Dagens e-avis: Forside Bagside

Dagbladet Arbejderen
Ryesgade 3F
2200 København N
Tlf. 35 35 21 93
redaktion@arbejderen.dk



Kontakt vedr. teknik: webmaster

Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk - (Åbner nyt vindue)

  / RSS-Feed


Reklamation / klagesocialismeEU forfatning og afstemningsocialismeTerrorlovensocialismeUdflagning og massefyring. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset (NNFs fyre-kalender)socialismeUSAs såkaldte Krig mod terrorismesocialismePalæstina & IsraelsocialismeAsyl i Danmark & FamilisammenføringsocialismeCubasocialismeFilmanmeldelsersocialismeTV kommentarensocialismeMusiksocialismeUdstillinger, kunst og kultursocialisme

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Dagens historie DAGENS HISTORIE

9. februar 1945 - Et pletskud med konsekvenser
5. februar 1917 - USA vedtager Immigrationsloven
3. februar 1787 - Vateranerne og Shays` oprør
2. februar 1990 - Et nyt Sydafrika på vej
29. januar 1863 - Bear River-massakren
28. januar 1077 - Canossagang

Fotobog - tid til nye tider om OK08 strejkerne
Det Nye Pearl Harbor
KØB TEGNESERIEN LAWMAN
LAWMAN - Erwin Neytzsky-Wullf, Jørgen Bitsch
Harddiskfejl

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Indland Indland | Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Big Brother Big Brother | Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Ungdomshus Ungdomshus

Retsløshed på Nørrebro

En hel bydel med retsløshed og i undtagelsestilstand. Nu er terrorlove og ny politilov ikke længere teori. Nu får vi syn for sagen, advarer Retspolitisk Forening

  6. marts 2007   Printervenlig udgave af siden   Send linket og en kort beskrivelse af denne artikel videre til en ven    

Politiet bruger ivrigt af de øgede beføjelser, de har fået med terrorlov og ny politilov.
Foto: Freja Wedenborg
Masseanholdelser! Præventive anholdelser! Vilkårlig personkontrol og visiteringer på åben gade! Svenske politibiler på lur i sidegaderne klar til kamp! Skueprocesser i Københavns dommervagt, hvor dommere gummistempler varetægtsfængslinger på stribe! Ransagninger og 90 anholdelser på mindst 11 adresser uden dommerkendelse i private hjem, Folkets Hus og fuldt lovlige politiske ungdoms- og solidaritetsbevægelser!

Et stemningsbillede af bydelen Nørrebro i København siden politiets antiterrorkorps torsdag morgen ryddede Ungdomshuset

- Retstilstanden har det virkelig skidt på Nørrebro i disse dage. Mange mennesker er slet ikke klar over, hvor mange vidtgående beføjelser politiet har fået på ganske få år via den nye politilov og terrorlovene: Politiet kan oprette zoner, hvor de kan visitere folk og anholde dem for bare at være til stede. Kravet til hvilke beviser politiet skal stille med i retten, før de foretager en ransagning eller en aflytning er blevet lempet eller afskaffet, siger Bjørn Elmquist, formand for Retspolitisk Forening til Arbejderen.

- Det retssystem, der burde være vagthund overfor politiet, er i stedet forvandlet til en fabrik, hvor de unge hentes ind og varetægtsfængsles på stribe, Øjenvidner fortæller om anholdte, der bliver fremstillet i gruppe med seks personer ad gangen, siger han.

En kvinde arresteres og varetægtsfængsles i 27 dage - uden skyggen af bevis - fordi hun befinder sig på Sankt Hans Torv. En ung kvinde bliver anholdt fordi politiet finder en dankort-kvittering på hende, der beviser at hun har opholdt sig på Nørrebro.

- Hidtil har det været en meget teoretisk debat om politiets nye magtmidler. Nu får vi virkelig syn for sagen. Selvom politiet har fået flere magtmidler og lettere ved at bruge dem, er det vigtigt at alle forsvarsadvokater for de fængslede forsøger at kæmpe for retssikkerheden. Det er nu, retten sætter standarderne for, hvad der bliver accepteret fremover. Jeg er sikker på, at det her vil medføre en række erstatningskrav, vurderer Bjørn Elmquist.

Over 700 er blevet anholdt, heraf 58 under 18 år. 215 personer er blevet fremstillet i grundlovsforhør, heraf er 189 blevet varetægtsfængslet. I går blev også talsmand for Borgergruppen for et Ungdomshus, Esben Olsen, anholdt af politiet.

- Det her er et meget uhyggeligt anslag mod demokratiske og borgerlige rettigheder. Den seneste arrestation er en yderligere optrapning og et kraftigt brud på ytringsfriheden. Aktivister fra retsgruppen og førstehjælpsgruppen blev arresteret, og nu altså vores talsmand. Det er en grov overtrædelse af grundloven, fastslår Borgergruppens anden talsmand, Petter Sommerfelt.





/mogo
NYHEDSBREV 


GRATIS PLAKAT/ MATERIALE:
Gratis postkort, plakater og foldere fra dagbladet Arbejderen
socialisme
Abonnement på Dagbladet Arbejderen
socialismesocialisme
Bestil gratis materiale fra Kommunistisk Parti
BESTIL GRATIS MATERIALE FRA KOMMUNISTISK PARTI

kommunisme

Abonér på RSS feed - alle nye artikler fra arbejderen.dk NYESTE ARTIKLER

Hjemløse ryddes af vejen før vinter-OL

Amnesty International skyder Israel-rapport ned

Danmark diskriminerer mere

DANVA: Forbrugere hænger på regning

100.000 på gaden for Chávez

Haiti sulter stadigvæk

En madordning galt i halsen

RIKO`s Afghanistan høring

Sober skildring i `Vores krig`

Om forandringens tid og dens kræfter


Klimatopmødet i København 2009 - artikler og billedersocialisme

De afviste asylansøgere i Brorsons Kirken
Læs mere om asyl-sager
Den tilkæmpede historie - fabler og fortællinger af Patrick Mac Manus
Den tilkæmpede historie - fabler og fortællinger af Patrick Mac Manus
socialisme

Foreningen Oprør
Læs Foreningen Oprørs appel: `Krigen mod terror` truer os alle

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Ungdomshus UNGDOMSHUS

Minister ind over retssager

Ungdomshussager for retten

Oprør, uro og ungdomshus

Rapport roser det nye Ungdomshus

Frifundet betaler prisen

Hvidbog fra et juridisk galehus

Først tog de ungdommen

100 står til fængsel efter demonstration

800 anholdelser og 65 dømte

Landsret frifinder ungdomshus-demonstranter




Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Big Brother BIG BROTHER

Minister i Rom klager over politi

PET sylter svar til overvågede

Færre anmeldelser om vold

Klimaaktivister: Vi er ikke kriminelle

Politiet sylter anklage om mord

Jurist efterlyser åbne PET-arkiver

Kampagne for civil ulydighed

Visitationszoner afskaffes

Politiet får regning fra klimaaktivister

Nye PET-regler ligner gamle



Kommunistisk Parti
Kommunisme




www.arbejderen.dk - email: redaktion@arbejderen.dk - kontakt vedr. tekniske fejl: webmaster 

Produceret 2005 Progressive @rt, Design & Publishing