20 May 2013  

KBH: Overskyet, dis, 11 °C

Nej til kriminalisering af kurdernes kamp

Læserbrev
03. okt. 2012 - 11:45 Opdateret:  16. okt. 2012 - 12:01

Nej til kriminalisering af kurdernes kamp

Amed Sindi
Under parolen “Stop tyrkisk racisme overfor kurderne” var der demonstration foran Københavns Byret den 20. september, hvor retten skulle tage stilling til, om de syv kurdere skulle varetægtfængsles.

DEL DENNE ARTIKEL

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
e-mail icon

Mange prominente danskere har i årenes løb støttet indsamlinger til befrielsesbevægelser i forskellige lande. Er de nu blevet kriminelle?

af Tue Magnussen, medlem af Kurdisk Forum

Med de alvorlige sigtelser for støtte til "terrororganisationer", som fredag den 21. september i Københavns Byret førte til varetægtsfængsling af syv kurdiske menneskerettighedsaktivister, fortsætter retsapparatet under den nuværende regering dens kurs med kriminalisering af det undertrykte kurdiske folks kamp.

En kriminalisering, som blev indledt, da Anders Fogh-Rasmussen skulle vælges som generalsekretær for NATO.

Der er stor fare for, at generationers tradition for støtte til friheds- og oprørsbevægelser i Danmark fremover vil blive en saga blot.

Med sigtelserne – og udsigt til lange fængselsdomme – er der tillige stor fare for, at generationers tradition for støtte til friheds- og oprørsbevægelser i Danmark fremover vil blive en saga blot. En saga, eller historisk fortælling, der spænder vidt. Man må ikke glemme, at dagens humanitære og økonomiske indsamlinger til undertrykte folk har rødder tilbage til støtten til antifascistiske indsamlinger til Spanien og Grækenland i 1930’erne og 1940’erne.

Efter Anden Verdenskrig afløstes støtten til Algeriets uafhængighedskamp af de tværpolitiske indsamlinger til kampen mod apartheid i 1960’erne og for eksempel. indsamlingen giro 1616 til den (syd)vietnamesiske befrielsesfront, hvor prominente nulevende politikere, som Folketingets formand Mogens Lykketoft, gik ud med raslebøssen for den gode sag.

I 1980’erne blev Afghanistan støttet, ligesom Balkan blev det i 1990’erne. Her blev der i Danmark samlet rigtig mange penge ind til støtte for uafhængighedskampen fra Bosnien til Kosova på baggrund af opfordringer fra politikere, herunder også Venstre-politikere, som Lars Løkke Rasmussen og Bertel Haarder.

Siden er der udover indsamling til verdens flygtninge blevet raslet ind til både Afghanistans børn, Burma, Colombia – udover humanitære organisationer som for eksempel Kurdiske Røde Halvmåne. Med fængslingerne af kurderne kan man frygte, at international solidaritet ofte i praksis vil blive kriminaliseret.

En afskaffelse af de såkaldte "terrorlister" fra USA og EU eller udarbejdelse af en dansk positivliste synes at være den eneste vej til at sikre en aktiv dansk solidaritet med undertrykte folks frihedskamp.

Nyeste: Idekamp

Læserbrev
18. maj. 2013 - 10:00
Har befolkningerne fået det bedre?USA og NATO har siden Sovjet-blokkens opløsning interveneret i en række lande. Man kan spørge: Hvad giver dem ret til det? Hvorfor må befolkningerne i de pågældende lade ikke selv bestemme deres udvikling?
18. majHar befolkningerne fået det bedre?
Udtalelser
18. maj. 2013 - 09:48
Støt den demokratiske kamp i BahrainDet er ikke alle lande i Mellemøsten, der har mediernes bevågenhed, selvom der foregår omfattende kampe for demokrati og menneskerettigheder. Bahrain er et af dem.
18. majStøt den demokratiske kamp i Bahrain
Idekamp
18. maj. 2013 - 08:00
DommedageAtomtruslen skræmte verdens befolkninger i årene efter Andens Verdenskrig. I dag er katastrofescenariet også skabt af samfundene. Klimatruslen er sikkert mere uafvendelig end a-krige.
18. majDommedage
Læserbrev
17. maj. 2013 - 09:46
Rapport fra en gulvspand.Hillerød Kommune har besluttet at udlicitere rengøringen. Som de eneste var Fælleslisten imod beslutningen.
17. majRapport fra en gulvspand.
Læserbrev
17. maj. 2013 - 09:19
En statsbank er den bedste vækstplanDe almindelige banker er skabt til at tjene mest muligt og vil derfor låne ud til det, som vil give det største afkast. En statsbank derimod ville låne ud til de områder, som samfundet helst vil udvikle.
17. majEn statsbank er den bedste vækstplan
Læserbrev
16. maj. 2013 - 10:00
En demokratisk nødbremseEn befolkning med et højt niveau for forståelse af demokratiet bør gives frihed til at kræve et lovforslag til folkeafstemning.
16. majEn demokratisk nødbremse
Kronik
16. maj. 2013 - 09:30
Befrielsen – og de forrådte ungeDet danske samfund berømmer stadig de politikere, der samarbejdede med besættelsesmagten. Andre - og især mange unge - måtte lade livet i modstandskampen.
16. majBefrielsen – og de forrådte unge