’s resolutioner og ophøre med besættelsen. Konflikten kan ikke løses, så længe besættelsen og undertrykkelsen af Palæstina fortsætter.
Da Danmark blev besat, blev der ydet modstand, indtil besættelsen ophørte. Palæstinenserne vil ikke kunne leve et normalt liv, så længe besættelsen eksisterer. Sydafrikanerne har også prøvet at leve under et apartheidstyre. Det er derfor et af de folk i verden, som sympatiserer allermest med palæstinenserne. Nelson Mandela sagde engang, at “vores frihed er ufuldstændig, indtil palæstinenserne er frie”.
Vi ønsker fredelig sameksistens. Vi har rakt hånden frem til en fredelig løsning, men det, Israel gør, er netop at ødelægge mulighederne for en fredelig to-statsløsning. Vi forlanger ikke andet, end at palæstinensernes rettigheder i henhold til international lov herunder FN’s resolutioner bliver respekteret. Det, Israel gør, er i strid mod de internationale regler og FN’s resolutioner. Vi kræver, at etnisk udrensning og forbrydelser mod civile palæstinensere ophører. Fred begynder først, når verdens længste militære besættelse er ophørt.
Ja til fred og retfærdighed. Nej til vold og terror. Ja til frihed og respekt for menneskerettigheder og nej til besættelse og apartheid. Vi kræver derfor, at verdens sidste og ældste besættelse ophører. Vi forlanger, at apartheid i Palæstina ophører!