Tilmeld dig vores RSS feed
Amerikanerne kan ligeså godt begynde at vænne sig til tanken. Om få år vil op mod 30.000 droner, som den på billedet, svæve over USA og overvåge befolkningen. | Foto: PK Scoop
- Annonce -

30.000 droner skal overvåge USA

Politikerne har givet grønt lys: Ifremtiden kan 30.000 ubemandede spionfly holde øje med USA’s befolkning fra luften. Rettighedsgrupper protesterer.

Året er 2020.

30.000 ubemandede droner svæver konstant over USA’s luftrum, mens de overvåger amerikanernes færden og indrapportere det til myndighederne.

Det er kun syv år til denne virkelighed.

Politikerne i både Repræsentanternes hus og Senatet har allerede givet grønt lys til  lovforslaget, der tager ‘big brother’ til himmels, og alle sider forventer, at præsident Obama snart underskriver loven.

Loven pålægger den statslige luftfartsstyrelse FAA (Federal Aviation Administration) at håndhæve de nye regler, som betyder, at dronerne kan flyve i det samme luftrum som kommercielle passagerfly, private fly og transportfly.

USA’s politikere har indtil nu nikkede ja til, at et beløb svarende til 357 milliarder kroner, bliver kastet efter drone-projektet.

Men den omfattende overvågning er ikke bare dyr, den krænker også retten til privatlivet, mener flere organisationer og forskere, som protesterer offentligt.

»Vi vil ikke have, at hver gang vi træder ud af vores dør, så skal vi tænke på, om der bliver holdt øje med, os fra himlen«, skriver borgerretsgruppen ACLU.

Andre er også bekymrede ved udsigten til den øgede overvågning.

– Det rejser nogle meget alvorlige politiske spørgsmål  omkring beskyttelse af privatlivet og overvågning – både overvågning på vegne af regeringsorganer og på vegne af kommercielle, private aktører, siger Steven Aftergood, fra den Amerikanske Forskersammenslutning – FAS, til avisen Washington Times.

Ideen med den nye lov er nemlig også, at det skal være lovligt for private aktører at operere droner, så der på den måde opstår et kommercielt, privat marked for droner i USA.

Obama-regeringen bliver i forvejen kritiseret for dens brug af bevæbnede dronefly, de såkaldte Predator-droner, som har kostet mange civile liv i grænseområdet mellem Pakistan og Afghanistan.

Præsident Obama forsvarer hårdnakket brugen af dronerne på trods af civile tab.

– Dronerne udfører meget præcise angreb på al-Qaeda og deres allierede, siger Obama ifølge Los Angeles Times.

Relaterede artikler