Jobløfter forsvandt i den blå luft
Løfter om job, job og job svirrede i luften, da de irske vælgere skulle stemme for anden gang om Lisabon-traktaten i oktober 2009.
Men ja-sidens gyldne løfter er forsvundet som dug for solen, understreger den irske Folkebevægelse.
Den markerede i lørdags to-årsdagen for nej’et til Lissabon-traktaten den 12 juni 2008 med en plakat-parade gennem hovedstaden Dublin med ja-partiernes valgplakater fra omafstemningen i oktober 2009.
Samtidig fik hvert eneste ja-parti et brev fra Folkebevægelsen, som gør status på, om valgløfterne er blevet holdt. Det er de langt fra blevet, påpeger Folkebevægelsen, for arbejdspladserne fosser ud af Irland.
Da de irske vælgere stemte nej den 12. juni 2008 var den officielle arbejdsløshed på 5,9 procent. Da de irske vælgere skulle stemme anden gang i oktober sidste år var arbejdsløsheden steget til 12,8 procent. I dag er den steget yderligere til 13,7 procent.
Ifølge Folkebevægelsen forsvinder der hver måned 6417 arbejdspladser eller 1481 arbejdspladser om ugen. I dag er 89.000 irere langtidsarbejdsløse. Oveni er antallet af konkurser 25 procent højere i dag end for et år siden.
Det afslører det hurtigste og mest voldsomme kollaps af en moderne vestlig økonomi siden kollapset i 1929, understreger Folkebevægelsen.
I samme periode har Irlands konservative regering skåret ned på de offentlige lønninger, sociale ydelser og uddannelser, mens den har gennemført en bankpakke på mindst 750 milliarder kroner. Det er rendyrket EU-politik, kritiserer Folkebvægelsen.
»Dette pres for nedskæringer i de offentlige udgifter og service over knap tre år er blevet gennemført af Tyskland og Den Europæiske Centralbank. Lissabon-traktaten fordobler Tysklands stemmevægte ved vedtagelse af EU-love, mens Irlands stemmevægte er blevet halveret«, skriver Folkebevægelsen i brevet til ja-partierne.
Løfterne om arbejdspladser og økonomisk genopretning var bare »løgne, der skulle sikre et ja til Lissabon-traktaten«, kritiserer den irske Folkebevægelse.









