HELSINGØR: Fredscafé og generalforsamling i Fredsinitiativet
Vi starter med fredscafé klokken 18:30-19:30 med Jørn Boye Nielsen: International konfliktløsning med fredelige midler. Hvad er afgørende for en god fredsaftale?
Jørn er cand.scient.pol., medlem af bestyrelsen i RIKO og medlem af bestyrelsen på Den Internationale Højskole. Forfatter til flere bøger om konfliktløsning.
Jørn har for kort tid siden skrevet om principperne for international konfliktløsning – og har en folder med til uddeling. Efter Jørns oplæg vil der være spørgsmål og debat.
Efter fredscaféen:
Generalforsamling klokken 19:30-21:30.
Alle, der vil bidrage til FH’s arbejde, er velkomne!
Som helt centrale punkter diskuterer vi arbejdet for freden i det år, der er gået, og ikke mindst vil planerne for det kommende års aktiviteter være vigtige – alle gode bud er velkomne!
Skriv til os på mail: kontakt@fred3000.dk hvis du vil have en mail med oversigt over FH’s aktiviteter i året, der gik, og/eller hvis du vil have program for generalforsamlingen.
Vel mødt og de bedste hilsner for fred og solidaritet!