AARHUS: Ny forening for EU-modstand
Vi stifter en ny forening, der skal sikre den fortsatte EU-modstand i Danmark, og vi glæder os til at se jer.
Det stiftende møde finder sted hos FOA Århus.
Vi har lavet en foreløbig hjemmeside, hvor der ligger alle arbejdsgruppens udkast til henholdsvis dagsorden, forretningsorden, vedtægter og politisk program. Alt sammen kan læses, printes eller downloades fra siden nejtileu.dk
Bemærk, at vi fra arbejdsgruppens side har indsat et startende punkt med et politisk oplæg om EU’s militarisering og sikkerhedspolitik ved Carsten Andersen fra Århus Mod Krig og Terror, da vi tænkte, at det var godt at benytte lejligheden til at snakke politik og blive klogere på EU’s udvikling på dette punkt, nu så mange gæve EU-modstandere fra hele Danmark er samlet.
Bemærk også, at der på hjemmesiden vil blive lagt et forslag til udtalelse op, når vi kommer lidt tættere på.
Af hensyn til bordopstilling, kaffe og kage, så bedes I alle tilmelde jer på mailadressen <nejtileuiaarhus@gmail.com>, så vi ved nogenlunde, hvor mange vi bliver.