KØBENHAVN: Erik Clausen 80 år – hvem er med i billedet
Underholdende er de, 80-årige Erik Clausens film, men også altid gnavende sten i skoen og påmindelser om alt det, som det er lettest bare at overse. Og som sådan udgør de tilsammen et unikt oeuvre i dansk film. Dét er nok værd at fejre!
Da gøgleren Charles (Erik Clausen) i åbningssekvensen i debutfilmen ’Cirkus Casablanca’ (1981) kom ud af sin campingvogn og råbte til de fritgående høns: “Hej piger – så er det forår!” markerede det indledningen på en dansk roadmovie spækket med autenticitet og folkelighed, farverige miljøskildringer og tidstypiske billeder.
Men samtidig indvarslede scenen også, at en instruktør med et nyt blik på samtiden – og specielt på de ellers oversete grupper i samfundet – havde gjort sin entré i dansk film.
Den 7. marts fylder Erik Clausen 80 år, og i de følgende uger lægger han flere gange vejen forbi Cinemateket.
Underholdende er de, Clausens film, men også altid gnavende sten i skoen og påmindelser om alt det, som det er lettest bare at overse. Og som sådan udgør de tilsammen et unikt oeuvre i dansk film. Dét er nok værd at fejre!
Lars Movin, forfatter, instruktør og seriekurator
Prami Larsen, leder / Filmværkstedet
Rasmus Brendstrup, programredaktør / Cinemateket
Billet til Cinemateket