25 May 2013  

KBH: Overskyet, let regn, 11 °C

Tidligere PET-chef kræver tjek af terrorlove

Indland
Torsdag, 12. januar, 2012, 12:15:17

DEL DENNE ARTIKEL

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
e-mail icon

Tidligere PET-chef kræver tjek af terrorlove

Hans Jørgen Bonnichsen stod som operativ PET-chef i spidsen for at håndhæve de første terrorlove i 2002. Nu er det tid til et uafhængigt tjek, mener han.

– Det burde være muligt med den regering, vi har nu, at få et uafhængig undersøgelse terrorlovene, mener Hans Jørgen Bonnichsen.
Arbejderen

Den nye regering bør hurtigst muligt sætte gang i et uafhængigt tjek af de danske terrorlove.

Sådan lyder opfordringen fra Hans Jørgen Bonnichsen, der var operativ chef i Politiets Efterretningstjeneste fra 1997 til 2006.

– Det er helt naturligt, at vi stopper op, og vurderer om de massive indgreb i vores personlige frihed, står mål med den reelle terrortrussel. Det burde være muligt med den regering, vi har nu, siger Bonnichsen i et interview i Arbejderen i dag.

LÆS INTERVIEW: "Ex-PET-chef: Vi nærmer os et tankepoliti"

Terrorlovene, der blev indført i kølvandet på 11. september-angrebene i USA, har de sidste ti år ført til en række kontroversielle sager mod medier og organisationer.

Senest i tirsdags, hvor den kurdiske tv-station, Roj TV, blev dømt 5,2 millioner i bøde for – ifølge dommeren i Københavns Byret – ensidigt at have viderebragt udtalelser fra den kurdiske oprørsbevægelse, PKK, der står opført på EU’s terrorliste.

LÆS ARTIKEL: "Roj-dom truer ytringsfriheden"

– Hver eneste gang terrorlovene er blevet strammet, er det sket på bekostning af vores frihed, siger Hans Jørgen Bonnichsen.

Han melder sig dermed i koret af den række af eksperter og organisationer, som også kræver et uvildigt tjek af terrorlovene: Amnesty International, Advokatrådet, Retsikkerhedsfonden, Bibliotekarforbundet, de it-ansattes fagforening, Prosa, Retspolitisk Forening, og juraprofessor ved Københavns Universitet, Eva Smith.

Terrorlovene blev frikendt sidste år i en evaluering, hvor kun PET, politiet, anklagemyndigheden og Justitsministeriet blev hørt. Det er ikke godt nok, mener Bonnichsen:

– Kan man forvente at PET og politiet forholder sig kritisk til terrorlovene, spørger han.

Derfor efterlyser Bonnichsen et reelt, uafhængigt tjek, hvor også uafhængige jurister og menneskerettighedsorganisationer kommer til orde, ligesom folk, der er blevet ramt af lovene.

De Radikale, SF og Enhedslisten lovede før valget at arbejde for et uvildigt tjek, mens Socialdemokraterne tøver.

I sit grundlag fra oktober sidste år bebuder R-S-SF-regeringen at den vil nedsætte et et udvalg, der skal "vurdere de hidtil anvendte virkemidler i terrorbekæmpelsen".

Nyeste: Indland

Indland
24. maj. 2013 - 09:30
Derfor sparer kommunerne mere end de skalAf angst for kollektive straffe, der rammer alle kommuner, sparer kommunerne langt mere end krævet. Med budgetloven er de hårde økonomiske sanktioner blevet lovfæstet.
24. majDerfor sparer kommunerne mere end de...
Indland
23. maj. 2013 - 13:09
Irak-optagelser skete på ordre fra DalbyDanske soldater filmede overgreb mod civile irakerepå ordre fra den daværende bataljonchef i Irak, siger tidligere efterretningsofficer Anders Kærgaard, som havde kommandoen over kameraholdet.
23. majIrak-optagelser skete på ordre fra Da...
Indland
23. maj. 2013 - 11:55
Våbenindustriens omsætning skal øgesForsvarsminister Nick Hækkerup stiller militærfolk i uniformer og 11 forsvarsattachéer til rådighed for dansk våbenindustri i håbet om større omsætning og flere arbejdspladser.
23. majVåbenindustriens omsætning skal øges
Indland
23. maj. 2013 - 11:36
Kommuner kan frit skære nedDom i Højesteret åbner for, at kommunerne kan reducere hjemmehjælpen til næsten ingenting, mener Ældre Sagens direktør Bjarne Hastrup.
23. majKommuner kan frit skære ned
Indland
23. maj. 2013 - 10:15
Torturofre forhindres adgang til retssagI årsrapporten fra Amnesty International kritiseres Danmark for ikke at sikre irakiske torturofre adgang til retfærdighed. De er blevet nægtet fri proces og skal hver stille med 40.000 kroner for at få en retssag.
23. majTorturofre forhindres adgang til rets...
Indland
23. maj. 2013 - 10:15
Danmark kritiseres for anonymt politiManglende id-numre på betjente er en af årsagerne til, at Danmark - for syvende år i træk - er at finde i Amnesty Internationals årsrapport.
23. majDanmark kritiseres for anonymt politi
Indland
23. maj. 2013 - 08:15
Vigtigt element ud af folkeskolereformEn afgørende hjørnesten i regeringens forslag til folkeskolereform bliver nu droppet efter pres fra Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti.
23. majVigtigt element ud af folkeskolerefor...