19 Jun 2013  

KBH: Skyfrit, 17 °C

Den ubehagelige sandhed om ældreplejen

Udtalelser
18. sep. 2012 - 10:00 Opdateret:  18. sep. 2012 - 10:00

Den ubehagelige sandhed om ældreplejen

Jette Jacobsen

DEL DENNE ARTIKEL

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
e-mail icon

Ansatte indenfor ældreplejen sætter fokus på økonomi og arbejdsforhold i Aarhus, hvor der er råd til store kultur- og trafikprojekter, mens der spares på ældreplejen.

Udtalelse
Vedtaget af 100 ansatte på århusianske plejehjem og lokalcentre forsamlet hos FOA-Århus den 13. september

Den ubehagelige sandhed er, at plejepersonalet overalt på de aarhusianske plejehjem og lokalcentre er for få og derfor ikke kan give de ældre borgere den hjælp og pleje, som de har behov for.

Rundt om i plejeboligerne oplever vi ansatte de samme problemer, som personalet på Ceres Huset, der for nylig strejkede, fordi de ville protestere mod forholdene her. Embedslægerne fandt da også fejl og mangler på hvert eneste aarhusiansk plejehjem og lokalcenter, som de uanmeldt besøgte i 2011.

Den ubehagelige sandhed er, at ældre borgere ikke bliver beskyttet mod overfald fra andre ældre, ikke bliver beskyttet mod natlige indbrud og overgreb, ikke får deres medicin eller kommer på toilettet til tiden, ikke får nok at drikke og ikke kommer i bad eller bliver soigneret. Alt sammen, fordi vi er for få.

Den ubehagelige sandhed er, at de aarhusianske politikeres og topembedsmænds prioriteringer er rystende. Hvordan kan Aarhus Kommune have råd til eksempelvis en Marselistunnel, et Multimediehus og en Kulturby, når vi ikke kan sikre, at ældre mennesker kan være trygge i deres plejeboliger? Og hvorfor bruger Sundhed og Omsorg reklamekroner og konsulentressourcer på de samme velkendte sundhedsråd som Sundhedsstyrelsen, Kræftens Bekæmpelse og Hjerteforeningen, når ældre borgere ikke kan få deres medicin til tiden eller kan komme på toilettet, før det er for sent?

Århus Kommune bruger færre og færre penge på ældreplejen, og alligevel planlægger kommunen lige nu nye besparelser på området. Det er helt uholdbart.

 

Nyeste: Idekamp

Kommentar
19. jun. 2013 - 11:45
Niels Bohr - en banebrydende forskerI takt med de stadigt mere komplekse forsøg på Institut for teoretisk Fysik og de efterretninger, der kom fra andre fysikere, begyndte Niels Bohr på en revision af den klassiske mekaniks begrebsverden. I år fejres 100-året for hans atommodel.
19. junNiels Bohr - en banebrydende forsker
Læserbrev
19. jun. 2013 - 09:42
Dansk Folkepartis udanske politikFor nylig indrykkede Dansk Folkeparti en annonce med navne på 700 nydanskere. Annoncen påstod, at een af dem var terrorist. På den måde blev alle syvhundrede personer mistænkeliggjort.
19. junDansk Folkepartis udanske politik
Udtalelser
18. jun. 2013 - 09:03
Byggeriets folk rejser krav3F skal have klare holdninger. Forbundet skal melde klart ud om vores værdigrundlag. Ledelsen skal være mere synlig og offensiv om vores politik
18. junByggeriets folk rejser krav
Læserbrev
18. jun. 2013 - 09:00
Stop de kommunale besparelserDen offentlige sektor er af afgørende betydning for at skabe vækst og fremgang i den private sektor og i samfundet som helhed. Så derfor skal kommunerne stoppe deres spareiver.
18. junStop de kommunale besparelser
Læserbrev
15. jun. 2013 - 09:23
Børnene lever med frygtenVi mangler folketingspolitikere, der indser nødvendigheden af at give en behandlingsgaranti til unge, der er vokset op med en alkoholisk far eller mor.
15. junBørnene lever med frygten
Læserbrev
15. jun. 2013 - 09:06
Guide til jobcenterjunglenJobcentret kan stille sygedagpengene i bero og henvise til kontanthjælp, hvis det mangler nogle lægelige oplysninger for at kunne vurdere, om sygedagpengene kan forsætte. Men hvorfor kan de ikke forsætte, til jobcentret eventuelt har et sagligt grundlag for at stoppe dem?
15. junGuide til jobcenterjunglen
Læserbrev
14. jun. 2013 - 09:45
Har vi et rummeligt arbejdsmarked?Er din arbejdsplads rummelig? Hvor mange kolleger i fleksjob eller skånejob har du? Og har du fået flere efter den nye fleksjobordning, der åbner ordningen for mennesker med en arbejdsevne på helt ned til to timer om ugen?
14. junHar vi et rummeligt arbejdsmarked?