Fagbevægelse og græsrødder forventer, at den nye regering også vil føre en ny politik. Arbejderen har samlet deres mest centrale krav i en række artikler.
De unges krav
Uddannelse til Alle har vedtaget i alt 12 krav til politikerne. De unge kræver blandt andet:
• Stop underfinansieringen af uddannelserne.
• Nej til brugerbetaling på ordinære uddannelser.
• Lov om undervisningsmiljø.
• Praktikpladsgaranti på alle uddannelser.
• Ingen forringelser af SU’en.
Elever vil af med brugerbetaling
Afskaf brugerbetalingen… Indfør en lov om undervisningsmiljø… Fingrene væk fra SU’en…
Sådan lyder de tre vigtigste krav til en ny regering fra næsten én million elever og studerende.
Brugerbetalingen på de danske uddannelser er alt for høj, mener netværket Uddannelse til Alle. Derfor skal den afskaffes:
– På både ungdomsuddannelser og på de videregående uddannelser er det dyrt at tage en uddannelse. Der skal både betales for bøger, lommeregnere, studieture og ekskursioner. Det skal være gratis at tage en uddannelse, siger Martin Schäfer til Arbejderen.
Han er talsperson for Uddannelse til Alle – et netværk af ti uddannelsesorganisationer lige fra folkeskoleelever over erhvervsskoleelever til univesitetsstuderende.
Netværket repræsenterer op mod én million elever og studerende. I løbet af valgkampen præsenterede de politikerne for deres krav på et stormøde i København.
De unge kræver også, at en ny regering vedtager en lov om undervisningsmiljø, der skal gælde på samtlige uddannelsessteder i Danmark.
– Vi skal have en lov om undervisningsmiljø, så alle elever og studerende får nogle rettigheder, når det gælder indeklima og arbejdsmiljø. Det vil gøre det lettere at sikre ordentlige borde og stole og skoler uden svamp og træk. Og det vil i sidste ende give meget bedre uddannede unge, uddyber Martin Schäfer.
100 dage efter valget inviterer Uddannelse til Alle samtlige partiers uddannelsesordførere og den nye undervisningsminister til stormøde for at holde politikerne fast på kravene.


