Tilmeld dig vores RSS feed
Israel har oprettet en eliteenhed for angreb på iranske mål – på iransk jord, afslører kilder i det israelske forsvarsministerium. Her elitesoldat fra eliteenheden Egoz i Golan-højderne. | Foto: The Yeshiva World News
- Annonce -

Israel opretter eliteenhed i Iran

Israel har oprettet en militær enhed, der opererer inde i Iran.

Israel har oprettet en undercover-enhed, som skal udføre militære operationer dybt inde Iran. Operationerne omfatter snigmord og sabotage.

Ifølge det britiske dagblad The Independent er enheden »Depth Corps« ledt af generalmajor Shai Avital, der tidligere har ledt en eliteenhed  af rekognoscerings-soldater.

Også det israelske dagblad Haaretz citerer anonyme kilder i det israelske forsvarsministerium for, at »Depth Corps« er  skabt for at »koordinere dyb indtrængen i andre lande«.

– Vi vil nå det punkt, hvor Iran får mulighed for at affyre masseødelæggelsesvåben. Det er tid til at handle nu, siger en kilde til Haaretz.

Enheden skal angivelig også forberede aktioner mod Irans påståede atom-anlæg.

Iran har allerede været  udsat for flere attentatforsøg og sabotageaktioner af ukendte  gerningsmænd. Irans myndigheder har blandt andet beskyldt israelske og vestlige agenter for at stå bag mord på mindst fire forskere og professorer i de seneste år.

Israel nægter officielt at udtale sig om den militære enhed og mord i andre lande. Men minister for efterretning om atomsikkerhed i den højreekstreme regering, Dan Meridor, udtaler til Haaretz.

– Er årsagerne til de påståede mord naturlige, eller er de unaturligt? Jeg ved ikke,  hvad jeg skal fortælle dig. "

Forskeren Mostafa Ahmadi-Roshan blev det seneste offer for attentatmænd i Teheran den 11. januar. En magnetbombe blev placeret på hans bil af mænd, der paserede hans bil på en motorcykel, meddeler Press Tv.

Ifølge kilder i Irans forsvarsministerium var gerningsmændene iranere, ansat af den israelske efterretningstjeneste, der blev uddannet i spionage og sprængstoffer. De skulle være blevet smuglet ind i Iran fra det nordlige Irak.

Mossad-agenter har angiveligt også lanceret en succesfuld kampagne for at rekruttere sunni-muslimske dissidenter til at gå i aktion mod det mestendels shia-muslimske Iran.

– Mossad-officerer er meget aktive i at rekruttere iranere, idet mange i den muslimske verden er nervøse for at beskæftige sig med israelske spioner, siger en kilde til Haaretz.

Relaterede artikler