19 Jun 2013  

KBH: Spredte skyer, let regn, 16 °C

Ekstremisme-stempel hæmmer demokratisk debat

Indland
21. sep. 2012 - 14:09 Opdateret:  27. sep. 2012 - 19:07
Forskningschef advarer

Ekstremisme-stempel hæmmer demokratisk debat

Netværket "Solidaritet med de 14 sigtede"
Natten til i går hængte aktivister dette banner op i solidaritet med de 14 aktivister, som PET anholdt for en uge siden midt om natten. De 14 fik en bøde for at male graffiti og kaste med maling.

DEL DENNE ARTIKEL

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
e-mail icon
RELATEREDE ARTIKLER
Skrev med graffiti og smed maling

I Danmark er der opstået et debatklima, hvor det er meget svært reelt at komme til orde, hvis du er kritisk overfor kapitalismen, påpeger forskningschef.

Overvågning
ml@arbejderen.dk
PET's anholdelser

For en uge siden anholdte PET og Københavns Politi midt om natten 14 personer - syv mænd og syv kvinder i alderen 16 til 48 år - på forskellige adresser i København.

De 14 blev blandt andet sigtet for at male graffiti, kaste med maling mod tre politibiler og for forsøg på hærværk. Den yngste anholdte er blot 16 år.

PET har igennem et stykke tid overvåget gruppen.

Få timer efter anholdelserne blev de alle løsladt og tildelt en bøde for hærværk eller forsøg på hærværk.

Hvordan er vi nået dertil, at 14 aktivisters graffiti-maling og kasten med maling kan føre til store "Breaking News"-overskrifter om ekstremisme?

Det spørger Eivind Hansen om, efter at Politiets Efterretningstjejeste, PET, og Københavns Politi i en koordineret aktion natten til onsdag i sidste uge anholdte aktivisterne.

Eivind Hansen er forskningschef i journalistisk filosofi ved Danmarks Journalisthøjskole.

- Stort set hele det politiske spektrum på Christiansborg og næsten samtlige medier i Danmark er enige om, at kapitalismen er udgangspunktet for enhver debat om, hvordan vores samfund skal indrettes. Dermed er der opstået et debatklima i Danmark, hvor det er meget svært reelt at komme til orde, hvis du er kritisk overfor kapitalismen, siger Eivind Hansen til Arbejderen.

Mediernes ekstremisme-overskrifter var ikke taget ud af den blå luft: I en pressemeddelelse sendt ud få timer efter anholdelserne betegnede PET gruppen som en del af det "venstreekstremistiske miljø".

Selveste PET-chef, Jakob Scharf, fandt også tid til at kommentere aktionen:

- Nattens anholdelser skal ses i sammenhæng med PET’s indsats med henblik på at forebygge og forhindre, at grupper eller enkeltpersoner gennem strafbare handlinger som vold, trusler eller hærværk søger at nå politiske eller ideologiske mål. Efterforskningen i den konkrete sag har bekræftet os i, at der fortsat er grupperinger med tilknytning til det venstreekstremistiske miljø i Danmark, der har viljen til at begå organiseret hærværk og andre former for politisk motiveret kriminalitet, lød det fra PET-chefen.

Men når mennesker, der stiller spørgsmålstegn ved kapitalismen, bliver italesat som ekstremister, er det svært at have en saglig debat om skyggesiden af kapitalismen, påpeger Eivind Hansen.

- Når politikere, medier og politi kalder kapitalisme-kritikere for ekstremister, er det med til at isolere dem, der betvivler kapitalismen og argumenterer imod kapitalismen. Når vi ikke længere kan bruge sproget til at debattere, opstår der en afmagt, og så får debatten nye udtryksformer.

- Måske er det 14 mennesker, der bekymrer sig om, hvor vores samfund er på vej hen, og er bekymrede for kapitalismens konsekvenser. Det gør det svært at få en debat om, hvorvidt samfundet kan indrettes på en anden måde. Når vi hører ordet ekstremist tænker vi straks: "Det er nogen, der er uden for det gode fællesskab" eller "Det er nogen, der vil undergrave demokratiet". Og så har vi svært ved at lytte til, hvad de egentlig har at sige, advarer Eivind Hansen.

Trods de hårde beskyldninger blev de 14 løsladt samme dag uden at blive fremstillet for en dommer. De har alle fået en bøde for hærværk eller forsøg på hærværk.

Natten til i går hængte en gruppe aktivister et banner op på Dronning Louises Bro i København med teksten "Aktivisme er ikke ekstremisme - Solidaritet med de 14 anholdte".

Ifølge aktivisterne blev de fleste af de 14 anholdt i deres eget hjem. De fik gennemrodet deres lejligheder og beslaglagt elektroniske apparater.

Nyeste: Indland

Indland
19. jun. 2013 - 08:43
Færre penge til velfærd næste årEnhedslisten og HK Kommunal kritiserer aftalen om kommunernes økonomi for næste år. Den betyder fortsatte nedskæringer og færre job, forudser de.
19. junFærre penge til velfærd næste år
Indland
19. jun. 2013 - 05:30
Nils Vest 70 årFilminstruktør Nils Vest fylder 70 år den 19. juni.
19. junNils Vest 70 år
Indland
18. jun. 2013 - 15:30
Midlertidig stilling i stedet for seniorjobMens alle andre kommuner slås med forpligtelsen til at tilbyde langtidsarbejdsløse et seniorjob, så holder Mariagerfjord Kommune status quo. Syv personer er for tiden i seniorjob.
18. junMidlertidig stilling i stedet for sen...
Indland
18. jun. 2013 - 10:49
Ny kvinde i spidsen for Mellemfolkeligt Samvirke En af Danmarks største udviklingsorganisationer får seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, Helle Munk Ravnborg, som ny frontfigur i kampen mod fattigdom.
18. junNy kvinde i spidsen for Mellemfolkeli...
Indland
17. jun. 2013 - 17:01
Den anden frontKRIG ER FRED, lyder et slogan fra George Orwells dystopiske roman "1984". Ligeså anakronistisk er det, når Forsvaret sælger sine krige under paroler om fred og demokrati. Som en ny front for såkaldte "PSYOPS" vendes propagandaen ikke mod fjenden men mod befolkningen. Den yderste konsekvens er katstrofer som operation Green Desert.
17. junDen anden front
Indland
16. jun. 2013 - 07:34
Det er på tide, at jeg betaler min prisDa den øverstbefalende for de danske styrker i Irak, John Dalby, får overtalt efterretningsofficer Anders Kærgaard til at tie om videoen, der viser civile irakere blive mishandlet, går der noget i stykker inde i ham. For at få fred i sjælen offentliggør Kærgaard sidste år videoen. Men han betaler en høj pris.
16. junDet er på tide, at jeg betaler min pr...
Indland
14. jun. 2013 - 16:37
Trine Mach er klar til nye opgaverI denne weekend får Mellemfolkeligt Samvirke en ny formand. Trine Pertou Mach går af efter seks travle år som formand for en af Danmarks største og ældste ngo'er.
14. junTrine Mach er klar til nye opgaver